Gribe İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Gribe İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir? Hangi tür bitki çayları gribe iyi gelir? Yavaş yavaş kış aylarına girmemiz sebebiyle grip büyük ölçüde boy göstermeye başladı. Ülkemizde grip, en sık karşılaştığımız hastalıklardan biri. Çocuklar ve yaşlılar ise bu hastalığı daha geç atlatıyorlar. Grip olduğumuzda ise sarıldığımız ilk şey ilaçlar ve antibiyotik. Oysaki son zamanlarda antibiyotik alımının sınırlandırılması gerektiği konusunda bir çok araştırma yapıldı. Peki antibiyotik kullanmadan gribe iyi gelen bitki çayları nelerdir ?

1- Nane Limon Çayı :  Kış aylarında gribe yakalandığımızda belki de ilk akla gelmesi gereken çay nane limon çayıdır. Nane limon çayının faydaları saymakla bitmez. Vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirir, tıkanan burnu rahatlıkla açar, boğaz ağrısına iyi gelmektedir. İçmeden önce içine 1 kaşık bal eklenerek daha da faydalı hale getirilebilir.

2-Ihlamur Çayı: Hasta olduğumuzda şüphesiz ki aklımıza gelen diğer bir bitki çayı ıhlamur çayıdır. Ihlamur çayının faydaları ise ; ateşli hastalıkları tedavi etmekte kullanılır, gribe ve soğuk algınlığına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Demleme yoluyla ıhlamur çayı içilebilir.

3- Zencefil Çayı: Son yıllarda oldukça fazla gündeme gelen zencefil çayı grip haricinde de bir çok derde derman oluyor. Gribe iyi gelmesinin yanında enfeksiyonları yok etme etkisi de var! Son zamanlarda yapılan çalışmalar zencefil çayının kansere olan faydasını da gözler önüne seriyor. Zencefil çayı bu kadarla da kalmıyor. Mide ve sindirim sorunlarına da oldukça faydalı bir bitki çayı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!