Anne Sütünün 10 Önemli Faydası

Anne sütünün önemini az çok hepimiz biliyoruz. Birçok hastalığa bağışık kazandırır ve ilerde oluşacak pek çok rahatsızlığı önler.

Anne Sütünün 10 Önemli Faydası
Anne Sütünün 10 Önemli Faydası

Anne sütü yeni doğan bebekler için son derece önemlidir. Bebeklere ilk 6 ayını doldurana kadar anne sütü verilmelidir. İlk 6 aylık dönemde anne sütü dışında bir şey vermeyip yalnız anne sütü ile bebekleri beslemek yetişkinlik döneminde karşılaşılabilecek sağlık sorunları ve kronik hastalık riskini en az riske indirir. 

1 Obeziteyi Önler 

Emzirmenin başlarında ön sütün içerisindekiler iler emzirmenin sonundaki ard sütünün içindekiler birbirinden farklıdır. Annenin ön sütünde protein bulunurken annenin ard sütünde yağ oranı daha fazladır. Bu da bebekte tokluk hissi sağlar. Tokluk hissi ile bebekte obeziteyi önler. 

2 Enfeksiyonlardan Koruyor 

Anne sütü pek çok mikro organizmalardan korur. İçerdiği kendine özel enzimler ile bebeklerde doğal bağışıklık oluşumunu sağlar. Anne sütünün yardımıyla bebekler geçirdiği kızıl, suçiçeği ve kızamık gibi hastalıklara karşı olarak 9 ay kadar bebeği koruyor. 

3 Alerjik Hastalıkları Önler 

Doğumdan sonra ilk günlerde gelen süte kolostrum denir. Kolostrum dediğimiz anne sütü pek çok hastalıklara karşı bebeğinizin korumasını sağlar. Yararlı bakteriler kolostrum sütünde daha sonraki gelen süte göre daha fazla olur. Bebeğin kolostrum anne sütünden aldığı yararlı bakteriler ile bebek bağırsağının kaplanması sağlanır. Bu sayede de alerji oluşumuna etki edecek maddelerin emilimini engeller. 

4 Bebeklerin I.Q Seviyeleri Daha Yüksek Olur 

Anne sütü alan bebeklerde ortalama olarak I.Q seviyeleri anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha yüksek oluyor. Özellikle erken doğan prematüre olan bebeklerde bu durum belirgin bir şekilde görülür. Nedeni tam olarak belirlenememekle beraber uzun zincirli yağ asitleri etkisi olduğu düşünülüyor.  

5 Büyüme Faktörlerini Etkiler 

Anne sütünün içerisinde bulunan çeşitli büyüme unsurları bebeğin beyni ve bağırsağı gibi pek çok organın gelişimine yardımcı olur. Bu gelişim bebeğin ilerideki hayatına katkıda bulunur.  

6 Böbreklerinde Ek Yük Oluşmuyor 

Kolostrum bağırsak hareketlerini hızlandırır ve ilk dışkı çıkışını kolaylaştırır. Mikro organizmalara karşı daha yoğun bir şekilde koruma faktörü içeriyor. Ozmoloritesi düşük olduğu için böbrekleri korur. 

7 Meme Kanseri Riskini Azaltır 

Bağışıklık sistemini güçlendiren anne sütü iltihap hastalıklarından da korur. Anne sütünün faydaları arasında da anne sütü içen kız çocuklarında ileriki hayatlarında meme kanseri olma riski en aza iner. Aynı anda emziren annelerinde meme kanseri riski azalır. 

8 Psikolojik Destek Sağlar 

Anne sütü zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğu an emzirilir. Bu durumda bebeğin gereksinimi olduğu zaman sütün hazır ve yanında olduğu için bebek daha az ağlar. Anne sütü anneyi daha fazla yanında bulan bebekler için psikolojik destek sağlar. Ayrıca anneye bağlanmada önemli rol oynar. 

9 Ağız Temizliğinde Etkilidir 

Özellikle erken doğan bebeklerde yoğun bakımda bakım sürecinde ağız temizliği anne sütü ile yapılır. 

  10 Hazımsızlığı Engeller 

Bebek için gerekli yağ, demir, vitamin ve protein gibi besin öğelerinden fazlasıyla olan anne sütü vücutta kolaylıkla hazmedilir.  Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık ve ishal gibi hazımsızlık sorunları oluşmaz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!