iPhone Telefonları Hızlandırmak İçin 7 Yöntem

iPhone Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Bugün sizlere iphone telefonları hızlandırmak için neler yapabiliriz bunun yöntemlerinden bahsedeceğim. Özellikle eski cihazlarda karşılaştığımız yavaşlama sorunu bir sorun sonra oldukça can sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Bu sorunu gidermek adına birçok işlem deniyoruz son noktada telefonu yenilemeye kadar gittiğimiz durumlarda oluyor. Her telefonun işlemci hızı,çekirdek sayısı, ram’i , belleği (hafızası) , yavaşlık durumuna direkt etki eden durumlar. Bu doğrultuda telefon alırken bu özelliklere mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor.

Alacağınız telefonun mutlaka 8 çekirdekli bir işlemciye sahip olması, 2 gb ram’in yeterli olduğu söyleniyor ama bence taban 3 gb ram olmalı, hafıza bile artık 32 gb yerine en az 64 gb olarak öneriliyor. Bu yönde bütçenize uygun telefon belirlemeniz, sizin telefonu fiziksel olarak dikkatli bir kullanım sağlamanız durumunda , telefonun da size donanımsal olarak uzun yıllar hizmet vermesini sağlayacaktır. Özellikle ilk çıktığı günlerde İphone 4 kullanan eski bir iphone kullanıcısı olarak şunu söylemek istiyorum. Belki şu an iphone kullanıcıları bana kızacaklar belki psikolojik diye düşüneceksiniz ama iphone cihazlar güncelleme aldıkça ve üst bir modeli çıktıkça aşırı derecede yavaşlamaya başlıyor. Benim kullanımım hep aynı yönde ama cihazda inanılmaz yavaşlama oluyor. Benim bahsettiğim eski bir cihaz tabi, güncel iphone kullanıcılarımızın deneyimlerini bu yazı altında mutlaka yorumlarda bekliyor ve okuyor olacağım. Konumuza dönecek olursak, her zaman yavaşlayan telefonun yerine bir cihaz almak ve teknolojiye yetişmek mümkün olmuyor. Maddi anlamda elimizdeki cihazı biraz biraz yontarak kullanmaya devam ediyoruz deyim yerindeyse.

Yavaşlayan iphone  cihazlar için sizler için 7 farklı yöntem belirledim, gelin bu yöntemlere birlikte bakalım:

1.İphone’u hard boot yapmak:

Çoğu zaman gün içerisinde yaptığımız farklı uygulamalar açmak, yeni uygulamalar yüklemek, kaldırmak, bir uygulamayı kapatmandan arka planda bırakıp yeni bir uygulama açmak şeklinde kullanımlarımız oluyor. Haliyle bu durum telefonumuzdan Ram’inde yığılmalara neden oluyor. Bunun ilk çözümü telefonu kapatıp açmak ya da yeniden başlatmak. Bu yöntem soft boot olarak geçiyor. Yani çok etkili bir yöntem değil. Bu tarz yavaşlık sorunu yaşadığımız durumlarda hard boot yapmamız daha faydalı olacaktır. Bu yöntem, küçük çaplı yazılım sorunu yaşayan ya da kararsız bir uygulamadan kaynaklanan yavaşlamalara çözüm olacaktır.

Hard boot kolay ve etkili bir yöntemdir. Telefonumuzdan açma/kapama tuşuna ve Başlangıç (home) tuşuna aynı anda birkaç saniye basılı tutarak, telefonumuzun yeniden başlamasını bekleyelim. Bu işlemi yaptığımız zaman Apple (elma) logosu görünecektir, apple logosunu görünce tuşları bırakıyoruz. iPhone cihamız normal bir şekilde başlayacaktır. Eğer iPhone 7 ya da 7 Plus kullanıyorsanız, açma/kapama tuşuyla birlikte Ses açma/kapama tuşuna basılı tutmanız gerekir.

iPhone Telefon Hızlandırma Yöntemleri

2. Son iOS versiyonuna güncelleme yapın

Yazımın başında yazdıklarım ile çalışıyor gibi gelmesin size uzmanlar İos’larda son versiyonu güncellemenin telefonun performansında artışa neden olacağını belirtiyor. Aynı zamanda güvenlik açıkları ve iyileştirmeleri olması da bunun cabası. Buna bir itirazım benimde yok kesinlikle. Güvenlik açıkları ve iyileştirmelerin olduğuna bende şahit oldum. Performans ile ilgili durum için dediğim gibi siz değerli okurlarımızdan tecrübelerinizi aktarmanızı istiyorum.

* Ayarları açın.

* Genel > Yazılım Güncelleme’ye tıklayalım.

* Ve telefonunuzu, en son iOS versiyonuna yükseltin.

Önemli bir not: Bu işlemi yaparken telefonunuzun yeteri derecede pil doluluğuna sahip olduğuna veya sarja takılı olmasına dikkat edin lütfen. İos işletim sistemleri android işletim sistemlerine göre daha narin ve çıtkırıldım diyebiliriz 🙂 Geri dönmesi imkansız yollara sokmayalım telefonumuzu.

3.Hareketi Yavaşlat modunu aktif hale getirin

İphone’lar görünüşler gibi işletim sistemi yönünden de estetik ve zarif. Bu yüzden birçok efektif geçiş ve animasyonlarla dolu. Tabii biz de bu şekilde göze hoş gelen bir şekilde pencereler arası geçiş,efektler, animasyonlar olsun isteriz ama konumuzun başında belirttiğimiz gibi elimizde yavaşlamış bir iphone var ve bunu nasıl hızlandırırızın yollarını arıyoruz. Dolayısıyla animasyonları devre dışı bırakıp cihazımızın performansına biraz daha katkı sağlıyoruz. Menüsü şu şekilde:

* Ayarlar’a geldikten sonra, Genel’e tıklayın

* Erişilebilirlik seçeneğine dokunun

* Hareket Yavaşlatıcı (Reduce Motion)’a tıklayarak, aktif hale getirin

iPhone Telefon Hızlandırma Yöntemleri

4. Tarayıcıların ön belleğini temizleyin

Gün içerisinde bütün internet gezintimizden kareler yakalayan bir uygulamamız var. Tüm iphone’larda kurulu gelen , iphone’un varsayılan tarayıcısı safari’den bahsediyorum. Tabii siz sonradan app store üzerinden farklı bir tarayıcı da kurmuş olabilirsiniz. Örneğin chrome gibi. Ama sonuçta tüm tarayıcıların özelliğidir bu, telefon olsun bilgisayar olsun, gün içerisinde gezdiğimiz web siteleri, bize tekrar aynı sitelere giriş yapmak istediğimizde daha hızlı bir şekilde önümüze getirmek için, resim ve videoları aklında tutar. Tabi tarayıcın aklı neresi telefon ve telefonun belleği. Dolayısıyla bu da telefonumuzda yavaşlamalara neden olabilecek durumlar arasında.Önbelleği temizlemek için:

Ayarlar > Safari’ye giderek, ‘Geçmişi ve Verileri Sil’ seçeneğine tıklayarak, geçmişi temizleyebilirsiniz.

5. Arka plandaki uygulama yenileme işlevlerini sınırlandırın

Biz açık durumda aktif olarak kullanmasak bile arka planda sürekli telefonumuzun işlemcisini ram’ini,hafızasını meşgul eden hatta bataryasını azaltan uygulamar çalışıyor. Bunlar tabii bizim izin verdiğimiz ölçüde çalışıyorlar. İlk kurduğunuz zaman direkt açılırken sizden aldıkları izinlerle kendilerine telefona konumlandırıyorlar. Örneğin facebook,instagram vb. uygulamalar sürekli kaynak tüketirler. Örneğin facebook konum servislerinizi açık yakaladığı anda şu an burdasınız arkadaşınız da burda yazmak ister misin? Arkadaşın 1 saat önce burdaydı. Burası için bir resim paylaşmak ister misin? diye sorularla aslında ben senin mobil verisini, konumunu kullanıyorum. Konumunu tespit etmek için biraz bataryanı da kullanmış olabilirim diyor resmen 🙂

Bu tarz kaynak tüketen ya da sorun yarattığını düşündüğünüz uygulamalar varsa;

* Ayarlar’a tıklayın

* Genel > Arka plan Uygulama Yenileme’ye tıklayın

* Arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamarı devre dışı bırakın.

iPhone Telefon Hızlandırma Yöntemleri

6. Uygulamalar için konum servislerini ayarlayın

Aslında 5.maddede facebook ile ilgili olan kısım için buna değinmiştik. Ama sadece facebook değil diğer uygulamalar arasında da konum servislerimizi kullanan uygulamalar var. Mesela bankalar. Örneğin Akbank için konuşalım. Bende uygulaması mevcut. Arayüze girdiğim zaman en yakın atm ya da bankayı bulmam için konum servislerimi kullanıp harita üzerinden bana bilgi veriyor. Fakat sürekli her bu bilgiyi verecekmiş gibi ben de sürekli atm ya da banka arayışındaymışım gibi konum servislerimi sürekli kullanmasına gerek yok bence. Bu yüzden sizin de bu şekilde sürekli konum servislerinizi kullanmasını istemediğiniz uygulamalarınızın varsa:

*Ayarlar tıklayalım.

* Gizlilik tıklayalım.

* Konum Hizmetleri’ne tıklayalım.

Buradan ister tüm uygulamaların konum servislerine erişimini kapatabilir isterseniz seçtiklerinizi kapatabilirsiniz ya da sadece uygulama açıkken konum servislerimi kullansın da yapabilirsiniz. İphone cihazının performansını arttırmak için olabildiğince uygulamanın bu hizmete erişimini kısıtlamanız tavsiye edilir. Özellikle de sıklıkla kullanmadığınız uygulamaların.

7. Tüm içerik ve verileri silme. 

Vee son yöntemimiz tüm içerik ve verileri silme. Yukarıdaki 6 madde sizin isteğiniz doğrultusunda bir hızlanmaya neden olmadıysa, itunes veya icloud üzerinden tüm resim,müzik,video,uygulama vb. tüm şahsi ve önemli belge,dosya,uygulamaların yedeklerini mutlaka alıyoruz.

En iyi sonucu elde etmeniz açısından bu süreci telefonunuzu usb kablo aracılığıyla bilgisayara bağlayıp süreci itunes üzerinden sürdürerek , işlemler bittikten sonra da yeniden geri yüklemeleri de aynı şekilde itunes üzerinden yapmanızı öneririm.

Tüm yedeklerimizi aldıysak her teknolojik cihazın son çözümü, son kurtuluş planı olan bir nevi iphone’lar için de format diyebileceğimiz tüm içerik ve verileri silme işleminni maddelerine gelelim. Maddeleri yazmadan tekrar uyarmak istiyorum gözden kaçmasın yedeklerini almayı unutmayın lütfen.

* Ayarlar’a tıklayıp, Genel’e gelelim.

* Aşağıya inelim ve ‘Yeniden Başlat’a tıklayalım.

* ‘Tüm içeriği ve ayarları sil’ seçeneğine tıklayalım.

 

Ve işlem tamam.

İphone’umuzu hızlandıracak bazı adımlar bunlar. Umarım bu yöntemler işinize yaramıştır. Eğer bu yöntemler işinize yaradıysa ne mutlu bizlere. Sizin de tecrübe ettiğiniz yöntemler varsa yazının altında yorum yoluyla paylaşmanızı rica ederiz. Bilgi paylaştıkça güzeldir. İyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!