Akıllı Cihazlar ve Hayatımızdaki Yeri, Önemi

Akıllı Cihaz Nedir Neye Denir? Hayatımızdaki Önemi Nedir?

Akıllı cihazlar bugün hayatımızın hemen hemen her alanında kullandığımız; yazılım programlarıyla desteklenmiş aygıtlardır. Cep telefonlarından akıllı süpürgelere,su ısıtıcılardan akıllı saksıya kadar pek çok ürün bugün ‘’akıllı’’ cihaz olarak kullanıcılara sunuluyor. Peki bu ürünleri ‘’akıllı’’ yapan nedir? Hayatımıza ne zaman girdiler? Bu yazımızda meraklısı için akıllı cihazları ele alacağız.

Akıllı cihazlar;bir bilgisayarın yeteneklerine benzer şekilde davranabilecek şekilde programlanan cihazlardır. Neredeyse tümü telefon,bilgisayar veya tablet gibi mobil cihazlarla entegre olarak çalışır ve hayatımızı kolaylaştırmayı vadeder. Akıllı cihazlar birden fazla kullanım seçeneği de sunabilir. Bugün teknoloji sektörünün geldiği noktada pek çok akıllı cihaz seçeneğiyle karşı karşıyayız.  Sabahları siz uyanmadan kahvenizi ya da çayınızı yapacak makinalardan siz evde yokken evi temizleyen akıllı süpürgelere ya da çocuğunuz parktayken onu izleyebileceğiniz akıllı saatlere kadar pek çok akıllı cihaz mevcut

Tüketiciler akıllı cihazlara o kadar çabuk alıştı ki sektör büyük bir ivmeyle büyümeye devam ediyor.Aslında akıllı cihazların hayatımıza girişi 1992 yılına dayanıyor. Akıllı cihazların atası sayılabilecek ilk ürün teknoloji devi IBM tarafından üretildi. Tabi ki bu bir prototipti. Ancak bugün gelişmiş pek çok akıllı cihaz için öncü sayılır.

Peki biz akıllı cihazları nasıl tanıdık? Teknolojiyle yakından ilgilenmeyen birine ‘’akıllı cihaz nedir?’’ sorusunu yönelsek muhtemelen bize telefon ya da tablet gibi mobil cihazlardan bahsedecektir.Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bugün akıllı cihazlar büyük bir sektör yaratmış durumda. Her geçen gün daha gelişmiş modellerle piyasayı etkileyen bu cihazlar gelecekte de hayatlarımızı tahmin edemediğimiz ölçüde etkilemeye devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!