İshale Ne İyi Gelir ve İshali Ne Geçirir?

İshal Nedir, Neden Olur?

İshal, tek başına bir sorun değildir. Enfeksiyon veya virüs gibi sağlık sorunlarınızın bir belirtisidir. Yediğiniz yiyeceklerin alerji yapması durumunda veya içtiğiniz ilaçlara reaksiyon gösterebilmekte. Genel itibariyle bakıldığında, ishal sorunu bir kaç gün içerisinde kendi başına yok olur, ancak bazı ishal türleri ciddi sorunlara yol açabilmekte. Öncelikle doktorunuz vasıtasıyla neden kaynaklandığını öğrenmeniz çok önemlidir. Aşağıdaki yöntemler yıllardır ishal için kullanılan yöntemlerdir. Bizler bu makalemizde ishale ne iyi gelir, ishali ne geçirir, ishal nedir ve ishalden kurtulmanın yollarını ele aldık.

İshale Ne İyi Gelir ;

Sıvı Besinler Tüketin ;

İshale Ne İyi Gelir ve İshali Ne Geçirir?
İshale Ne İyi Gelir ve İshali Ne Geçirir?

Vitamin ve minerallerinizi yenilemek için bol bol su için. Herhangi bir sıvı yiyecek ve içecekte tüketebilirsiniz. İshale ne iyi gelir sorusunun temeli bu maddede yatmakta. İshale ek olarak kusma yaşarsanız, bütün içecekleri aynı anda içmek yerine yavaş yavaş içmeyi denemenizde fayda vardır. Kafeinsiz içecekler tüketmemeye özen gösterin. İshalden kurtulmanın yolları adlı mücadelenizde en önemli madde sıvı besinler tüketmenin olduğunu tekrardan hatırlatalım.

Daha Fazla Uyku Çekin ;

Ekstradan uyku çekmeye çalışın. İshal tedavisinde uyku çok gereklidir. İshal, enfeksiyon yada virüs gibi hastalıkların bir belirtisi olduğundan uyumaya özen gösterin. Uyku ve dinlenme, bağışıklık sisteminize yardımcı olmanın en iyi yollarından birisidir.

Kötü Gelecek Gıdalardan Kaçın ;

İshal olmanız durumunda aşağıdaki gıdalardan kaçmanız gerekecek. Ne yemeyeceğinizi bilmek ve ne yiyeceğinizi bilmek çok önemlidir. Genel olarak yağlı, baharatlı ve tatlı yemekten kaçmalısınız. İshalden bir an önce nasıl kurtulurum diyorsanız, gün içerisinde bu besinleri tüketmekten vazgeçin. 

  • Yağlı, baharatlı ve tatlı yemeyin
  • Meyve yemeyin
  • Alkol içmeyin
  • Kafein içeren içecekler tüketmeyin.

Çinko Takviyesi Alın ;

Bir adet çinko takviyesi alın. Yapılan araştırmalar çinko takviyelerinin ishal tedavisine iyi geldiğini göstermiştir. 

Önlemler ; Küçük çocuğunuza veya siz yetişkinler tüketirken önerilen dozda almanız tavsiye edilir.

Yoğurt Yiyin ;

Yoğurt, ishal olan kişilere genellikle ilk söylenen besinler arasında yer almakta. Tabi ki bizlerde yoğurt yemenizi tavsiye ediyoruz. İshale ne iyi gelir diyorsanız tabi ki akla ilk gelenlerden birisi olan yoğurdu öneriyoruz.  

İshale İyi Gelen Bitki Çayları ;

Papatya Çayı ;

Papatya çayı, bir çok hastalık için kullanılmakta. Faydası saymakla bitmeyen bu bitkisel çay, ishale iyi gelen bitki çayları arasında en önemli sıvı içecektir. Papatya çayına alerjisi olanlarda reaksiyon gösterebileceğini unutmayın. İshali ne geçirir diyorsanız bu bitki çayını kesinlikle öneriyoruz.

Tarifi ; 1 bardaklık suyu kaynatın. Kaynamış olan suyun içine 10-12 adet kurutulmuş papatyaları ekleyin. 2 dakika kadar demlenmesini bekleyin ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza boşaltın.

Elma Sirkesi ;

Elma sirkesi, antimikrobiyal özelliklere sahiptir. İshal ile mücadele konusunda ilk akla gelenlerdendir. Yıllardır bilinen bu yöntemi evinizde kolay bir şekilde uygulayabilirsiniz. 

Tarifi ; 1 sıcak su bardağının içerisine 2 çay kaşığı elma suyunu ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı günde 2 – 3 defa içebilirsiniz.

Bir Başka Yöntemimiz Daha Var ;

Toz Kahve Tüketin ;

Bir başka yöntem olan toz kahve tüketimi, saydığımız maddeler arasında ki en etkili cevaptır. Bu yöntemi sona sakladık çünkü kimsenin toz kahveyi tüketmek istemediğini biliyoruz. Ancak ishalden kurtulmanın yolları arasında en etkili cevap olan toz kahveyi tüketmenizi herkes gibi bizlerde tavsiye etmekteyiz. 1 tatlı kaşığı toz kahveyi direk yutun. Bu yöntem yıllardır kullanılan ve toplumun ilk akla gelen yöntemlerinden birisidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!