Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Karın Ağrısı Nedenleri

Karın Ağrısı; Karın ağrısı şikayetleri özellikle kış aylarında sıkça rastlanan bir durumdur. Bunun başlıca sebebi üşütmekten kaynaklanmaktadır. Sizi yatağa hapseden bu hastalıktan evinizde kurtulmanın bir çok doğal yöntemleri bulunmaktadır. Bu makale karın ağrısına ne iyi gelir konusunu içermektedir. Şiddetli bir şekilde yaşanan karın ağrısı durumlarında doktor tedavisi görmeniz gerektiğini kesinlikle unutmamalısınız. 

Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısı Tanımı:

Karın Ağrısı Nedir? Kasıklar ile göğüs kafesinin arasında oluşan ağrı, sızı ve sancı karın ağrısı olarak isimlendirilir. 

Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Karın Ağrısı Nedenleri
Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Karın Ağrısı Nedenleri

Karın ağrısı gençlerden yaşlılara, kadınlardan erkeklere herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çok şiddetli bir karın ağrısı yaşıyorsanız, çözüm yollarını aramak yerine doktorunuza başvurmanız çok daha faydalı olacaktır. Fazla ağrılarınız yoksa evinizde de uygulayabileceğiniz yöntemler sayesinde karın ağrısından kurtulabilmeniz mümkündür. Aşağıda belirtmiş olduğumuz yöntemi uyguladınız ancak bir sonuca ulaşamadıysanız, bu durum apandistin belirtisi olabilir. Aşağıda ki yöntemleri uygulayıp başarı elde edemediyseniz mutlaka doktor tavsiyesi görmelisiniz. Evet şimdi karın ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarını arayalım. 

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

  • Lavabo İhtiyacını Gidermek ;

Genellikle mide bulantısı veya karın ağrısı yaşayan insanlar tuvalette uygulayabileceği basit bir bağırsak hareketi yapmaya ihtiyaç duyarlar. Tuvalete oturduktan sonra göğsünüze çekilerek ve öne eğilerek birkaç dakika tuvalette oturmayı deneyin. Bu hareketi kendinizi çok zorlamadan, kasmadan yapın. Eğer bağırsağınız da veya dışkınız da kan varsa, hemen tıbbi yardıma başvurun.

  • Sıcak KompresörUygulamak ;

Karın ağrısına iyi gelen yöntemlerden bir diğeri ise karnınıza sıcak su torbası koymaktır. Midenizin ısınması kaslarınızı rahatlatmaya ve böylelikle ağrılarınızı hafifletmeye çok yardımcı olacaktır. Sıcak suyu kettle da kaynattıktan sonra su torbasının haznesine döküp sıkıca kapatın ve karnınıza hafif bastırarak bir kaç dakika uygulayın. Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna cevap arayanlara kesinlikle bu yöntemi uygulamaları gerektiğini söylemeliyiz.

  • BanyoYapmak ;

Belkide sizin karın ağrınızın geçmesi için tek şey budur. Evet ılık bir duş dolaşımınızı artıracak ve kasların rahatlamasına yol açacaktır. Tabi ki de ateş gibi bir duştan bahsetmiyoruz ne sıcak ne soğuk ılık bir duşla en az 15-20 dakika kalmanız karın ağrısı için çok önemlidir.

  • Karın Masajı Uygulamak ;

Karın ağrıları bir süreden sonra kasların kasılmasına yol açacaktır. Karnınıza hafif bir masaj uygulayarak kasların rahatlamasını sağlayabilir ve şiddetin çoğalmasını önleyebilirsiniz. Hafif bastırarak ve yuvarlak çize çize bir masaj yapmak, karın ağrısına iyi gelecektir. Özellikle ağrıyan bir taraf varsa sadece oraya odaklanabilirsiniz ancak fazla bastırmayın. Masaj yaparken, burun yoluyla nefes alıp ağız yoluyla dışarıya vermek de ayrıca yapmanız gerekenlerdendir. Masaj yaparken nefes alıp vermek, masaj sırasında ağrı çekmemenize oldukça yardımcı olacaktır. 

Karın Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları ; 

  • Papatyalı Zencefil Çayı İçmek ; 

Tüm araştırmalar bu iki bitkisel karışımın mide bulantısına ve karın ağrısına iyi geldiğine yardımcı olduğunu göstermiştir. Zencefil sindirimi düzenlerken papatyalar sıkışık kasların gevşemesine yardımcı olmakta. Karın ağrısına ne iyi gelirsorusuna çok etkili olan papatyalı zencefil çayını içmenizi tavsiye etmekteyiz.

Tarifi: Zencefilleri küçük şekilde doğruyoruz ve üstüne su çekip kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra üstüne 3-5 adet kurutulmuş papatya çiçeğini ekliyoruz. En son süzgeç yardımıyla bardağımıza bu karışımın suyunu dolduruyoruz.

  • Tarçın & ÇayTüketmek;

Karın ağrısı hastalığında tarçın, hemen hemen tüm annelerimizin bildiği bir yöntemdir. Bir bardak sıcak su içerisine 2 çay kaşığı toz tarçın konup karıştırılıp içilir. Eğer toz tarçınınız yok ise bir demlik kaynar suyun içerisinde iki dal tarçın kaynatılır ve içilir. Alternatif olarak ise toz tarçınınız varsa demlemiş olduğunuz siyah çayın içerisine de atabilirsiniz. Tarçının karın ağrılarına olan etkisini içtikten sonra görmeniz daha iyi olacaktır.

  • Rezene ve Portakal Kabuğu Tüketmek ;

Karın ağrısına iyi gelen bitki çayları arasında rezene çayı da yer almaktadır. Rezene, kaynatılarak tüketilen harika bir bitki çayıdır. Rezeneyi bir portakal kabuğu ile kaynatarak içmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Portakal kabuğu, hem çayın tadına lezzet verir hem de karın ağrısına iyi gelir. 

Çörek Otu & Bal Tüketmek;

Karın ağrısına iyi gelen karışımlar arasında çörek otu da yer almakta. Çörek otu bal ile karıştırılarak tüketilmesi karın ağrısı tedavisine erken yanıt verebilir. Çörek otunun faydaları saymakla bitmeyecek türdendir. Her derde deva olarak adlandırılan çörek otu, bu rahatsızlığınızda en ihtiyacınız olan karışım olabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!