El Yanığına Ne İyi Gelir?

Bazen beklenmedik kazalar başımıza gelmekte ve doktordan önce bazı pratik bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. İşte o beklenmedik kazalardan biri olan el, ayak yanığı hakkında, el yanıklarında ne yapılmalı hangi tedavi yöntemi tercih edilmeli, kısaca el yanığına ne iyi gelir ve çabucak acıyı dindirir sorusuna cevap arayacağız. Önce el yanığı nedir ondan bahsedelim sonrasında el ve ayak yanığına ne iyi gelir bu konuya değinelim.

El Yanığı Nedir;

Yanık, derinizin ve deri altlarınızda ki dokuların sıcak bir maddeye veya yakıcı kimyasal maddelere değmesi sonucu ellerinizde çıkan izlerdir. Son derece kötü bir durum olan el yanıklarını evinizde tedavi edebileceğiniz doğal yollarda vardır. Tabi öncelikle yanığınızın kaçıncı derece olmasını bilmeniz gerekmekte. 3. derece yanıklar için doğru hastaneye gitmeniz gerekmekte. 1. derecede ki yanıkları yani görselde ki gibi yanıkları evinizde doğal yollarla tedavi edebilirsiniz. Biz bu makalemizde el yanığı nedir, el yanığına ne iyi gelir ve el yanığı nasıl geçer konularını ele aldık.

Yanıkları Tanıyın;

  • 1. Derece Yanıklarda deriniz kuru ve kırmızı renktedir.
  • 2. Derece Yanıklarda deriniz nemli ve pembe renktedir.
  • 3. Derece Yanıklarda deri siyahlaşmaya başlamaktadır.
  • 4. Derece Yanıklarda deri komple siyah bir duruma girmiş ve üstünde tomurcuklar oluşmuştur.

El Yanığına Ne İyi Gelir;

El Yanığına Ne İyi Gelir?
El Yanığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Su İle Yıkayın;

Yanık gibi durumlarda ilk aklınıza gelecek şey mutlaka soğuk su olmalıdır. Elinizi yaktığınız gibi hızlı ama sakin bir şekilde lavaboya gidin ve elinizi veya vücudunuzda ki herhangi bir yeri doğruca musluğun altına sokun. En az 20 dakika boyunca soğuk su vücudunuza temas etmeli. 

Mücevherleri Çıkartın;

Yanık hangi elinizdeyse o elinizde ki yüzüğü veya mücevherleri çıkarmalısınız. Yanık el üzerindeki mücevherler parmaklarınızın şişmesine neden olur. Çıkarmadığınız zaman parmağınızda ki yüzüğün sizi ne kadar rahatsız edeceğini anlayacaksınız.

Yanık Kremleri Sürün;

Eczanelerden rahatlıkta satın alabileceğiniz yanık kremlerini sürmeniz çok faydalı olacaktır. Bu kremler yanığın serinlemesine ve böylelikle rahatlamanızı sağlayacaktır. Bu bakımdan el yanığına ne iyi gelir sorusuna kesinlikle ilk cevap olarak krem sürmeniz olacaktır.

Yanığı Kontrol Edin;

Ellerinizi kontrol etmelisiniz. İlk başta size ufak gözüken bir yanık, 2. derece bir yanığa dönüşebilir. Bu bakımdan ellerinizi mutlaka kontrol edin. Eğer 2. derece yanığa döndüğünü fark ettiyseniz derhal tıbbi yardım istemelisiniz.

Her Gün Bandajlamalısınız;

Elinizin bandajını her gün değiştirmelisiniz. Olası bir enfeksiyon kapması, yarayı daha da kötüleştirecektir. Bu bakımdan mutlaka ellerinizin bandajını her gün değiştirmeniz tavsiye edilmekte. Geceleri uyumaya geçerken bandajınızı çıkarın. Ellerin sürekli kapalı olması da iyi değildir.

Bal Tedavisi;

Balın doğal bir antibiyotik olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Yanığın üzerinde ki bakterileri atabilme konusunda çok başarılı olduğu öğrendik. Bu bilgiyi sizinle de paylaşmak istedik. Yıllardır kullanılan yanık konusunda en etkili maddenin bal olduğu konusunda hiç şüphemiz yok. Bu bakımdan bal tedavisi el yanığına ne iyi gelir sorusunun en iyi cevabıdır.

Çiğ Patates Yöntemi;

Çiğ patates, tahrişi önlemek konusunda çok başarılı bir yöntemdir. Elinizde oluşan ağrıları hafifletir ve kabarcık oluşumuna dur der. El yanığına ne iyi gelir sorusuna artık bal kadar emin olduğumuz bir cevap daha var; Çiğ patates.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!