En Sağlıklı 6 Kuru Yemiş !

Kuru yemişler, sağlıklı yağlar ve lif açısından oldukça zengin gıdalardır. Her bir kuru yemiş vücudumuza farklı yararlar sağlar. Kuru yemişler bitki bazlı proteinler açısından en iyi alternatiflerdendir. 2017’de yapılan araştırmalar sonucu kuru yemişlerin kronik hastalıklarda iltihaplanma riskini azalttığı ortaya çıkmıştır. İşte en sağlıklı 6 kuru yemiş : 

1- Yer Fıstığı : Yer fıstığı, yüksek düzeyde protein alanların ve protein diyeti yapanların sıklıkla tercih ettiği bir kuru yemiştir. Yer fıstığı aslında teknik olarak baklagillerden gelmektedir. 2017’de yapılan araştırmalar yer fıstığının polifenol, antioksidan, flavonoid ve amino asit içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Araştırmalar bu bileşenlerin insan sağlığına yararlı olduğunu söylemektedir. Yer fıstığı 100 gramında 567 kalori içermektedir.

Yer Fıstığı Besin Değerleri: Besin değerleri 100 gram üzerinden baz alınmıştır.

Protein: 25.8 gram

Yağ: 49.2 gram

Karbonhidrat: 16.3 gram

Lif: 8 gram

2- Badem: Badem son yıllarda faydalarının ortaya çıkmasıyla birlikte oldukça popüler olmuştur. Yer fıstığından biraz daha az protein içermesine rağmen diğer besin değerleriyle bunu telafi etmektedir. Badem sağlıklı atıştırmalık arayanlar için çok iyi bir alternatif olabilir. Bademin 100 gramında 579 kalori vardır.

Badem Besin Değerleri: Besin değerleri 100 gram üzerinden hesaplanmıştır.

Protein: 21.1 gram

Yağ : 49.3

Karbonhidrat: 21.5

Lif: 12.5

3- Antep fıstığı:  Antep fıstığı, önemli miktarda protein içerir ve faydalı yağlar açısından oldukça zengindir. “Nutrition Today Trusted ” dergisinde yayımlanan bir araştırma, Antep fıstığının kan basıncı üzerinde olumlu etkilerine dikkat çekmektedir. Bu olumlu etki kalp sağlığı için oldukça önemlidir. Antep fıstığı 100 gramda 560 kalori içermektedir.

Antep Fıstığı Besin Değerleri: Besin değerleri 100 gram üzerinden hesaplanmıştır.

Protein: 20.1 gram

Yağ: 45.3 gram

Karbonhidrat: 27.1 gram

Lif: 10.6 gram

4- Kaju fıstığı : Kaju fıstığı, daha önce saydığımız kuru yemişler gibi, sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kaju fıstığı 100 gramında 553 kalori içermektedir.

Kaju Fıstığı Besin Değerleri: Besin değerleri 100 gram için yazılmıştır.

Protein: 18.2 gram

Yağ: 45.8 gram

Karbonhidrat: 30.1 gram

Lif: 3.3 gram

5- Ceviz: Ceviz, karbonhidratı diğer saydığımız kuru yemişlere göre düşük olmasına rağmen kalorisi daha yüksektir. Bu durum cevizin yağ açısından diğer kuru yemişlerden üstün olmasıdır. Ceviz iyi bir protein ve yağ kaynağıdır. Ceviz 100 gramında 670 kalori içermektedir.

Ceviz Besin Değerleri: Besin değerleri 100 gram üzerinden hesaplanmıştır.

Protein: 15.3 gram

Yağ: 65.2 gram

Karbonhidrat: 15.2 gram

Lif: 6.2 gram

6- Fındık: Gelelim listemizin son sırasına. Fındık ülkemizde bolca bulunur ve eşsiz bir tada sahiptir. Fındık diğer kuru yemişlerden daha az protein içerir fakat bunu içerisindeki sağlıklı yağlarla telafi eder. “Journal of Clinical Lipidology Trusted” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre; fındık kolestrolü düşürmeye yardımcı olmaktadır. Fındık 100 gramında 628 kalori içermektedir.

Fındık Besin Değerleri: Besin değerleri 100 gram üzerinden hesaplanmıştır.

Protein: 14.7 gram

Yağ: 60.3 gram

Karbonhidrat: 16.7 gram

Lif: 9.7 gram

Listemizi tamamladık. Bu makalemizde sizlere yapılan araştırmalara göre en sağlıklı 6 kuru yemişi anlattım.

Not: Bilgiler, yabancı kaynaklı sağlık araştırmalarından çevrilerek kendimce hazırlanmıştır. Liste sadece kuru yemişlerin içeriklerini, besin değerlerini ve yapılan araştırmalar sonucu faydalarını ortaya koymaktadır. Unutmamalıyız ki her araştırmanın karşıtı bir araştırma bulunmaktadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.