Akıllı Telefonlar Nasıl Şarj Edilmeli?

Akıllı telefonlar günümüzde neredeyse dünya nüfusunun 580’inde var. Haliyle bu telefonları sıklıkla kullanıyor ve kullanmaya devam etmek için de şarj ediyoruz. Peki telefonunuzu doğru şarj ediyor musunuz? Muhtemelen bildiğinizi sanıyorsunuz ancak ne yazık ki bildiklerinizin hepsi yanlış. Büyük teknoloji devleri, telefonların nasıl şarj edilmesi gerektiğini akıllı telefon kullanıcılarına bir bir anlatıyor. Ancak ne yazık ki bu anlatılanları dikkate alıp telefonlarını doğru şekilde şarj eden kişi sayısı oldukça az. Oysa ki telefonunuzu doğu şarj ederek bataryanızın kapasitesini ve akıllı telefonunuzun ömrünü arttırabilirsiniz. Peki akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli? 

Telefon Doğru Şekilde Nasıl Şarj Edilir? 

Akıllı telefonlar nasıl şarj edilmeli konusunda bir araştırma yapmaktaysanız muhtemelen karşınıza birçok gereksiz ve asılsız bilgiler çıkacaktır. Peki telefon doğru şekilde nasıl şarj edilirCep telefonu şarj ederek en çok yapılan yanlışlardan biri gece yatmadan önce telefonu şarja takmak ve sabaha kadar telefonu şarjda tutmaktır. Yeni teknolojiye göre akıllı telefonlar şarj yüzdeleri 100’e ulaşınca elektrik akımını kesiyor. Ancak akımın tamamen kesildiği söylenemez. Gece boyunca şarjınız tamamen dolsa bile telefonunu yine de bir miktar elektrik akımına maruz kalıyor. Hatta telefonunuz şarjdayken çalışmakta olduğu için boşalan şarjın yerine elektrik akımı şarj dolduruyor. Akıllı telefonlar için kısa süreli şarjlar da oldukça sağlıksız. Bu durum da uzun vadede akıllı telefonunuzun bataryasının eskimesine neden oluyor. 

Ayrıca mühendisler akıllı telefonların şarj yüzdelerinin genellikle %45 ila %75 seviyeleri arasında tutulmaya özen gösterilmesini istiyor. Çünkü bu şarj akıllı telefonların günlük kullanılması için oldukça ideal. Akıllı telefonların şarj seviyeleri %45 ila %75 seviyeleri arasındayken telefonunuz en verimli anları yaşıyor. Bu nedenle telefonların zorunda olmadıkça %45 seviyenin altına indirilmesi ve %75 seviyenin üstüne çıkarılmaması tavsiye ediliyor. 

Akıllı telefonları şarj ederken doğru bilinen yanlışlardan biri de telefonu şarja takmak için telefonunuzun şarjının tamamen boşalmasını beklemektir. Bu herkes tarafından yapılsa da aslında bataryanın ömrünü tüketen bir davranıştır. Teknoloji devleri akıllı telefonları %25 seviyenin altına düşürmeden şarja takılmasını tavsiye edilir. Bunun nedeni ise akıllı telefonların derinlik deşarjından etkilenmemesi olarak açıklanıyor. 

Çok saçma gelse de telefonun tamamen şarj edilmesi de akıllı telefonlar için pek sağlıklı bir durum değil. Yeni nesil akıllı telefonlarda bulunan lityum iyon pillerin tamamen şarj edilmesi doğru değil. Çünkü lityum iyon piller tamamen şarj edildiğinde batarya da yüksek elektrik akımı ortaya çıkıyor. Bu durum da bataryanın ömrünün kısalmasına, hatta oldukça nadir olarak da kısa devre yapmasına neden oluyor. Aynı lityum iyon pillerin bulunduğu Tesla araçlara uzmanlar %90 şarjda kesilme özelliği de son zamanlarda eklendi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!