Ölen Kişinin Borçları Kredi Kartı Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Ölen, vefat eden bir kişinin kredi ve kredi kartı borçları silinir mi: Eğer yakın zaman içinde bir yakınınız vefat ettiyse, ölen kişinin kredi kartı borçları ne olur sorusuna cevap aramaya başlarsınız. Ölen kişilerin farklı kurumlara yasal borçları bilinebilir ancak en çok merak edilen konuların başında, kredi borçlarının durumu gelmektedir. Eğer vefat eden kişi kredi çekerken opsiyonlu olarak sunulan hayat sigortası yaptırmışsa, bu sorunun cevabı değişkenlik gösterecektir. Uzun vadede kredi çekenlerin hayat sigortası yaptırması daha akıllıcadır. Eğer ölen kişinin hayat sigortası varsa, bu borç sigorta şirketi tarafından karşılanır. Peki ölen kişinin kredi kartı borcu silinir mi? Eğer ölen kişinin bankaya kredi borcu varsa, bu borçlar ölümünden sonra yasal varisine kalır.  

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa  

Bir bankadan kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak isteyip istemediğiniz sorulur. Bu, krediyi çekenin inisiyatifinde olan bir durumdur. Krediyi çeken kişi bu sigortayı talep ederse, meblağ krediye eklenir. Her türlü kredi çekme işleminde sigorta yaptırabilmeniz mümkündür. Hayat sigortası yaptıran kişilerin kredi borçları ölümlerinden sonra sigorta şirketi tarafından ödenir. Bu durum, intiharlı ölümler ve krediyi çekmeden önce devam eden sağlık sorunlarını kapsamaz. Bu durumda hastaneden alınacak rapor etken rol oynar.  

Hayat Sigortası Yoksa 

Peki hayat sigortası yoksa ölen kişinin kredi kartı borçları ne olur? Bu durumda ölen kişinin mirasçıları borcu üzerine alırlar. Miras, yalnızca mal ve banka hesaplarının değil, aynı zamanda borçlarında bölünmesi anlamına gelir. Bu durumda yasal haklarından vazgeçmek isteyen varisler, redd-i miras yoluna giderek borcu almazlar. Fakat bu durumda ölen kişiden kalan diğer mal ve paralardan da yarar sağlayamazlar.  

Ölen kişiye ait telefon faturası, elektrik faturası, kredi kartı borcu ve bu gibi borçlar gene mirasçıya kalır. Mirasçılar bu tip borçları da redd-i miras yoluna gidebilirler.  

Ölen Kişinin Kefili Varsa Borç Ne Olur? 

Eğer ölen kişinin kefili varsa borç ne olur? Bu durumda borçlar, kefil olan kişiden tahsil edilebilir. Bu sebepten kredi çeken kişilerin hayat sigortası yaptırması tavsiye edilir. Özellikle uzun vadeli borçları olan kişiler bu seçenekleri değerlendirmelidir. Fakat ölen kişinin doğal yollarla veya kaza eseri ölmüş olması, hayat sigortasının ilk şartları arasında yer alır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!