Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı insanın başına gelebilecek en kötü rahatsızlıklardan biri olup Peygamber efendimiz (S.A.V) diş ağrısını cehennem azaplarından birine benzetmiştir ki gerçekten o an ne ilaç ne tabip fayda sağlar. Yazımızın devamında diş ağrısını en aza indirgeyecek, doktordan önce diş ağrısına evde yapılabilecek tedavi yöntemleri ve önemli çözüm yolları paylaştık.

Diş Ağrısı Nedenleri; Diş ağrıları, diş etlerinin iltihaplanmaya başladığında ortaya çıkar. Diş ağrısı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Diş eti çevresindeki oyuklar, dişe alınan bir darbe veya diş eti enfeksiyonu diş ağrısına neden olabilmekte. Diş ağrısını evde nasıl tedavi edebileceğinizi ve diş doktoruna ne zaman gideceğiniz hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı Kesici Almak;

Aspirin gibi sağlık bakanlığınca onaylı ağrı kesiciler, diş ağrıları için hızlı ve etkili bir rahatlama sağlayabilir. Zonklama yapan bir dişin olması, yemek yemenizi yada rahatça konuşup, gülüp eğlenmenizi kısıtlamakta. O yüzden bir adet ağrı kesici kullanmak diş ağrınızı giderebilir.

  • Ağrı şiddetliyse veya kulak ve boğaz gibi diğer bölgelere yayıldığını hissediyorsanız, derhal

  diş hekimine randevu almanız gerekecektir.

  • Ağrı kesiciyi kullanırken sadece bir adet kullanın.

Soğuk Kompres Uygulayın;

Buzdolabı poşeti veya varsa görselde ki gibi bir saklama poşetine buzları atarak ağrıyan tarafa baskı uygulayabilirsiniz. Soğuk baskı uygulamak diş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Ancak buzu alıp doğrudan yanağınıza veya dişinize sürmeyin. Ağrınız artar, iltihap kapabilir. Buz tedavisi uygulamak diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun ve aynı zamanda diş ağrısı nasıl geçer sorusunun en iyi cevaplarından birisi olduğu cevabını rahatlıkla verebiliriz.

Diş Ağrısına Jel Tedavisi;

Diş zonklamasını kolaylaştırmak için eczanelerde bulabileceğiniz jel’i evinizde uygulayabilirsiniz. Bu jeller doğrudan ağrı yapan yere uygulanır ve genellikle bir kaç saat öyle kalır. 

Ağzınızı İyice Temizleyin;

Diş ağrısı çekerken, dişlerinizi temizlemek ağrısını hafifletebilir. Bazen diş ağrısına sebep olan şeylere etken olarak diş arasında kalmış küçük parçalar neden olur. Durum böyle olunca da bize dişlerimizi fırçalamak düşüyor. 

Tuzlu Su Tedavisi;

Tuzlu su çözümünü deneyin. Dişe alınan bir darbe ya da hafif bir enfeksiyon nedeniyle oluşan diş ağrıları bu yöntemle kaybolup gitmekte. Diş ağrısı nasıl geçer diyorsanız bu yöntemi uygulamanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Bir tatlı kaşığı tuzu ılık bir suya atıp karıştırın. Tuz iyice çözüldüğünde ağrıyan bölgeniz neresiyse o tarafta biraz gargara yapın. Ağrı azalana kadar günde bir kaç kez deneyin. 

Doktorunuzu Ne Zaman Göreceğinizi Bilin;

Doktorunuzu ne zaman görmeniz gerektiğini iyi bilmeniz gerekiyor. Diş ağrınız büyük bir enfeksiyon yada çürümeden kaynaklı yaşanıyorsa bu durum kendi başına gitmeyeceğinin sinyallerini veriyor demektir. Bu durumda devreye diş doktorlarından randevu almanız giriyor. Diş ağrısı ile birlikte aşağıdaki iki durumla karşılaşırsanız bir doktor yada diş hekimine görünmeniz gerekmekte:

  • Ateş
  • Titreme 

Diş Ağrısına İyi Gelebilecek Yöntem;

Acupressure Tekniği;

Diş ağrısını hızlı bir şekilde durdurmanın bir yolu da acupressure tekniğidir. Bu teknik diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun etkili doğal yöntemlerinden birisidir diyebiliriz. Sağ baş parmağınızla sol baş parmak ve işaret parmağının tam arasında ki noktaya basın. 2 dakika boyunca baskı oluşturun ancak çok fazlada bastırmayın.  

Uyarılar ; Bu çözüm yolları kesinlikle tedavi amaçlı olmayıp, sadece sizlerin acısını en aza indirmenin bir kaç çözüm yoludur. Çok şiddetli ağrılarda doktorunuza görünmek çok önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!