Doğal ağrı kesiciler nelerdir?

Bugün hep geçiştirdiğimiz aman bir şey olmaz dediğimiz ağrılardan bahsedeceğiz. Bu ağrılarımız sonucu içtiğimiz ağrı kesicilerden ve doğal ağrı kesicilerin neler olduğunu inceleyeceğiz. Bu yazı içerisinde kendimi de eleştirmek istiyorum. Kronikleşmiş bir baş ağrım , çok seneler önce gittiğimde sinüzit kaynaklı olduğunu belirtmişlerdi. Akıntıyı kurutmak için ilaçlar vermişlerdi fakat kullanımlarından sonra geçmemişti ve bir daha da gitmedim. Şimdi kendime göre tabii ki tedbirler aldım, soğuk havalarda ıslak saçla dışarı çıkmamak, başımı uzun süre soğuk havaya maruz bırakmama gibi.  Biliyorsunuz bazı konularda insan kendi kendinin doktoru oluyor bir süre sonra.

Bu yazının içerisinde bunları söylemek belki uygun olmuyor ama doğrucu olmakta fayda var çünkü her gün içtiğim türlü türlü ağrı kesicilerle günü bitiriyor bazen ağrı kesiciler de fayda etmiyor ve ne yazık ki benim de siz değerli okurlar gibi bana bir şey olmaz , bir gün giderim gibi yenemediğim , sürekli erteleyerek vakit ayıramadığım bir düşüncem var. Bu yazı makale olarak değil biraz daha sohbet havasında geçsin istiyorum, çünkü bu yazıyla birlikte ben de ön yargılarımdan kurtulmak, doğal yollarla oluşturulacak olan ağrı kesici yöntemlerini deneyerek baş ağrılarımı geçirmek istiyorum. Belki benimle birlikte bu yöntemleri deneyecek kişiler de vardır.

Çünkü ağrı kesici ilaçların vücudumuza zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Biliyoruz ama bugünü bir bitirelim yarına bir şeyimiz kalmaz düşüncesiyle yine içiyoruz. Artık kullandığımız ağrı kesicilere de vücut alıştıktan sonra, o ağrı kesiciler ağrılarımızı dindiremez duruma gelecek. Önce doğal yollara başvuralım, eğer olmazsa  kronikleşen ve artan bir ağrı devam ediyorsa mutlaka bir uzman doktora gözükmekte fayda var. Özellikle ağrı kesicilerin böbreklere zarar verdiğini, uzun yıllar ağrı kesici kullananların ise en çok diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı ve böbrek hasarına yol açtığını üzülerek belirtmek ve hatırlatmak zorundayım. Oluşan bu hastalıklara ek olarak İsviçre’de Bern Üniversitesi’nde Prof. Dr. Peter Juni başkanlığında bir ekip tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, ağrı kesici haplar kalp krizi ve felç riskini artırıyor.

İşte diş, mide, baş, eklem, kol ve bacak ağrılarından kurtulmak için doğal ağrı kesici özelliğe sahip bitkiler…

  • ACI KIRMIZI BİBER:  Acı kırmızı biber, içerisindeki bulunan ‘kapsaisin’ maddesi sayesinde kuvvetli bir ağrı kesici olma özelliğini taşıyor.
  • ANASON ÇAYI:  Anasonun, özellikle baş ve diş ağrıları üzerinde çok güçlü etkileri vardır.
  • BADEM: Böbrek, mesane ve idrar yollarındaki iltihapları gideren badem; baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir. Badem, beden ve zihin yorgunluğunu giderirken; içerdiği ‘fosfor’ yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını artırır. Yaşlılıkla birlikte gelen kemik ağrılarının önlenmesinde kullanır.
  • BİBERİYE: Yüzyıllar boyunca migren hastalığı için doğal tedavi metodu kullanılan biberiye, aynı zamanda aynı zamanda kas ve eklem ağrılarının şiddetini giderir. Ağrı olan kısma biberiye yağı masaj yapılarak iyice yedirilmelidir. Bunun dışında sinüzitten kaynaklanan baş ağrısı problemlerini de iyi gelir. Alerji, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve grip tedavisinde kullanılır. Banyoda seyreltilmiş olarak kullanıldığında kramplara, ağrılara ve spazmlara, boyun, romatizma diğer ağrılara iyi gelir.
  • HAYIT OTU: Göğüs ağrılarını ve adet sorunlarını büyük oranda giderdiği bilimsel olarak tespit edilen hayıt otu; adet sancılarını keser, adet kanamalarını düzenler. Adet dışı rahim kanaması (metroraji), amenore (adet yetmezliği) ve oligomenore (seyrek adet görme) gibi sorunlarda oldukça etkilidir. Karın ağrısına da iyi gelir.

Benim araştırdığım doğal ağrı kesicilerin listesi yukarıdaki gibidir. Henüz deneme fırsatı bulamadım. Bu yazımdan sonra deneyeceğim. Eğer sizin de doğal ağrı kesici yöntemleriniz varsa bu yazı altından yorum yaparak bana ve diğer tüm okuyucularımıza destek olabilirsiniz.

Doğal ağrı kesicinizi bularak , ilaçlardan kurtulmanız dileklerimle, sağlıklı , mutlu günler dilerim.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!