Adet Kanamasının Durması İçin Ne Yapabilirim?

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Kesilir? Nasıl Durdurulur?

Aşırı Adet Kanamasını Durdurmak, Azaltmak İçin Ne Yapmalıyım? Aşırı adet kanamasını azaltan besinler nelerdir?

Adet yani regl, kadınların ergenlikten menopoz süreçlerine kadar her ay gördükleri bir döngüdür. Bu kanama bazen normalin üzerinde olabilir.  

Aşırı Adet Kanaması Nasıl Kesilir? Nasıl Durdurulur?
Aşırı Adet Kanaması Nasıl Kesilir? Nasıl Durdurulur?

Kadınlarda adet kanaması 21 ve ya 28 gün içerisinde görülmektedir. Bu adet kanamasının döngü süreleri değiştiği gibi kanama miktarı da değişebilmektedir. Aşırı adet kanamaları normal miktarda fazla ve uzun süreli olmaktadır. Aşırı adet kanamalarının önlenmesi için ve ya azaltılması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır.  

  • Aşırı Adet Kanaması Nasıl Kesilir? 

Aşırı adet kanamasının azaltılması için bazı önemli noktalar vardır. Ayrıca aşırı adet kanamasını tükettiğimiz besinler ile de düzenleyebiliriz.  

Soğuk Kompres: Yapılan soğuk kompres sayesinde kan damarları daralır ve kan akışı hafiflemeye başlar. Soğuk kompres için havlunun içine buz parçaları koyarak karın bölgesinde bir süre bekletmelisiniz. 

Yağ Masajı: Adet kanamasının azalması için uçucu yağlar ile karın bölgesine masaj yapabilirsiniz. Bunun için ada çayı yağı, lavanta yağı ve badem yağlarını karıştırıp ısıtarak masaj yapabilirsiniz.  

Sıcak Havlu ve ya Sıcak Torba:  Karın bölgenizi sıcak havlu ve ya sıcak torbayla rahatlatarak kan damarlarının genişlemesini sağlarsınız ve kanama vücudunuzdan kısa sürede atılmış olur. Bunun için havlunuzu ütüleyerek ve ya sıcak su torbasını karnınıza koyarak bir süre bekletmelisiniz. Bunu gün içerisinde düzenli olarak tekrarlayın.  

Ağrı Kesiciler:  Aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar kullanarak da adet kanamasını azaltabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken mutlaka doktora danışıp kullanmanızdır.  

Jelatinli Su: Adet kanamasının azaltılması için bilinen en eski ve en etkili yöntem jelatinli su içmektir. Bunun için küçük bir fincan sıcak suya küçük bir paket jelatin ekleyerek tüketmelisiniz.  

Aşırı adet kanamasını azaltan besinler ise; pekmez, elma sirkesi, zencefil, ahududu, tarçın çayı, kişniş tohumu, yeşil fasulye, kırmızı biber ve su gibi malzemeleri tüketerek adet kanamasının azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu yöntemlerle adet kanamanızda bir değişiklik olmuyor ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!