Apple Kaç Gb Olduğunu Nereden Anlarız?

iPhone Kaç GB Olduğu Nerede Yazar? Kaç GB Yer Kaldı?

Piyasının büyük bir çoğunluğuna hakim olan apple ve üretmiş olduğu cep telefonu markası olan iphone’un kaç gb olduğunu nerden anlarız, İphone telefonumda kaç gb yer kaldı bu makalemizde bu konuya değineceğiz.

Apple nedir?

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir.  Logusu ısırılmış elmadır.  1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. 24 Ağustos 2011 tarihinden bugüne kadar CEO’su Tim Cook’dur. Hala da aktif olarak CEO görevine devam etmektedir. Apple, Cuppertino , Kaliforniya, A.B.D ‘de bulunmaktadır.

İphone İşletim Sistem Nedir?

Apple’ın tek seri cep telefonu olan iphone’un işletim sistemi IOS’dur. Oldukça stabil bir işletim sistemi olan IOS , cep telefonu iphone’u hiç yormaz.  Bu yüzden iphone ‘un alt segment eski bir seri bir cihazdan olsa buna uyumlu IOS sürümünün çok stabil ve ağırlaşmadan çalıştığını görebilirsiniz. IOS, Androis gibi açık kaynak kodlu değildir. Apple tarafından geliştirilir ve iphone’lara yazılım güncelleme ile dağıtılır.

iPhone’da Depolama Kapasiteleri

İphone ‘da diğer android cihazlarda olduğu gibi ne eski cihazlarında ne yeni cihazlarında hafıza kartı desteği hiç olmadı, olmayacak gibi de gözüküyor. Apple üreticisi İphone’un dahili hafızası neyse o yönde kullanım sağlatıyor sadece ve bu kararı da pek değişmeyecek gibigözüküyor. İphone cihazlarda dahili depolama alanı yeni iphone ürünlerini çıkarttıkça arttırarak gitmeyi tercih ediyor. İphone 4,4s,5 gibi eski serilerine 16 gb ve 32 gb şeklinde dahili depolama alanları sunuyorken, iphone 8 ile birlikte bunu 64 gb’a çıkarıp sonrasında iphone 11 128 gb, xs ve xs max gibi son çıkan iphone’larda ise 256 gb ve 512 gb dahili depolama alanları sunmaya başladı. Yanlız sunmuş olduğu bu dahili hafıza arttırma özelliklerini kullanıcılara ek maliyet olarak yansıtmaya devam ediyor. Aynı marka model cep telefonunun 64 gb’lık versiyonu ile 128 gb 256 gb gibi versiyonları arasında rakam anlamında ciddi farklıklıklar olduğu gözlemleniyor. Ee tabi belli bir oturmuş müşteri kitlesi var ve onlarda bu durumun farkında olduğu halde, iphone’un hafıza kartı kararından vazgeçmeyeceklerini görerek bu durumu kabullenmiş gözüküyorlar.

iPhone Kaç GB Olduğu Nerede Yazar? Kaç GB Yer Kaldı?

Apple Kaç Gb Olduğunu Nerden Anlarız
Apple Kaç Gb Olduğunu Nerden Anlarız?

Durum böyleyken akıllara şu soru geliyor. İphone seçimi yapmış olan bir kullanıcı şunu soruyor. İphone’un kaç gb olduğu nerde, neresinde yazar, iphone’umda kaç gb yer kaldı?

Elinizdeki iPhone telefonun bunlardan hangisi olduğunu yani kaç GB hafızası olduğunu bilmiyorsanız ve telefonun hafıza kapasitesini öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz.

  1.  İphone’nuzundan Ayarlar menüsüne girin.
  2.  Açılan ekranda genel kısmına dokunun.
  3.  Hakkında kısmına dokunalım.
  4.  Burada yazan kapasite kısmındaki sizin iphone’nuzun dahili hafızasını gösteriyor. Yani iphone’da depolama kapasiteleri adlı başlığın altında belirtmiş olduğumuz sizin iphone’nuz kaç gb bir dahili hafızaya sahip bunu görmüş olursunuz.
  5.  Kapasite yazan yerin bir altında kullanılabilir kısmı var. Bu kısımda ise telefonunu toplam kapasitesinden işletim sistemi ve sizin kullanımlarınız (resim , video vb.)  ne kadar bir kullanım alanınız kalmış bunu görürsünüz.

Yani kapasite = telefonunuzun dahili hafızası

Kullanılabilir = Telefonunuzun dahili hafızasından size kalan alanı gösteriyor.

Dolayısıyla kapasite – kullanılabilir dersek de işletim sisteminin ve sizin bu zamana kadar ne kadar boyutta kullanım yaptığınızı gösteriyor.

Ayrıca apple üreticili iphone cep telefonunuzun ne kadarlık bir hafızaya sahil olduğunu İtunes programıyla da öğrenebilirsiniz.

İtunes Nedir ?

İtunes, Apple şirketinin 9 Ocak 2001 yılında sunduğu bir programdır. C++ yazılım dilinde kodlanmıştır. Bilgisayarınıza itunes programını indirdiğiniz ve iphone cep telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınız zaman otomatik senkronizasyon yapar. İphone’unuzdaki bilgileri bilgisayarınıza kendi diliyle yedekler. Yeni bir iphone aldığınız onu bilgisayarınıza takarak öncedeki iphone’unuzdaki bilgileri yeni iphone’unuza tek tuşla aktarabilirsiniz. Ya da yeni bir iphone almayıp aynı iphone’u bağladığınızda da , en son iphone’unuzu bilgisayara taktığınız tarihten o gün taktığınız tarihe kadar ne değişmişse otomatik senkronizasyon ile yine bilgilerinizi bilgisayarınıza yedekler. Ayrıca itunes üzerinden bilgisayara bağlamış olduğunuz iphone’unuzun seri numarası, modeli , dahili depolama hafızası, garanti süresi, cihazdaki ios sürümünü de görebilirsiniz. Ayrıca iphone cihazınız üzerinden ios yazılım güncellemenizi yapabileceğiniz gibi , itunes üzerinden de İos sürümünü görebileceğiniz gibi aynı zamanda itunes üzerinden de iphone’unuzun sürüm güncellemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında anlıyoruz ki Apple iphone cihazlarına hafıza kartını takılmasını bu zamana kadar desteklemediği gibi bundan sonra da desteklemeyecek gibi gözüküyor. Bu yüzden eğer ekonomik olarak bütçesel anlamda elverişli bir durumunuz varsa, iphone’un yüksek dahili hafızalı cihazlarını seçmenizde fayda var. Yoksa dolan iphone’unuzun dahili hafızasını sürekli olarak bilgisayarınıza itunes aracılığıyla boşaltmanız gerekecek. Tabii kullanım ile alakalı kimi kullanıcılar dahili hafızalarını kısa sürede doldururken kimilerine uzun süreler yetebiliyor. Bu yüzden bütçe ve karar tamamen siz sevgili okurlarımıza aittir.  Siz de bizlerle yazılarımızın altında bulunan yorum kısmından görüş, öneri, isteklerinizi paylaşabilirsiniz. Bilgi paylaştıkça çoğalır, sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!