Gastrit Nedir, Neden Oluşur, Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit Nedir, Neden Olur? Gastrite Ne İyi Gelir? 

Gastrit, mide zarının ağrılı olması ve iltihaplanması demektir. Bu hastalığın bir çok nedeni olabilir. Başlıca sebeplerinde alkol ve sigara yer almaktadır. Şiddetli gastritler rahatsızlığı için mutlaka tıbbi yardım görmeniz gerekmekte. Biz bu makalemizde gastrite ne iyi gelir, gastrit nedir, gastrit nasıl geçer ve gastrite iyi gelen bitki çayları konularını ele aldık. 

Gastrit Belirtileri;

 • İştah kaybı
 • Kilo verme 
 • Bulantı ve kusma
 • Midenin üst tarafında ağrı

Gastrite Ne İyi Gelir;

Bol Miktarda Su İçmelisiniz;

Gastrit Nedir, Neden Oluşur, Gastrite Ne İyi Gelir?
Gastrit Nedir, Neden Oluşur, Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit rahatsızlığı çekenler için gün içerisine mutlaka 3 litreye yakın su tüketmeleri tavsiye edilmekte. Su içmemek, mide asidi miktarında artış sağlayarak rahatsızlığınızın daha da artmasına yol açmakta. Bu bakımdan bol su içmek gastrite ne iyi gelir sorusunun en temel cevaplarından birisidir. 

Takviye Alın;

Takviye almanız, mide astarında ki iltihaplanmayı büyük oranda azaltacaktır. Bu takviyeler gastrit rahatsızlığınıza neden olan bakterilerle savaşır.

 • E vitamini alın (enflamasyonuazaltır)
 • C vitamini alın (gastrit sorununu büyük oranda azaltır)
 • Balık yağı alın (iltihaplanmayı azaltır)
 • Probiyotikalın (gastrite neden olan bakterileri öldürür)

Mideyi Tahriş Eden Gıdalardan Kaçının ; 

Midenizi daha da kötüleştirecek gıdalardan ve içeceklerden kaçınmalısınız. Gastrit, yağlı yiyecekler veya çok baharatlı yiyecekleri tüketmenizden meydana gelebilmekte. Aşağıda maddelenmiş olan gıdalardan kesinlikle uzak durmanız tavsiye edilmektedir.

 • Kahve ve asitli içecekler
 • Çerez ve cips gibi trans yağ içeren ürünler
 • Ağır baharatlı gıdalar
 • Yağda kızarmış gıdalar
 • Pastırma, sosis ve sucuk

Alkol ve Sigara İçmeyin;

Alkol ve sigara gastriti tetikleyen başlıca sebeplerdir. Bu zararlı maddelerden kesinlikle uzak durmalısınız. Aksi takdirde mide rahatsızlığınız daha uzun sürecektir. Bu zararlı maddelerden uzak durmak, rahatsızlığınızın daha çabuk geçmesine yardımcı olacaktır. 

Meyve ve Sebze Tüketin ; 

Gün içerisinde bolca meyve ve az miktarda sebze tüketmelisiniz. Bu durum gastrit rahatsızlığını ortadan kaldıracaktır. Hangi gıdalardan kaçmanız gerektiğini öğrendiniz şimdi de hangi gıdaları yemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. B vitamini sağlayan ürünler tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu gıdaları tüketmeniz gastrite ne iyi gelir sorusunun en iyi cevabıdır.

 B vitaminli Gıdalar;

 • Badem
 • Kuru fasulye
 • Kepekli tahıl
 • Ispanak

Stresten Uzaklaşın;

Stresli olmak, gastrite neden olacak mide asidi seviyesini yükselttiği görülmüştür. Bu bakımdan stresten olabildiğince uzak kalmanız bu rahatsızlıkta çok önemli bir maddedir. Stres seviyenizi düşürmeniz, bu rahatsızlıktan kolay kurtulmanın en temel adımlarından birisidir. 

Uykunuzu İyi Alın;

Gece geç saatlere kadar uyumayıp, yeterince uykunuzu alamadığınız takdirde mide rahatsızlığınız başlayabilmekte. İyi uyuyamamak strese yol açar ve stresten de haliyle mide rahatsızlığına yol açar. Bu durumda mide rahatsızlığınız başlar. Bu bakımdan geceleri yeterince uykunuzu almalısınız. 

Gastrite İyi Gelen Bitki Çayları

Zencefil Çayı;

Yıllardır mide rahatsızlığı çeken insanlar için son derece şifalı bir bitki çayı olan zencefil çayını kesinlikle bizlerde önermekteyiz. Bu bitkisel çay, midenizi çok büyük oranda rahatlatacaktır. Bu bakımdan gastrite ne iyi gelir diyorsanız kesinlikle zencefil çayını önermekteyiz. 

Tarifi ;Taze zencefilleri küçük şekilde doğrayın ve bir tencerenin içerisine alın. Ardından tencerenin içerisine 2 fincanlık su koyup kaynamaya alın. Kaynadıktan sonra hemen altını kapatın, ocağın altında fazla pişmesi acı bir tat verebilir. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin. 

Nane Çayı;

Nane çayı da en az zencefil çayı kadar mide rahatsızlığında etkili bir bitki çayıdır. Kullanan çoğu kişi tarafından mide rahatsızlığı için ilk sırada önerilmekte. Bu bakımdan nane çayının da gastrite ne iyi gelir sorusunun en güzel cevaplarından birisi olduğunu rahatlıkta söyleyebiliriz. 

Tarifi ;Küçük bir cam kavanozun içerisine 2 kaşık kuru naneyi atın ve üzerine kaynar su çekin. Ardından hemen kavanozun üzerini kapatın çünkü etkisini kaybedebilir. 5 dakika kadar kendisine gelmesini bekleyin. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin. İsteğe göre içerisine limon dilimi de koyabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!