Hangi Iphone’larda Kablosuz Şarj Var? Hangi İphone Kablosuz Şarj Oluyor?

Bu yazımızda sizlere hangi Hangi Iphone’larda Kablosuz Şarj Var bundan bahsedeceğiz. Konumuza geçmeden önce gelin Apple şirketini bir tanıyalım.

Apple nedir?

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir.  Logusu ısırılmış elmadır.  1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. 24 Ağustos 2011 tarihinden bugüne kadar CEO’su Tim Cook’dur. Hala da aktif olarak CEO görevine devam etmektedir. Apple, Cuppertino , Kaliforniya, A.B.D ‘de bulunmaktadır.

Kablosuz Şarj Nedir?

Hangi Iphone'larda Kablosuz Şarj Var ?
Hangi Iphone’larda Kablosuz Şarj Var ?

Kablosuz sarj adından da anlaşılacağı üzere ortada bir kablo olmadan indüksiyon yoluyla sarj etme demektedir. İndiksiyon yoluyla sarj etme işlemine genel olarak bir ifade ile manyetik alan ile sarj denir. İstasyon yüksek bir manyetik alan oluşturur, cep telefonundak bobinler ise bu manyetik alanı elektrik enerjisine dönüştürerek cep telefonunun bataryasının dolmasını sağlar.

Kablosuz Sarjın Avantajları ?

Kablosuz sarjı hepimiz öğrendiğimize göre neden kablosuz sarj yöntemini seçmeliyiz. Kablosuz sarjın avantajları nelerdir birazdan bu konuya değinelim. Kablosuz sarj sisteminde ortada bir kablo olmadığı için telefon ile temas eden fiziksel bir kablonun olmaması telefon büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü bildiğimiz gibi hepimiz telefonun sarj soketinin olduğu yere sarj kafasından gelen kabloyu takıyoruz ve telefonumuzu bu şekilde sarj ediyoruz. Bazı durumlarda sarj kablosu belli bir süreçte belli bir açıyla sarj ettiğiniz zaman, hem sarj kablosu kırılabiliyor hem de cep telefonunun soket yeri bu tarz durumlarda bozulabiliyor.

Hepimiz bir çok telefonda yaşamışızdır sarj soketi yeri yanlış sarj etmekten , orijinal olmayan sarj kablolarından, bazen kolay takamadığımız veya göremediğimiz durumlarda kabloyu ters takmaya çalıştığımız sarj kablolarından bazen de ne kadar düzgün kullanırsak kullanalım sürekli tak çıkar yapmaktan bir süre sonra bozuluyor.

Kablosuz sarjın avantajı işte burada ortaya çıkıyor. Cep telefonunuzu , sarj ped’inin üzerine yüzüstü bir şekilde bıraktığınızda sarj etmeye başlıyor. Hem sarj kablosu tak çıkar işlemi olmayacağı için sarj soketi bozulma riskiniz olmuyor hem de sürekli sarj kablosu arama gibi bir derdiniz olmuyor. Ayrıca bazı pedler sadece sarj değil, cep telefon standı görevi yaptığı için , örneğin bir filmi izlerken ped’e telefonunu stand görevi de yapacak şekilde sabitleyip hem sarj olmasını hem de film izleme işinizi yapmanıza yarayacaktır.

Kablosuz Sarjın Dezavantajları ?

Kablosuz sarjın avantajları çok iyi ve fazla gözüksede herşeyin olduğu gibi kablosuz sarjın da dezavantajları var tabii ki. Kablosuz sarj işlemi kablolu sarj işlemine göre daha yavaştır.

Her ne kadar günden güne kablosuz sarj özelliği hem pedler hem telefon yönünde geliştirilsede kablolu sarj özelliği kadar hızlı bir sarj sistemine henüz gelinemedi.

Bazı kablosuz sarj pedlerinde hızlı sarj özelliği var yani normal bir kablosuz sarj pedine göre daha hızlı sarj ediyor fakat belirttiğimiz gibi kablolu sarj kadar hızlı bir sarj yapılamıyor şimdilik.

Hangi Iphone’larda Kablosuz Şarj Var ? Hangi İphone Kablosuz Sarj Oluyor ?

Hangi İphone Kablosuz Sarj Oluyor ?
Hangi İphone Kablosuz Sarj Oluyor ?

Aşağıdaki İphone modellerinde kablosuz sarj özelliği bulunmaktadır. İphone’nunuzun model numarısını öğrenmek için İphone’unuzun ayarlar menüsünden genel kısmına gelip buradan hakkında bölümüne girmelisiniz. Burada model numarasının sağında bulunan parça numarasına dokunun ve iphone’ununuzun model numarasını öğrenin. Hangi iphone’larda kablosuz sarj var ? gelin listeye bir bakalım.

  • iPhone 11 Pro Max: A2160 (Kanada, ABD), A2217 (Çin anakara, Hong Kong, Makao) ve A2215 (diğer)
  • iPhone 11 Pro: A2161 (Kanada, ABD), A2220 (Çin anakara, Hong Kong, Makao) ve A2218 (diğer)
  • iPhone 11: A2111 (Kanada, ABD), A2223 (Çin anakarası, Hong Kong, Makao) ve A2221 (diğer)
  • iPhone XS Max: A1921, A2101 ve A2102 (Japonya); A2103 ve A2104 (Çin anakarası)
  • iPhone XS: A1920, A2097 ve A2098 (Japonya); A2099 ve A2100 (Çin anakarası)
  • iPhone XR: A1984, A2105 ve A2106 (Japonya); A2107 ve A2108 (Çin anakarası)
  • iPhone X: A1865, A1901 ve A1902 (Japonya)
  • iPhone 8 Plus: A1864, A1897 ve A1898 (Japonya)
  • iPhone 8: A1863, A1905 ve A1906 (Japonya)
  • iPhone SE (2. nesil)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!