Akıllı telefonlarda şarj ve batarya süresi için hayat kurtaran adımlar

Akıllı Telefon Şarj ve Batarya Ömrü Uzatma Yöntemleri

Makalemizde özellikle akıllı telefonlarda nasıl batarya ömrünü ve şarj süresini uzatabileceğiniz yöntemlerden bahsetmek istiyoruz. Telefon şarj süresi uzatma, akıllı telefon şarj süresi nasıl uzatılır, telefon batarya ömrü nasıl uzatılır, batarya ömrü uzatma yöntemleri hakkında adeta can kurtaran bilgiler aktaracağız. Akıllı telefonlarda büyük ekran, yüksek çözünürlük harika bir keyif. Ancak pil ömrünü ekran tüketiyor. O nedenle pilin en ölümcül düşmanının ekran olduğunu unutmayın.

Telefon şarj süresini ve batarya ömrünü uzatacak yöntemleri gelin birlikte öğrenelim.

 

1- Ekran parlaklığını azaltın veya otomatik parlaklığı kullanın. Çoğu telefon, ortam aydınlatma seviyelerine uyacak şekilde otomatik parlaklık özelliğine sahip. Piliniz kritik seviyedeyse parlaklığı kendiniz düşürün. Dizüstü bilgisayarın ekranı da benzer bir etkiye sahip.

2- Uygulamalarınızı kapatın. Akıllı telefonlar aynı anda birçok işi yapma yeteneğine sahip. Çalıştırdığınız her uygulamada telefonunuzun işlemcisini kullanır. Dolayısıyla pil tüketimini düşürmek için uygulamalarınızı kapatın. Android’de, genellikle ekranın altındaki üç simgenin sağında bulunan çoklu görev düğmesine dokunun ve bunları kapatmak için uygulamaları hızlıca kaydırabilirsiniz. iOS’ta, çoklu görev ekranı görünecek ana ekran düğmesine iki kez dokunun. Ardından uygulamayı kapatmak için yukarı doğru hızlıca kaydırmanız yeterli. Hem iOS hem de Android’in pil monitörlerinden her uygulamanın ne kadar kullandığını kontrol edebilir hem de çok fazla güç kullananları kolayca tespit edebilirsiniz.

3- Titreşim özelliğini gerekmedikçe kullanmayın. Telefonunuzun gelen aramaları zil sesi çalmak yerine titreşimle uyarmasını mı istiyorsunuz? Etrafınızı rahatsız etmeden uyarı almak isteseniz bile bunu sürekli kullanmayın. Ne yazık ki, titreşen telefonlar bir zil sesi çalmaktan çok daha fazla güç kullanıyor. Titreşim motoru tüm telefonunuzu sallamak için daha büyük enerji harcar.

4- Güncellemeleri manuel yapın ya da uygulama bildirimlerini kapatın. Hemen hemen her uygulama, güncellemeleri, haberleri, mesajları ve diğer bilgileri aramak için interneti araştırıyor gibi görünüyor. Her uygulama şımarık şekilde yeni bir bildirim geldiğinde zil çalarak veya ekranı aydınlatarak uyarı veriyor. Bunlar da daha fazla enerji tüketilmesine sebep oluyor.

5- E-posta bildirimlerini kapatın manuel olarak kontrol edin. Telefonunuzun sürekli olarak yeni bir e-postanın güç kaybı olup olmadığını kontrol etmesini sağlayın. İstediğiniz zaman e-postanın telefonunuza yönlendirilmesine izin vermek yerine, neden sık sık posta almak için ayarları değiştirmeyesiniz.

6- Pil tasarrufu modunu etkinleştirin. Pil tasarrufu modunu etkinleştirmek, telefonunuzun çeşitli güç tüketen özelliklerini sizin yerinize yönetmesini sağlar. Örneğin, uygulamaların arka planda güncellenmesini önleyebilir, ekran zaman aşımı ayarını azaltabilir, ekrandaki animasyonları devre dışı bırakabilir ve titreşimi kapatabilir. Varsayılan olarak, bu mod genellikle pil seviyeniz yüzde 20’ye düştüğünde açılır, ancak bunun yerine yüzde 30’a vuracağını ayarlayabilirsiniz. Telefon ne kadar erken bu güç tasarrufu moduna geçerse pilin ömrü o kadar uzar.

Umarız faydalı olabilmişizdir. Sizler de telefon batarya ve şarj süresini uzatma konusundaki tecrübelerinizi alttan yorum olarak bizlerle paylaşarak diğer kullanıcılarımızın bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!