SGK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik kaydı yapabilmek için sigortalı çalışan kişilerin emeklilik için belirlenmiş olan iş günlerini tamamlamaları gerekir. Peki, SGK emeklilik kaydı nasıl yapılır?  

SGK emeklilik kaydının yapılması için mutlaka 4A emeklilik kayıt işlemlerinin tamamlanması gerekir. E-Devlet sisteminden yararlanarak bu işlemi kolayca yapabilirsiniz. Yaş haddini dolduran ve emekli olmaya hak kazanan kişiler belirlenen şartları sağlayarak emeklilik desteği alabilir.

SGK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?
SGK Emeklilik Kaydı Nasıl Yapılır?

 

Sosyal Güvenlik Kurumlarına başvuru gerçekleştirerek emekliliklerini talep eden vatandaşlardan tahsis talep formu istenir Tahsis talep formunu E-Devlet sisteminden temin edebilirsiniz. ek mümkün olmaktadır. 

E-Devlet Sisteminden Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? 

Kayıt işlemlerini yapmak için ilk olarak E-Devlet şifresi gerekir. E-Devlet şifresi sisteme giriş yapmanızı sağlayacaktır. Bu şifreyi giren vatandaşlar E-Devlet şifrelerini PTT şubelerine giderek alabilirİşlemi online olarak yapabilmek için; 

  • Sistem üzerinden 4/A emeklilik kaydına giriş yapınız. 
  • Açılacak sayfa üzerinde ‘Kimliğimi şimdi doğrula’ seçeneğini tıklayın. 
  • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra şifrenizi giriniz. 
  • Girilen bilgileriniz doğru ise sisteme giriş yapınız. 

Bu işlemler sonrasında SSK emeklilik kaydı başarılı bir şekilde tamamlanır. 

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır? 

Günümüzde emekli olacak bütün vatandaşlarımız SGK işlemlerini e devlet üzerinden kolayca yapabiliyor. Emeklilik kaydı sorgulaması yapmak için kimlik doğrulaması gerekir. Kimlik doğrulama işlemleri; 

  • Elektronik imza, 
  • İnternet bankacılığı, 
  • Mobil imza, 
  • E-Devlet şifresi kullanılarak yapılır. 

Bir çok işlemde SGK Emeklilik belgesine ihtiyaç duyulur. Emeklilik belgesi alabilmek için Sosyal güvenlik kurumuna doğrudan başvuranız gerekirÜlkemizde vatandaşların ihtiyaçları pratik ve hızlı bir şekilde karşılamak için e devlet sistemi kuruldu.  İnternet üzerinden emeklik belgesi almak birkaç adımda kolayca tamamlanabiliyor. E-Devlet sistemi üzerinden emeklilik belgesi almak son derece kolaydırMenü üzerinden aradığınız tüm hizmetleri kolayca bulabilirsiniz. E-Devlet sisteminden ücretsiz olarak alabilen vatandaşlar belgelerini istedikleri zaman alabilir. 

Emeklilik Dilekçesi Nereye Verilir? 

E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapamayan vatandaşlar SGK ‘a giderek tahsis talep formunu talep ediyor. Form sizden kişisel bilgileriniz talep ediliyor. Formu doldurmadan önce dikkatli bir şekilde okuyup doldurmanız gerekir. Formu doldurduktan sonra ilgili personele teslim ederek sürecinizi başlatabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!