Hastane Önünde İncir Ağacı – Harika Okumuş Mutlaka Dinleyin

Şimdiye kadar dinlediğiniz sanatçıları unutun ve bu kızımızı dinleyin. Kesinlikle dinlediğinize değecek ve tekrar tekrar dinleyeceksiniz. O derece harika okumuş. Kızımızın sesine yüreğine sağlık diyor ve sizleri yürek yakan bu dertli türküyle baş başa bırakıyor merak edenler için bu güzel türkümüzün hikayesini de sizlerle paylaşıyoruz.

Hastane Önünde İncir Ağacı Türküsünün Hikayesi

Komşusunun kızıyla beşik kertmesi olan Yozgatlı bir genç askerde verem hastalığına tutulur. Hava değişimi alarak köyüne gelir. Kız tarafı gencin hastalığını öğrendikleri için kızlarını oğlanla görüştürmezler. Genç oğlan gün geçtikçe erimeye başlar. Ailesi çok üzgündür. Kız tarafına yalvarır yakarırlar hiç değilse uzaktan görmesi için ama fayda etmez. Kız tarafının tek şartı vardır, gencin tedavi olması.

Genç İstanbul’a, rapor aldığı hastaneye yatmak için yola çıkar. O zamanlar verem çaresiz bir hastalıktır ve gencin hastalığı gün geçtikçe ağırlaşır. Devamlı gözünün önünde nişanlısı, ailesi canlanır. Gözü hastane önündeki incir ağacına takılır ve bu türkünün ilk beyitlerini yazmaya başlar. Bir ay geçmeden gencin ölüm haberi köye gelir. Fakir aile gencin cenazesini bile getiremez. Gencin mezarı İstanbul’dadır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!