Göz kanlanması nedir, neden oluşur? Göz kanlanmasına ne İyi gelir?

Göz kanlanması nedir, neden ve nasıl oluşur? Göz kanlanmasına çözüm”

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir?

 • Göz Kızarıklığı Nedenleri;

Herhangi bir nedenden veya hiçbir şey yokken göz kızarıklığı yaşıyorsanız bu durum yanında kaşınmayı da getirecektir. Bu durumun bir çok nedeni olabilir. Bu durumu doğal yöntemlerle nasıl en aza indiririz? Dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki de bir çok doğal yöntemi var ancak tanı konulması çok önemlidir. Neden gözünüz kanlanıyor? Evinizde televizyon başında yada bilgisayar başında vakit geçirmekte göz kızarıklığına yol açan etkenlerdir. Ancak sizin yada bizim anlayamadığımız başka tür hastalıklarda olabilir. Bu durumda öncelikle doktor tedavisi görmek çok ama çok önemlidir.

 • Göz Kanlanmasına Yol Açan Etkenler;
 • Göz Kuruluğu : Gözün kuru olması göz kanlanmasına neden olmakta. Bu durum genelde gözlerini ayırmadan televizyon ve bilgisayar ekranına bakmaktan oluşur. Duman olan ortamda kalan insanlarda da sıkça görülen bir durumdur. Bu kuruluk kaşıntıyla beraberinde göz kanlanması ve göz kaşıntısını beraberinde getirir.
 • Vitamin Eksikliği : Göz sağlığı ve gözlerin fonksiyonu için gerekli olan c vitamin eksikliği de bu duruma yol açabilmekte. C vitaminli besinler tüketmezseniz bu gibi durumlar sıkça başınıza gelebilir.
 • Yaralanma:  Gözlerinizde meydana gelmiş olan yaralanmalar göz kanlanmasına etki olabilmekte. Bu yaralanmalar dışarıdan size bakan bir insanın göremeyeceği kadar hassas damarlarda olabilmekte. Bunun için doğrudan doktorunuzun yolunu tutmanız gerekmekte.
 • Alerji :Göz kızarması alerjiden kaynaklı da olabilir. Alerjik astım hastası olan kişilerde bu durum sıkça karşılaşılmakta. Bazı gıdalardan kaynaklı alerji eğilimli göz kanlanmaları da olabilir. Bu durumlar için eczanelerde göz damlaları satılmakta.  Doktorunuz vasıtasıyla uygun ilacı bulabilirsiniz.
 • Önemli Bilgi :Çalıştığınız iş yeri yada yaşadığınız ortamlarda bu sebeplere yol açabilmekte. Radyasyon, toz, kimyasal gibi benzeri fiziki ortamlar göz kızarıklığına yol açabilmekte.
 • Göz Kanlanmasına Çözüm
 • Göz Doktoruna Danışmak;
Göz kanlanması nedir, neden nasıl oluşur, göz kanlanmasına ne İyi gelir?
Göz kanlanması nedir, neden nasıl oluşur, göz kanlanmasına ne İyi gelir?

Göz doktorunuza danışmak doğru damlaları seçmenin en iyi yoludur. Ayrıca teşhis için doktorla konuşmak için çok önemlidir. Bakteri ile savaşan göz damlalarına dikkat edin. Çoğu kişi damlaların içindeki koruyuculara karşı alerjik bir reaksiyon göstermekte. Gözlerinize daha da kötü bir hâl aldırabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuza danışarak damlanızı seçmek en önemli yoldur.

Ancak tabi ki evinizde deneyebileceğiniz yöntemlerde var. Evde rahatça uygulanabilen bitkisel ve doğal tedavi yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.

 • Rezene Tohumu;

Rezene tohumları göz kanlanmasına oldukça faydalı gelmektedir. Kanlanmayı, alerji ve göz enfeksiyonlarını ortadan kaldırabilir. 

 • Tarifi ; 1 çay kaşığı rezene tohumunu 1 çay bardağı suyla beraber kaynatın. Kaynadıktan sonra pamuk yardımıyla gözlerinizi kapatarak uygulayın.
 • Önlemler ;Kaynayan suyun ılımasını bekleyin. Sıcak su gözlerinizi yakabilir.
 • Buz Tedavisi;

Gözlere buz kompresi uygulamak, kan götüren gözleri yatıştırmanın yaygın ve etkili bir yolu olabilir. Buz tedavisi şişmeyi azaltarak gözlerdeki kan akışı miktarını azaltmaya çalışmakta. Bir bezin içine 2 tane buz küpünü yerleştirin. Gözlerinizin üzerinde 5 dakika kadar gezdirin. 2.5 dakika bir göze 2.5 dakika diğer göze şeklinde uygulayın. Buz tedavisi, Göz kanlanmasına ne iyi gelir? sorusunun oldukça etkili yollarından birisidir.

 • Çay Tedavisi;

Göz kaşıntısına ve kızarıklığına iyi gelen bu yöntemi evinizde rahatça uygulayabilirsiniz. 2 adet fincan çayı kaynar suda 10 saniye beklettikten sonra hafif ılımasını bekleyin. Ardından koltuğa uzanın ve göz kapaklarını yakmayacak bir biçimde 10 dakika kadar bekletin. Bu uygulama aynı zamanda göz ağrılarını da giderebilmekte.

 • Ağlamak;

Ağlamak dediysek görselde ki gibi ağlamaktan bahsetmiyoruz tabi ki de 🙂  Ağlamak, gözlerdeki yabancı maddelerin dışarıya atılması bakımından oldukça önemli ve bir o kadar etkili bir yöntemdir. İnsan durduk yere ağlayamaz tabi ki ancak merak etmeyin sizi ağlatmanın bir yolunu biliyoruz 🙂 En etkili çözüm tabi ki de soğandır. Mutfağa gidip soğan doğrayın ve yavaştan gözleriniz yanmaya başlasın. Bu durum gözlerinizdeki yabancı ve kimyasal maddeleri dışarı atar. Kanlanma gibi sorunları da ortadan kaldırabilir. Göz kanlanmasına ne iyi gelir? ve göz kanlanmasına çözüm” çözüm sorularının temel maddelerinden birisi gözlerdeki yabancı cisimleri dışarıya atmaktır. 

Uyarılar;  Göz kanlanması ve kaşıntısı gibi durumları yazımızın başında da belirttiğimiz gibi önce doktorunuzun teşhis etmesi gerekir. Kanlanmaya sebep olan maddeler doktor vasıtasıyla teşhis edilip ortadan kaldırılmalı. Doktorunuzun onayını aldıktan sonra bu yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!