Iphone Hangisi Su Geçirmeyen Özelliğe Sahip? Hangi Iphone’lar Suya Dayanıklıdır?

Iphone Hangisi Su Geçirmeyen Özelliğe Sahip

Bu yazımızda sizlere iphone hangisi su geçirmeyen özelliği sahip bundan bahsedeceğiz fakat hangi iphoneların su geçirmez özelliğe sahip olduğu konusuna değinmeden önce gelin apple markasını bir tanıyalım.

Apple nedir?

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir.  Logusu ısırılmış elmadır.  1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. 24 Ağustos 2011 tarihinden bugüne kadar CEO’su Tim Cook’dur. Hala da aktif olarak CEO görevine devam etmektedir. Apple, Cuppertino , Kaliforniya, A.B.D ‘de bulunmaktadır.

Iphone Hangisi Su Geçirmeyen Özelliğe Sahip ? Hangi Iphone’lar Suya Dayanıklıdır?

Öncelikle su geçirmez ile suya dayanıklı kavramlarını ayırmakta fayda var. Yeni çıkan iphone’ların neredeyse tamamı su geçirmez özelliğe sahip. Fakat şunu belirmekteliyiz ki iphone modellerinin su geçirmez özelliği , yani suya dayanıklılığı belli bir derinliğe kadar ve belli bir süreye kadardır ayrıca  her modelde bu suya dayanıklılık için derinlik ve süre farklılık gösterir.

Apple, iphone modellerinde sıvı sıçramasına, suya ve toza karşı dayanıklılık ile ilgili işlemlere İphone 7 modeliyle birlikte başladı. Bu yüzden iphone 7 ve üstü modeller bu dayanıklılığı gösteriyor.

Aşağıdaki iPhone modelleri sıvı sıçramasına, suya ve toza karşı dayanıklıdır ve testleri laboratuvar  koşullarında yapılmıştır.

 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
Iphone Hangisi Su Geçirmeyen Özelliğe Sahip
Iphone Hangisi Su Geçirmeyen Özelliğe Sahip

Suya dayananıklı iphone modellerini belirtmiştik, şimdi ise belirtilen bu iphone modellerinin kaç metre derinliğe ne kadar süre dayanabildiklerinde bahsedelim. Apple üretmiş olduğu iphone modellerine IP67 ve IP68 olarak suya dayanaklılıklarını sınıflandırmıştır. Şimdi model model hangi iphone kaç metreye kadar ne kadar süre suya dayanabiliyor buna bakalım.

 • iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max, IEC 60529 standardına göre IP68 derecesi almıştır. Suda maksimum 4 metre derinlikte, 30 dakikaya kadar dayanıklılık göstererir.
 • iPhone 11, IEC 60529 standardına göre IP68 derecesi almıştır. Suda maksimum 2 metre derinlikte, 30 dakikaya kadar dayanıklılık gösterir.
 • iPhone XS ve iPhone XS Max, IEC 60529 standardına göre IP68 derecesine sahiptir. Suda maksimum 2 metre derinliklte, 30 dakikaya kadar dayanıklılık gösterir.
 • iPhone SE (2. nesil), iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus, IEC 60529 standardı kapsamında IP67 derecesine sahiptir. Suda maksimum 1 metre derinlikte 30 dakikaya kadar dayanıklılık gösterir.
Hangi Iphone’lar Suya Dayanıklıdır?
Hangi Iphone’lar Suya Dayanıklıdır?

Apple, üretmiş olduğu bu iphone modellerinni dayanıklılık sınıflandırmalarına ait tanımlarının bu şekilde olduğunu belirtiyor. Fakat bu iphone modellerine sahibiz diye denemek için iphonelarımızı direkt olarak sıvı temasına maruz bırakmamalıyız. Örneğin; iphone’umuz ile yüzme , duş almak, su kayağı , surf yapmak vb. Yada önerilen sıcak aralıkları dışında veya aşırı nemli koşullara kullanmamalıyız.

Ayrıca apple, iPhone SE (2. nesil), iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR modellerinin farklı sıvılara karşı da dayanıklı olduğunu belirtiyor. Bu modellerin; soda, bira, kahve, çay ve meyve suyu gibi sıkça tüketilen sıvıların kazara dökülmesine karşı dayanıklı olduğunu belirtiyor. Bu sıvılardan birinin iphone’unuza dökülmesi durumunda bu sıvılardan etkilenen kısımı musluk suyuyla durulayıp, sonrasında iphone’unuzu silip kurulayın.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!