Güneş Yanığına Doğal Çözümler..Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Güneş Yanığına Doğal Çözümler..

Güneş Yanığı Tedavisi ;

Güneş veya herhangi bir ultraviyole ışığı, güneş yanığına neden olabilir. Öncelikle güneş yanığı durumunu hiç yaşamadıysanız alabileceğiniz önlemleri bilmeniz gerekir. Eğer güneş yanığı durumunu yaşıyorsanız öncelikle bilmeniz gereken tek şey yanıklara ellememenizdir. Biz bu makalemizde güneş yanığına ne iyi gelir, güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanığı tedavisi ve güneş yanığına doğal çözümler konularını ele aldık. 

Güneş Yanığı Nasıl Geçer ;

Serin Duş Alın ;

Güneş Yanığına Doğal Çözümler ve Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?
Güneş Yanığına Doğal Çözümler ve Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Serin bir duş almanız yanıklara iyi gelecektir. Serin su yanıkları rahatlatacaktır. Duş alırken yanıklara sabun veya şampuan kesinlikle sürmeyin. Bu tür ürünler cildinizi tahriş edebilir ve güneş yanığına daha da kötü bir görünüm kazandırabilir. Cildinizde kabarcıklar oluşuyorsa, duş almak yerine banyo yapmanız daha etkili olacaktır. Yani serin suda daha fazla kalmanız gerekecek.

Nemli Bez veya Buz Tedavisi ;

Buz tedavisini en son kullanmakta fayda var. Önce nemli bir bezi yanıkların üstüne bırakmayı deneyin. Sürekli havluyu ıslatarak 30 dakika kadar nemli bez yöntemini uygulayın. Güneş yanığına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak bu yöntemin etkili bir çözüm yolu olduğunu söyleyebiliriz.

Aspirin Alın ;

Güneş yanıklarının yanında çok fazla ağrınız varsa 1 adet aspirin alabilirsiniz. Ağrı kesici almanız nemli bez yöntemini uygularken acı çekmenizi önleyebilir. Ancak çocuklarınıza kesinlikle aspirin vermemeniz gerekmekte. 

Ağrı Kesici Spreyler Kullanın;

Bu tür ağrı kesici spreylerini eczaneden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Ayrıca bu spreyler kaşıntılı cildi de rahatlatmakta. Ağrı kesici spreyler yan etkilerini de gösterebilir. Bu bakımdan bir gün kullanın ve kaşıntınızın olup olmadığını kontrol edin. Eğer sizi rahatlatıyorsa kullanabilmeniz de bir sorun yoktur demektir.

Önlemler ; Güvenilmeyen yerlerden bu tür spreyleri almayın. Eczaneden almak en doğrusudur. Aynı zamanda bu spreyler 12 yaşın altındaki çocukları tehlikeye atabilir. Doktorunuza danışmadan hiç bir şey yapmayın.

Pamuklu Giysiler Tercih Edin;

Güneşli havada dışarıya çıktığınızda pamuklu ve salaş t-shirt’ler tercih edin. Pamuklu t-shirt’ler güneş yanığından kaçmak için en ideal giysilerdir. Salaş kıyafetler giymeyi tercih etmiyorsanız, en azından giydiğiniz kıyafetlerin pamuk olmasına özen gösterin. 

Güneş Kremlerini Kullanın;

Güneş kreminizi sürmeyi unutmayın. Dışarıya çıkacaksanız mutlaka güneş kremi kullanın. Yaz aylarında terleme gibi sorunlar olacağından her 30 dakikada bir uygulayın. Krem kullanmanız durumunda güneş yanığı gibi bir sorununuz olmayacaktır.

Su Tüketiminize Dikkat Edin;

Bolca su için. Güneş yanıkları günlük su tüketiminden de kaynaklanabilir. Bu yüzden bolca su içmenizi tavsiye ediyoruz. Doktorlar günde en az 10 bardak su içmeniz gerektiğini önermekte.

Nemlendirici Krem Kullanın;

Güneş yanıkları geçmeye başladıysa, korkmadan her 2 saatte bir nemlendirici krem kullanmanız gerekiyor. Nemlendirici kremleri güvenle kullanabilirsiniz. Soyulma ve tahrişi önlemek için bir kaç gün boyunca kokusuz bir nemlendiriciyi güneş yanığının geçmeye başladığı bölgelere uygulayın.

Sallama Çay Yöntemini Uygulayın;

Poşet çay yöntemini deneyin. Bir sürahinin içerisine sıcak su koyun ve içine dört yada beş adet poşet çayını atın. Çay siyahlaşmaya başladığında sallama çayları içinden çıkarın ve çöpe atın. Sürahinin içerisindeki çayın oda sıcaklığında soğumasını bekleyin. Bezinizi sürahinin içerisine atın ve çıkarın. Ardından bezi iyice sıkın ve yanık bölgelerinize uygulayın. Bunu yatmadan önce uygulayın. Ancak unutmayın ki çay, giysilerinizde leke oluşturabilir. Güneş yanığına ne iyi gelir yada güneş yanığına nasıl geçer sorunuza etkili en iyi yöntemlerden diyebiliriz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!