Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Eti Ağrısı İçin Ne Yapılır? Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş eti ağrısına ne iyi gelir konusuna geçmeden önce, diş eti ağrısı nedir, neden olur kısaca ona değinmek istiyoruz.

Diş Eti Ağrısı Nedenleri: Diş eti ağrısının en sık nedenleri arasında hızlı ve yanlış diş fırçalama yöntemi, yanlış diş ve ağız bakımı, aşırı şekerli gıda tüketimi, diş eti iltihaplanması, diş etinde çıkan yaralar, diş eti kanamaları,
alerjik reaksiyonlar, yetersiz beslenme ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenler olabilir.

Diş eti rahatsızlığının belirtileri ise, diş etlerinde ağrı ve sızı duyma, ağızda istenmeyen koku şeklinde baş gösterebilmektedir.

Normal şartlarda sağlıklı diş etleri pembe renktedir. Eğer dişleriniz mor veya kırmızı renkteyse bir sorun var demektir.
Diş eti çekilmesinde ise diş etleriniz gözle görülür bir biçimde aşağı ve yukarı kaymış durumda olur.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?
Diş Eti Ağrısı Neden Olur? Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Eti Ağrısı;

Diş etleri oldukça hassas dokulardır. Olası bir enfeksiyon durumunda tüm günlerinizi size zehir edebilir. Konuşmakta ve yemek yemekte çok zorlanabilirsiniz ve bu durum neticesinde hayatınızdan hiç zevk almayabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen endişe etmenize gerek yok. Evinizde uygulayabileceğiniz yöntemlerle bu problemden kurtulabilmeniz mümkün. Bizler bu makalemizde diş eti ağrısına ne iyi gelir konusunu ele aldık. 

Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir;

Ağzınızda Yara İzi Olup Olmadığını Kontrol Edin;

Diş etinizde bir yaranın olup olmadığını belirlemeniz gerekmekte. Görselde yuvarlak içerisine almış olduğumuz yaralar, konuşurken veya yemek yerken şiddetli ağrılara yol açabilmekte. Bu tür yaralar genellikle bir hafta içerisinde kendiliğinden geçmektedir. 

Dişlerinizi Doğru Fırçalayın;

Diş eti ağrılarına neden olan maddelerin en başında yanlış diş fırçalamak yer almaktadır. Dişlerinizi çok kuvvetlice bastırarak fırçalamamalısınız. Bu durum diş eti ağrılarına doğrudan yol açmaktadır. Bu maddenin yanı sıra kullandığınız diş fırçasının başlığı yumuşak kıllardan oluşması en doğru seçenektir. Diş fırçalarken ileri geri yapmak yerine dairesel hareketler çizerek fırçalamanız en doğru yoldur.

Diş Eti Rahatsızlığınızın Olup Olmadığını Belirleyin;

Diş etiniz sürekli olarak ağrıyorsa, diş eti rahatsızlığınız olabilir. Bunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Aşağıda sıralamış olduğumuz maddeler diş eti hastalıklarının belirtilerindendir;

  • Ağız kokusu
  • Ağızda hoş olmayan garip bir tat
  • Fırçalama sonrası diş etlerinde kanama
  • Zayıf dişler (sallanan dişler)

Soğuk Kompres Uygulayın;

Diş etlerinize dışarı taraftan buz yöntemi uygulayın. Diş etlerine soğuk kompres uygulamak ağrıyı hafifletmeye çok yardımcı olacaktır. Buz yöntemi aynı zamanda iltihaplanmayı azaltma konusunda çok etkili olmakla birlikte o bölgeyi uyuşturmaya çalışacaktır. Diş eti ağrısına ne iyi gelir sorusuna en etkili çözümlerden birisi olan soğuk kompres uygulamanızı tavsiye etmekteyiz.

Tuzlu Su Yöntemini Deneyin;

Diş etleriniz de oluşan ağrı hissini tuzlu su karışımıyla azaltabilmeniz mümkündür. Bir fincan ılık suyun içerisine iki çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Ardından etkilenen bölge üzerinde bu karışımı gargara yapın. Suyu diş etlerinizin üzerine getirerek en az on dakika kalmasını sağlamalısınız. Bu yöntem diş eti ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en güzel çözüm yollarından birisidir.

Sıcak Bez Yöntemini Uygulayın;

Sıcak bez yöntemi de işe yarayabilen bir diğer çözüm yoludur. Bir kabın içerisine sıcak su koyun ve içerisine bir adet küçük havlu atın. Ardından çıkarıp suyunu iyice sıktıktan sonra diş etlerinizin üzerinde hafif bir baskı uygulayın. Bu yöntem diş eti ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek doğal çözümlerden birisidir. Bu yöntemi gün içerisinde üç veya dört kez uygulamanız tavsiye edilmektedir. 

Diş Eti Üzerine Soğan Sürün;

Diş eti üzerine bir dilim soğanı sürmek, diş etlerindeki iltihaplanmayı çok büyük oranda azaltacaktır. Soğanın yanı sıra dilerseniz sarımsak veya zencefil de sürebilirsiniz. Bu 3 besinde diş etlerindeki iltihaplanmayı azaltıp, diş eti ağrılarına son verecektir. Diş eti ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilecek en iyi cevabın bu yöntemi uygulamak olduğunu söyleyebiliriz. 

Not: Tüm bu anlatılanlar pratik bilgi verme amaçlı olup kesin tedavi yöntemi olarak asla kullanılmamalıdır! Kesin tedavi gerektiren durumlarda mutlaka alanında uzman bir hekime danışılması gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.