AKILLI CİHAZLAR İNSAN BEYNİNİ NASIL ETKİLİYOR?

Araştırmaya göre, akıllı telefon kullanmak insan beyninin yapısını değiştirmeye yetiyor. Zürih Üniversitesi ve Fribourg Üniversitesi Araştırma ekipleri, yaptıkları araştırmalar sonucunda, akıllı telefon kullanıcılarının başparmakları ile beyinleri arasında gelişmiş bir duyusal bağlantı olduğunu belirlediler.

Ayrıca, uygulama geliştiriciler, büyük yatırımlar yaparak gerçekleştirdikleri araştırmalarla, cep telefonlarının fiziksel ve zihinsel zararlarını en aza indirmenin yollarını arıyorlar. Örneğin, uyku üzerinde olumsuz etkisi olduğu bilinen mavi ışık yerine kırmızı filtre kullanmak bunlardan bir tanesi.

Geliştiriciler bu fikirlerden yola çıkarak cep telefonlarının insan beyni üzerinde olumlu etkiler yaratabilmesinin yollarını da aramaya başladılar. Örneğin meditasyon, insanlık tarihi boyunca en popüler ve en etkili zihin rahatlatma metodu olarak biliniyor. Bundan yola çıkan uygulama geliştiriciler, pek çok meditasyon uygulaması geliştirerek, cep telefonları sayesinde bu tip çalışmalara uzak kişilerin de kolayca meditasyon yapabilmelerini sağlıyorlar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!