Telefonlar İçin Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?

Gözle görüntü mümkün olmasa bile çok sayıda mikroorganizma telefonda cirit atıyor.  Ayrıca mikro boyuttaki Tozlar telefonunuzun hoparlöründe  birikerek zaman içerisinde ses kalitesinin düşmesine neden olabiliyor.

Akıllı Telefonlarda Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?

Telefonlar İçin Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?
Telefonlar İçin Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?

Telefon tamircileri tarafından ve teknik servisler vasıtasıyla bu tozları temizlemek mümkün. Yalnız her zaman telefonculara telefonu götürmek mümkün olmayacağı için telefon hoparlör temizleme işlemini telefonunuza zarar vermeden kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz. 

Telefon Hoparlör Temizleme 

Farkında olmasanız bile akıllı telefonlar kullandığımız en kirli nesneler arasında yer alıyor.  bazı uzmanlara göre akıllı telefonların birçoğu klozette yer alan bakteri sayısından daha fazla bakteri içermekte. Bu nedenle gözünüzle görmeseniz bile telefonunuzda çok sayıda kir toz ve bakteri yer alabiliyor. Bu yüzden sık sık telefonunuzu temizlemenizi tavsiye ediyoruz. 

Hijyen kısmının dışında telefon üzerinde yer alan tozlar nedeniyle telefon hoparlöründe sorun yaşanabilir ve ses kalitesi beklenmedik bir şekilde düşebilir. Eğer telefonunuzun hoparlöründen daha az ses gelmeye başlamışsa  ve ses kalitesi bozulmuşsa bunun sebebi yukarıda bahsetmiş olduğumuz kirlilik nedeniyle olabilir. Ama asla yanlış yapmayayım evinizde bulunan birkaç malzeme ile  telefon hoparlörü temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Telefon Hoparlörü Nasıl Temizlenir 

Telefon hoparlörü temizleme işlemine başlamadan önce aslas sıvı ya da basınçlı hava kullanmamanızı hatırlatmakta fayda var. Hoparlör temizleme işlemleri sırasında mutlaka yumuşak fırça kullanmayı tercih etmelisiniz. Bir sulu boya fırçası  bu konuda işinizi görecektir.  Fırçayı yavaş bir şekilde kullanarak, hoparlör deliklerinde hareket ettirebilirsiniz. 

Telefon hoparlör deliklerinde küçük kir birikintilerine plastik veya tahta bir kürdanla fazla basınç uygulamadan temizlik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. fazla basınç uygulamanız halinde hoparlörde daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu işlemi gerçekleştirirken oldukça dikkatli bir şekilde kürdan kullanmanız gerekmektedir. 

Hoparlör temizliğinde  kullanılan bir diğer yöntem ise bant kullanarak hoparlör temizleme yöntemidir. Küçük bir bant kullanarak telefonunuzda tortu kalmadan bu temizleme işlemini tamamlayabilirsiniz.  Küçük bir bant parçasını kopararak,  telefonu hoparlör kısmının üzerine hafif bir şekilde bastırarak biraz bekletip çektikten sonra işlemi tamamlayabilirsiniz. Çok detaylı olmayan fakat etkili bir  hoparlör temizlik yöntemi olarak bilinmektedir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!