Göz Altı Morlukları İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göz Altı Morlukları Neden Olur, Göz Altı Morlukları Tedavisi İçin Hangi Bölüm Doktoruna Gidilir?

Pek çok kişide görülen göz altı morlukları çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelmekte ve tedavisi için birbirinden farklı yöntemler uygulanmaktadır. Tedaviden evvel, göz altı morluğundan rahatsızlık duyanlar göz altı morluğuyla ilgili hastanede hangi bölüme hangi doktor bakar seçimi konusunda; göz altı morluklarına hangi bölüm doktoru bakar, göz altı morluğu için hangi doktora gitmeliyim, göz altı morluğu için hangi doktora gidilir, göz altı morluğu için hangi bölüm doktoruna gitmek gerekir,  sorularını kendilerine yöneltmektedirler. Bu konuda sizleri bilgilendirmek amacıyla bu yazımızı hazırladık. Lütfen okumaya devam ediniz.

Göz altı morluklarına çözüm için tıbbi destek almak isteyen kişiler bunu için hangi doktora gidecekleri konusunda kararsız kalmaktadır. Bu durumda morluğun hangi sebeple ortaya çıktığının etkisi büyüktür. Fakat genellikle ilk aşamada doktor olarak dermatolog seçilir. Eğer farklı bir durum söz konusu ise bu durum doktor yönlendirme yapacaktır. Örneğin düşme ya da kafa travması sonrası gözlerde morluk görüldüyse bu durumda dermatolog pek doğru bir seçim olmayabilir. Bu durumda doğrudan beyin cerrahi bölümüne gidilmesinde yarar vardır.  

Göz Altı Morlukları Neden Olur? 

Göz altı morluklarının sebepleri oldukça geniştir. Bunlar arasında vitamin eksiklikleri, zararlı alışkanlıklar, ileri yaş, yorgunluk ve uykusuzluk, hormonal değişmeler, bakteri enfeksiyonları, alerjiler gibi nedenler yer alır. Özellikle yorgunluk ve uykusuzluk hali kişide direkt göz altı morluğu oluşmasına yol açar. Yeteri kadar uyuyamamak yüz bölgesindeki kan dolaşımında sıkıntı yaratacağından bu durum göz altı morluğu olarak yansımaktadır. Eğer gözlerde bakteri enfeksiyonu durumu varsa yani göz mikrop kapmışsa bu durumda antibiyotik kullanımı ve göz damlası ile göz sorunlarını gidermek mümkündür.  

Göz Altı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir? 

Göz altı morluklarına tıbbi tedavi morluğun sebebine göre hekim tarafından uygulanır ve hastaların bu tedavi planına sadık kalmaları uygulamanın işe yaraması bakımından önemlidir. Bunun yanı sıra hafif dereceli durumlar için doğal tedavi yöntemleri de tercih edilebilir.  

Gözaltı morluklarının doğal tedavisi için göze soğuk uygulama, yüksek yastıkta yatmak ve düzenli, yeteri kadar uyumak gibi basit yöntemler denenebilir. Bunun yanı sıra gözlerin dinlenmesini sağlayacak bitkisel ve doğal besinlerle kür hazırlayıp göz çevresine masaj yapılabilir. Masaj yapmak bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracak ve daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Morlukların tedavisi için lazer tedavisi, reçete ile verilmiş krem kullanımı ve cerrahi müdahale gibi işlemler de yapılmaktadır. Özellikle cerrahi müdahale ileri dereceli göz altı morluklarının giderilmesi için tercih edilmektedir. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!