iPhone Portre Modu Ne İşe Yarıyor ? Hangi Iphone’larda Portre Modu Var ?

Piyasının büyük bir çoğunluğuna hakim olan Apple ve üretmiş olduğu cep telefonu markası olan iphone Modellerinin hangisinde Portre Modu Var  bu makalemizde bu konuya değineceğiz. Fakat bundan önce gelin iPhone’nun Portre Modu Ne İşe Yarıyor? Portre modu nasıl kullanılır ? Hangi Iphone’larda Portre Modu Var ? gibi konulara bir göz atalım.

Apple nedir?

Apple Inc. ya da eski adıyla Apple Computer Inc., merkezi Cupertino’da bulunan; tüketici elektroniği, bilgisayar yazılımı ve kişisel bilgisayar tasarlayan, geliştiren ve satan Amerikan çok uluslu şirkettir.  Logusu ısırılmış elmadır.  1 Nisan 1976 tarihinde Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. 24 Ağustos 2011 tarihinden bugüne kadar CEO’su Tim Cook’dur. Hala da aktif olarak CEO görevine devam etmektedir. Apple, Cuppertino , Kaliforniya, A.B.D ‘de bulunmaktadır.

iPhone Portre Modu Ne İşe Yarıyor

Hepimiz telefonlarımızı farklı fonksiyonlarda kullanmayı severimiz. Kimimiz oyun için kimimiz fotoğraf ve video için yoğun olarak kullanırız. İphone fotoğraf çekmeyi seven kullanıcıları için portre modunu geliştirdi.  İphone portre modu, telefonun çift kamerasından birinin DSLR fotoğraf makinesi gibi çalışmasını sağlıyor. Portre modu iki mercekle çalışıyor.

Yani siz bir manzaraya karşı fotoğraf çektiğinizi düşünün, 1.kamera geniş açılı mercek görevi yapıyor, 2.kamera ise telefoto merceği görevi yapıyor. Anlattığımız bu bölüm işin teknik kısmı, biraz daha basite indirgeyerek kullanıcılara yansıyan kısmından bahsedelim.

Hangi Iphone'larda Portre Modu Var
Hangi Iphone’larda Portre Modu Var

Portre modu çekimlerinde , çekilmek istenen resim net arka plan ise bulanık kalıyor.  Aşağıdaki fotoğrafta bu duruma bir örnek gösteriyoruz. Portre modunu kullanan kullanıcıların tecrübeleri ve bizlerin incelemesi sonucu, portre modunda en iyi verimi ışığın yoğun olduğu durumlarda sağlandığını gördük. Yetersiz aydınlanmanın olduğu durumlarda portre modu iyi sonuçlar vermeyebilir. Bu yüzden ışığın yoğun olduğu yerlerde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Hangi Iphone’larda Portre Modu Var?

Portre modu, uyumlu iPhone modellerindeki kameraları kullanarak alan derinliği efekti oluşturur.  Peki hangi iphone modellerinde portre modu var?

İphone portre modu ilk olarak İphone 7 Plus modelerin kullanıldı. Şu an da ise Portre modunun kullanılabildiği iPhone modelleri şunlardır:

 • iPhone SE (2. nesil)
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7 Plus

Portre modunda fotoğraf nasıl çekilir?

Portre modunu destekleyen bir İphone modelinse sahipseniz, sizlere iphone’larda portre modunda fotoğraf nasıl çekilir adım adım bunu anlatacağız.

 1. Kamera uygulamasını açın, kamera açıldığında parmağınız ile sağa doğru kaydırın, Fotoğraf, kare, video şeklinde devam eden seçenekler arasından portre modunu bulunca durun.
 2. Portre modunu bulduğunuz zaman aydınlatma efekt adı seçebilirsiniz. ( Örneğin doğal sarı )
 3. Deklanşör düğmesine yani fotoğraf çekmek için ekranımızda yer alan yuvarlak kısma dokunmatik ekranımızdan dokunarak fotoğrafınızı portre modunda çekebilirsiniz.

Portre Işığı nasıl eklenir?

Portre Işığı nasıl eklenir?Portre modunda destekleyen bir iphone modelinde , portre modunda fotoğraf nasıl çekilir adlı başlığımızı takip ederek bir fotoğraf çektiniz. Çektiğiniz fotoğrafa çekims sırasında portre ışığı ekleyebileceğiniz gibi çekim sırasında unutma durumunuza karşı, fotoğraf çekildikten sonra aşağıdaki adımları izleyerek fotoğrafınızı portre ışığı ekleyebilirsinz.

Portre Işığı nasıl eklenir?

 1. Telefonumuzun menüsünden fotoğraf galerisine giriş sağlayıp ilgili fotoğrafı bulalım.
 2. Fotoğrafın üzerindeyken düzenle seçeneğine dokunalım.
 3. Düzenle kısmına dokunduğumuz zaman zaten direkt olarak aydınlanma efektleri alt kısımda görüntülenir buradan dilediğiniz aydınlanma efektini seçip, bitti kısmına dokunun.

İşte bu kadar portre modunda çekilmiş olan bir fotoğrafınıza aydınlanma efektini sonrada eklemiş oldunuz.

Derinlik Denetimi’ni ve Portre Işığı’nı ayarlama

Portre modunda çekimin, çekilen bir resimde arka planın bulanık ön plandaki resmin net bir şekilde çıkması işlemiyle çekilmiş olan bir fotoğraflama süreci olduğundan bahsetmiştik. Bir üstteki başlığımızda ise portre ışığı nasıl eklenir bundan bahsetmiştik. Bu başlığımızda ise hem arka planın bulanıklık düzeyi hem de portre ışığının efekt yoğunluğunu nasıl ayarlayacağını tarif edeceğiz.

 1. Telefonumuzun menüsünden fotoğraf galerisine giriş sağlayıp ilgili fotoğrafı bulalım.
 2. Fotoğrafın üzerindeyken düzenle seçeneğine dokunalım.
 3. Derinlik Denetimi’ni ayarlamak için ekranın üst tarafındaki Derinlik Denetimi düğmesine ,Portre Işığı’nı ayarlamak için Portre Işığı düğmesine   dokunalım. Fotoğrafın alt tarafında bir sürgü göreceksiniz.
 4. Efekti ayarlamak için sürgüyü sola veya sağa sürükleyin. Sürgünün üst tarafındaki gri nokta, orijinal fotoğrafın sahip olduğu değeri gösterir. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra bitti’ye dokunup, yaptığımız efektleri kaydediyoruz.

Portre modu efekti nasıl kaldırılır?

 1. Telefonumuzun menüsünden fotoğraf galerisine giriş sağlayıp ilgili fotoğrafı bulalım.
 2. Fotoğrafın üzerindeyken düzenle seçeneğine dokunalım.
 3. Ekranınızın üst kısmında bulunan Portre’ye dokunun ve portre modunu kaldırın. Eğer tekrar modunu eklemek isterseniz , aynı basamakları izleyerek portre moduna dokunmanız yeterli.

Eğer portre modunu nasıl ekleyeceğinizi unuttuysanız, yazımızın içerisinde yer alan portre ışığı nasıl eklenir adlı başlıktaki adımları takip edebilirsiniz.

Siz de bu ve diğer tüm yazılarımız için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere istek, öneri , taleplerinizi iletebilirsiniz, bizleri okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!