Burun Kanaması Nasıl Geçer? Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Kanaması Nasıl Geçer ve Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burun Kanaması Nedir; Spontane gelişen burun kanaması durumu oldukça yaygın bir şikayettir. Burun kanaması, burnunuzun iç astarlarının incinmesinde veya bu iç astarların kurumasında ortaya çıkan bir sebeptir. Bazı insanlarda yaz aylarında görülen burun kanamaları, bir çok insanda ortaya çıkabilmekte. Bu durumu her gün sık sık yaşıyorsanız mutlaka bir doktor tedavisi görmelisiniz. Biz bu makalemizde burun kanaması nedir, burun kanaması nasıl geçer ve burun kanamasına ne iyi gelir konularını ele aldık.

Burun Kanaması Nasıl Geçer;

Burnunuzda ki kanamaya sebep olan ciddi bir sorun yoksa, kanamanızı evde durdurmak için bazı ilk yardım uygulamaları yapabilirsiniz. Başlamak için dik şekilde oturun. Burun kanaması esnasında, sakın bu şekilde uzanmayın. Başınızı öne eğerek oturmalısınız. Böylelikle kan burun deliklerinizden akacaktır. 

Burun Kanaması Nasıl Geçer? Burun Kanamasına Ne İyi Gelir?

Burnunuzu Kapatın;

Burnunuzu parmaklarınızla görselde ki gibi kapatın. Burun deliklerinizi kapatmak, kan damarlarının hasar gördüğü yere basınç uygular. Bu yöntem kan akışını durdurmaya yardımcı olacaktır. Burnunuzu 10 dakika kadar bu şekilde kapatmalısınız. Bu esnada ağzınızdan nefes alın. 10 dakikanın sonunda kanama devam ederse, bu yöntemi 10 dakika daha uygulayın. Burun kanaması nasıl geçer sorusuna en etkili cevaplardan birisi diyebiliriz. 

Kendinizi Soğutun;

Kendinizi buz yardımıyla soğutun. Vücudunuzun sıcaklığını düşürmek, burnunuzda ki kan akışını azaltmaya çok yardımcı olacaktır. Kendinizi soğutmak için dudaklarınızın arasına buz küpü yerleştirebilirsiniz. Bu yöntem, burnunuza soğuk kompres uygulamaktan daha etkilidir. Burun kanamasına ne iyi gelir diye soruyorsanız bu yöntemi uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Burnunuzu Yıkayın ve Dinlenin;

Kanama durduktan sonra burnunuzun etrafını ılık suyla yıkayabilirsiniz. Burnunuzu yıkarken fazla baskı uygulamayın. Yüzünüzü de ılık suyla temizleyin ve dinlemeye geçin. Dinlenmek, daha fazla kanamanın önüne geçmek içindir. Dinlenirken isterseniz uyuyabilirsiniz. 

Buhar Tedavisi Uygulayın;

Konumuzun başında da belirttiğimiz gibi burun kanaması, burnunuzun iç astarlarının kuru olmasından da kaynaklanabilmekte. Bunun için evinizde kolayca uygulayabileceğiniz buhar uygulamasını denemelisiniz. Bir kabın içerisine kaynar su dökün ve yüzünüzün çevresini buharın dışarıya çıkmaması için havlu yardımıyla kapatmalısınız. Bu yöntemi en az 15 dakika boyunca uygulayın. Burnunuzu nemlendirmek, kanamaların önüne geçebilmekte. Burun kanaması nasıl geçer diyorsanız bu tedavi yöntemini de önermekteyiz.

Kabızlık Durumunda Sıvı İçecekler Tüketin;

Burun kanaması geçirdiğiniz zamanlarda kabızlık durumunuzda varsa sıvı içecekler tüketmelisiniz. Kabızlık, kan damarlarınızı sıkıştırır ve burun kanamalarına yol açabilir. Bu yüzden olabildiğince sıcak veya soğuk sıvı içecekler tüketmelisiniz.

Burun Spreyi Kullanın ;

Eczanelerden satın alabileceğiniz burun spreylerini kullanmanızda çok önemlidir. Buhar uygulaması yöntemini uygulasanız bile günde bir kere burnunuza sprey sıkmak, burnunuzun nemli kalması için çok önemli bir tedavi yöntemidir. Burun kanamasına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak mutlaka sprey kullanmanızı öneriyoruz. 

Tampon Uygulayın ;

Burnunuza tampon uygulamak da kanamayı durduracaktır. Burnunuza kağıt peçete yerine pamuk koyabilirsiniz. Böylelikle daha rahat edeceksiniz. Unutulmaması gereken tek şey pamukları burnunuzdan çıkarırken nazik davranmanız. Sert bir baskı hiç bir şekilde uygulamayın ve hiç bir şekilde elinizi burnunuza götürmeyin. Pamuğu koyun ve 2 saat sonra çıkarın. Burun kanamasına ne iyi gelir sorusuna çözüm yolu olarak en etkili cevap diyebiliriz.

Kanama Durmuyorsa Ne Yapılmalı;

Kanama durmuyorsa veya sürekli tekrarlıyorsa, doktor tedavisi görmeniz şarttır. Burun kanamanızın nedenlerini araştırın ve öğrenin. Tüm yöntemleri uyguladınız ve başarıya ulaşamaydıysanız daha fazla beklemeden doktorunuzdan randevu alın. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!