Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmam Gerekir?

Doğum sonrası lekeleri için çözüm  arayanlar için birçok tekniği deneyebilirsiniz. Bu teknikleri denerken cilt yapınızı mutlaka dikkate almalısınız. 

 Melasma Nerede Oluşur? 

Hamilelik döneminde oluşan lekeler genellikle melasma olarak isimlendirilir. Pigment dağılımında oluşan dengesizliklere bağlı olarak kahverengi tonlarında lekeler meydana gelmektedir. Bu lekeler çoğu zaman yanaklarda görülürken kişiden kişiye değişebilen bir durum vardır. Üst dudaklarda, boyun bölgesinde, kollarda bu lekelere rastlanabilmektedir. Hamilelik birçok değişim anlamına geldiği için doğum yapılınca ruhsal açıdan görüntüye verilen önem daha artabilir. Çocukla beraber fiziksel ve ruhsal değişim bir arada yaşanır. Bazı kadınlarda fiziksel değişimler daha travmatik hal alabilir. Bu nedenle lekeler de görüntü açısından huzursuzluk nedeni olabilmektedir.

Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmam Gerekir?
Doğum Sonrası Oluşan Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmam Gerekir?

Doğum Sonrası Lekeleri İçin Çözüm Nedir? 

Doğum lekeleri çözümü için öncelikle kişiden kişiye göre değişen bir durum vardır. Genel bir sıralama yapılırsa şu çözümleri değerlendirebilirsiniz: 

  • Renk açıcı krem: Cildinize uygun renk açıcı kremler, ton farklılıklarını azaltarak lekeli alanları açabilir. Ürün seçerken mutlaka kendi cilt yapınıza göre bir ürün seçmelisiniz. Kuru ciltler hassasiyeti en çok olan özelliktedir.  
  • Güneş koruyucu kremler, ton farklılıklarını ve lekeleri azaltıcı etki yapabilir. Yenilerinin oluşumunu da engellemiş olursunuz. 
  • Kimyasal peeling işlemi, en etkili leke çıkarıcı yöntemlerde biridir. Cildinizi korumaya almak için özel maskeler ve ölü deri arındırıcı tedavi yöntemini bir süre devam ettirebilirsiniz. 
  • Dermabrasyon işleminde deri üzeri kontrollü olarak kazınmaktadır. Leke yoğunluğu çok fazla olan kişilerde uzman kontrolü de dikkate alınarak işlem yapılabilir. Deri hassasiyeti olan kişilerde daha farklı bir prosedür devam ettirilebilir. 
  • Lazer tedavileri: Cilt lekelerini çıkarmada uygulanan profesyonel bir işlemdir. Lazerli leke çıkarma işleminde önemli olan sizin korumaya devam etmenizdir. 

Leke Azaltıcı Doğal Maske Önerileri 

Leke azaltıcı maskelerden en sık kullanılanı bal ve limon ile yapılanıdır. Bal ve limonu bir kasede bir araya getirerek düzenli olarak cilde sürebilirsiniz. Birkaç hafta devam ettiğinizde farkı hissedebilirsiniz. Hamilelik lekesi azaltan maske için yumurta akını düzenli olarak sürmek de etkili olabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!