Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun Tıkanıklığı;

Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı durumunda görülen bir durumdur. Burun boşluğunun şişmesi durumunda nefes alınması güç hale gelir. Bu durum insanın epey sinirini bozmakta. Neyse ki burun tıkanıklığını gidermek için bir çok yol bulunmakta. Biz bu makalemizde burun tıkanıklığı nasıl geçer ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir konularını ele aldık.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir;

Burnunuzu Daima Silin;

Burun tıkanıklığını gidermenin en iyi yolu, sürekli sümkürmektir. Ayrıca burnunuzu sürekli silmeniz gerekmekte. Kağıt peçete kullanmanız bir süre sonunda burnunuzda yaraya yol açacaktır. Bu yüzden ıslak mendil kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur, Nasıl Geçer ve Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Rahat Nefes Almanızı Sağlayın;

Çift yastıkla uyuyun. Çift yastıkla uyumak, geceleri daha rahat nefes almanızı sağlar. Bu yöntem burun tıkanıklığınızı gidermez ancak daha rahat nefes almanızı sağlar.

Sinüslerinize Masaj Yapın;

Yıllardır bilinen bu yöntemle tıkanıklığınızı giderebilmeniz mümkün. Sinüslerinize masaj yapmanız burun tıkanıklığını hafifletecektir. Bu yöntem burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun etkili cevaplarından birisidir.

  • Her iki parmağınızı da görselde ki gibi koyun ve ovalayın. Bu işlemi 30 saniye uygulayın.
  • Her iki parmağınızı da gözünüzün altına yerleştirin. Dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu işlemi 20   saniye uygulayın.

Sıcak Kompres Uygulayın;

Temiz bir havluyu sıcak bir suya batırın ve suyunu iyice sıkın. Ardından görseldeki gibi yüzünüze yerleştirin ve 10 dakika öyle kalmasını sağlayın. Sıcak kompres rahatsızlığınızdan kurtulmaya yardımcı olabilmekte. Bu yöntem burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna en etkili cevaplardan birisi diyebiliriz.

Sıcak Duş Alın;

Sıcak bir duş almak burun kanallarınızı açmakta çok yardımcı olacaktır. Sıcak duştan oluşan odadaki buhar burun yolunuza geçerek hava kanallarındaki tıkanıklığı çok hafifletecektir. Sıcak bir duşta en az 20 dakika kalmanız tavsiye edilmekte.

Buhar Tedavisi Uygulayın;

Hava kanallarınızda ki tıkanıklığı gidermek için buhar tedavisi kullanmakta çok fayda var. Buhar tedavisi en az duş yöntemi kadar etkilidir. Duşa girmemizde ki amaçta zaten sıcak suyun odaya vermiş olduğu buharı teneffüs etmekti. İsterseniz direk bu yöntemi de uygulayabilirsiniz isterseniz de her 2 yöntemi uygulayabilirsiniz. Görselde ki gibi bir kabın içerisine kaynar su koyun ve havlu yardımıyla buharın dışarıya çıkmasına izin vermeyin. Burun tıkanıklığı nasıl geçer diyorsanız en güzel cevap buhar tedavisidir.

Bolca Su İçin;

Mümkün olduğunca bol su veya meyve suyu tüketin. Burun tıkanıklığının hızlı bir şekilde giderilmesi için 8-10 bardak su için. Bu yöntem, bağışıklık sisteminin oluşumuna yardımcı olmakta ve şişen burun kanallarını küçültmekte. Bu bakımdan bol su tüketmek çok önemlidir. 

Egzersiz Yapın;

Yapmanız gereken en son şey olmasına rağmen, egzersiz yapmak vücudun kendisini yenilemesine yardımcı olmakta. Sıkışıklığı hızlı hızlı gidermenin kolay bir yoludur. Yaptığınız bu egzersiz istemsiz şekilde burnunuzdan nefes almanızı sağlayacaktır. Bu yöntemle daha rahat nefes alabilmenizi sağlayabilirsiniz. 

Uyuyun;

Burnunuzdan nefes alıp veremiyorken uyumanın zor olduğunu biliyoruz ancak uyuyabilirseniz vücut bu sırada kendisini yenilemeye alacaktır. Burun tıkanıklığını gidermek için belkide herşeyi vücudunuza bırakabilirsiniz. Siz uyurken vücudunuz kendisini yenileyecektir. Kalktığınızda ise burnunuzdan daha rahat nefes alabilmeniz oldukça yüksektir.

Stresli Olmayın;

Sakin olmak herşeyden önemlidir. Stres bağışıklık sisteminizi yavaşlatır. Bağışıklık sisteminizin yavaşlaması demek bu hastalığı vücudunuzdan daha zor atmanız demektir. Ne kadar stresli olursanız sinüslerinizin temizleme işlemi o kadar uzun sürer.

Burun Spreyi Kullanın;

Eczanelerden satın alabileceğiniz burun spreyleri, daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Eczacınız günde kaç kere sıkmanız gerektiğini söylüyorsa o kadar sıkın. Daha fazla sıkmanız daha çabuk geçecek anlamına gelmemekte aksine bu yolun daha uzun sürmesini sağlamakta. Burun spreyleri burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun etkili cevaplarından birisidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!