Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Hemen hemen herkes hayatının belirli bir noktasında bu hastalıkla karşılaşmıştır veya karşılaşacaktır. Kabızlık problemi insan vücutlarında yeterli miktarda su olmazsa ortaya çıkan bir problemdir.  

Eğer bir takım ilaçlar kullanıyorsanız bu ilaçların yan etkileri kabızlığa yol açabilir. Bu bakımdan kullandığınız ilaçların yan etkilerini okumanızda fayda olduğunu düşünmekteyiz. Kabız olmak çok normal bir şeydir, ancak sürekli kabız oluyorsanız ciddi bir probleminiz olabilir. Eğer sık sık kabızlık sorununu yaşıyorsanız, doktor tedavisi görmenizi kesinlikle önermekteyiz. Bu makale kabızlığa ne iyi gelir, kabızlığa iyi gelen yöntemler ve kabızlığa iyi gelen bitkisel çaylar konularını içermektedir.

Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa Ne İyi Gelir?
Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlıktan Kurtulmak İçin 3 Madde ; 

Kabızlıktan Kurtulmak İçin İlk 3 Madde ;

  • Sabahları aç karnına bolca su için
  • Sabah saatlerinde ve akşam saatlerinde çorba için
  • Yemek yemeden önce elma tüketin

Kabızlık Nedenleri ;

Kabızlık, dışkının sertleşme ve kuru bir hal almasından kaynaklı oluşumu ve bu sebepten bir kaç gün boyunca tuvalete çıkılamaması durumudur. Bağırsak hareketlerimiz normalden daha zor bir hal almaya başlamıştır. Kabızlık sizde sürekli tekrarlayan bir durumsa bu çok ciddi problemlere yol açabilmekte. Örneğin çatlaklara ve kanamalara neden olmakta. Halk arasında basur olarak bilinen ve daha sonrasında kolon kanserine neden olabilme olasılığı vardır. Bu nedenle ”kabızlık” durumunu sık yaşıyorsanız sağlık hekiminize muayene olmanız kesinlikle önerilir. 

Kabızlığa Ne İyi Gelir ; 

Bol Su İçmek ;

Gün içinde bol su tüketmek bağırsakları harekete geçirecektir ve bol su içmek kabızlığa iyi gelen en etkili yöntemdir. Dışkının sert ve kuru olması kabızlığın nedenidir ve bu yüzden su tüketmek oldukça önemlidir. Bu yöntemin yanı sıra kabızlık durumunda, alkolden ve kahveden kaçınmaya gayret göstermelisiniz.

  • Erkekler günde en az 3 Litre su tüketmelidir.
  • Kadınlar günde en az 2 Litre su tüketmelidir.

Yoğurt Yemek ;

Gün aralarında yoğurt yemeye oldukça özen göstermelisiniz. Yoğurt, sindirim sisteminizin sağlıklı kalması ve düzenli bir şekilde çalışması için çok faydalı bir besindir. Gün içerisinde olabildiğince sıvı yiyecekler tüketmek kabızlığa iyi gelen yöntemlerdendir. Sabah ve akşam saatlerinde çorba gün arasında ise yoğurt yemek sindirim sisteminizi çalıştırmaya başlayacaktır.

Egzersiz Yapmak ;

Egzersiz eksikliği bağırsaklarınızda zayıflamaya neden olabilir ve bu da yediğiniz yemekleri düzenleri olarak sindirmeyi zorlaştırır. Evde rahat şekilde yapabileceğiniz egzersiz hareketleri bağırsağınızın düzgün çalışmasına katkı sağlayacaktır. Bizim de amacımız bu değil miydi zaten? Günde 10 – 15 dakikalık bir egzersiz hareketi bile size yetecektir.

Müshil İlaçlarından Kaçının ; 

Müshil ilaçlara güvenmekten olabildiğince kaçının çünkü müshil ilaçlarının aşırı kullanımı vücuda bağımlı hale gelebilmekte. Bu ne demek oluyor? Şöyle ki her kabız olduğunuzda müshil ilacı içmek tehlike arz etmekte. Ancak kabızlık durumunda doktorunuza başvurduğunuzda bir sakınca görmüyorsa kullanabilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Bitki Çayları ;

Kabızlık için bitki çayları çok tüketilmekte. Bitkisel çaylar, hem sıvı madde olmasından hemde sıcak bir şekilde tüketilmesinden dolayı insanlar tarafından ilk başta uygulayacağı yöntemler arasında oluyor. Bunun dışında bazı bitkisel çaylar yemek sonrasında karnınızdaki şişkinliği ve gün içinde meydana gelen fazla gazı alarak sindirim sisteminin çalışmasını sağlayabilmekte. Aşağıda sıralamış olduğumuz bitkisel çayları tüketerek kabızlık problemini giderebilirsiniz. 

Nane Çayı ;

Sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olan nane çayı şişkinlik gibi sorunlarla da baş edebilmekte. Nane çayı, lavabo ihtiyacınızı gidermeyi sağlamakla birlikte olası mide bulantısı gibi sorunlarında üstesinden gelebilen muazzam bir bitki çayıdır. Kabızlığa iyi gelen bitkisel çaylar arasında çok etkili olan nane çayından günde bir fincan içmenizi önermekteyiz. 

Tarifi ; Yarım litre suyu bir kabın içerisinde kaynatın. Kaynadıktan sonra bir şişenin içine alın. (cam şişe olması daha sağlıklıdır) Cam şişenin içerisine koyduğunuz suyun içine 2 yemek kaşığı naneyi ilave ederek karıştırın. Ağzını kapatıp 5 dakika dinlendikten sonra süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edip, afiyetle içebilirsiniz.

Rezene Çayı ;

Rezene çayı, kabızlığa iyi gelen yöntemler arasında kullanılan ve bilinen en eski yöntemlerdendir. Bağırsaklarda sertleşen ve vücuttan atılması zor hale gelen dışkıyı yumuşatma gibi özellikleri bulunan rezene çayını günde bir bardak içmenizi tavsiye etmekteyiz. İlk bardaktan itibaren etkisini göstermesi yüksek bir ihtimaldir. Bu bakımdan kabızlığa ne iyi gelir sorusuna doğal çözüm yolu olan rezene çayından günde bir bardak içmenizi tavsiye etmekteyiz. 

Tarifi ;1 bardak sıcak suya 1-2 çay kaşığı rezene tanesi ekleyip demlenmeye bırakın. Beş dakika kadar demini aldıktan sonra sonra afiyetle içebilirsiniz. Rezene çayının etkisini uzun bir süre korumak isterseniz kurutulmuş çekirdeklerini hava geçirmeyen bir torbada saklayabilirsiniz.

ÖNLEMLER ;

Kabızlığa ne iyi gelir sorularınıza cevap vermek adına bu makalemizi yazmış bulunmaktayız. Bu yöntemler yıllardır uygulanan yöntemlerdir ancak önce doktor tavsiyesi almanızı öneriyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!