Karın Ağrısının Nedenleri, Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın Ağrısı Neden Olur? Karın Ağrısının Nedenleri

Bu makalemizde karın ağrısıyla alakalı nette çok aranan ve cevabı merak edilen; karın ağrısının nedeni, nedenleri, sebepleri nelerdir, karın ağrısı nedenleri, karın ağrısını ne geçirir, karın ağrısına ne iyi gelir, karın ağrısı nasıl geçer, karın ağrısı neden olur gibi soruların cevaplarına değineceğiz. Umarız bu konuda sizlere fayda sağlayacak bilgiler aktarmış oluruz. Lütfen okumaya devam ediniz.

Karın ağrısı, toplum içinde en çok rastlanan hastalıklardan biridir. Karın ağrılarının nedeni araştırıldığında uzmanlar bu ağrının birçok hastalığın habercisi olabileceğini söylüyor. Peki karın ağrısının nedenleri nelerdir sorusunu öğrenebileceğini biliyor musunuz? Siz de kısa bir araştırmayla uzun süredir devam eden karın ağrınızın nedenlerini öğrenebilirsiniz. Peki karın ağrısının nedenleri nelerdir? 

Karın Ağrısının Yeri Nerede 

Karnınızın tam olarak neresinin ağrıdığını bilmek, ağrınızın nedenini saptamada oldukça büyük rol taşımaktadır. Karnın hangi bölgesi ağrıyorsa bu farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Bu neden karın ağrısının nedenleri arasında ağrının yeri büyük önem taşımaktadır. Karın ağrısı yaşayan hastalar genellikle ağrımakta olan bölgeyi doğru şekilde tasvir edemedikleri için çoğu zaman mide ağrısı şikayeti ile doktora gelirler. Midede yapılan incelemeler sonrasında ise bir problem ile karşılaşılmaz ve bu nedenle doğru tedavi uygulanamaz. Bu nedenle bir doktora başvurmadan önce tam olarak nerenin ağrıdığını saptamanız önemlidir. 

Karın ağrısı olarak hissettiğiniz şey aslında karın bölgenizde bulunan iç organların rahatsızlığı olabilir. Örneğin mide ve bağırsak bozuklukları alt karın ağrısına, kurşun zehirlenmesi gibi zehirlenmeler de yan tarafların ağrısına neden olmaktadır. İşte ağrıyan bölgelere göre karın ağrısının nedenleri: 

Alt Karın Bölgesi Ağrıyorsa; 

Eğer karnınızın alt bölümleri ağrıyorsa ve tüm ağrı o bölgede toplanıyorsa bu ağrının sebebi çeşitli bağırsak tıkanıklıkları, dış gebelik veya apandisit sorunları olabilir. Böyle bir durumda kişinin acilen bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. 

Kadınlarda Üreme Organlarının Bulunduğu Bölgenin Ağrıması; 

Kadınlarda alt karın bölgesinin (üreme organlarının bulunduğu bölge) ağrıması ve tüm ağrının o bölgede toplanmasının nedeni regl, yumurtalık üzerinde bulunan çikolata kistleri, gebelik nedeniyle kaynaklanan düşükler, miyomlar, çeşitli pelvik rahatsızlıklar ve yine dış gebelik olabilir. 

Üst Karın Bölgesi Ağrıyorsa; 

Üst karın bölgesinin ağrıması ve ağrının bu bölgelerde toplanmasının nedeni genellikle safra kesesi taşları, düşük ihtimalle yaşanan kalp krizleri, düşük ihtimalle karaciğer iltihabı ve yine düşük ihtimalle zatürreedir. 

Karnın Merkez Bölgesi Ağrıyorsa; 

Ağrı eğer karnın merkez bölgesinde toplanıyorsa bunun nedeni apandisit patlaması, gastrit, karın bölgesinde bulunan yara, iç organlarda bulunan yara veya iltihaplar veya üremi hastalığı olabilir. 

Karnın Sol Alt Bölgesi Ağrıyorsa; 

Tüm ağrı karnın sol alt bölgesinde toplanıyorsa bunun nedeni crohn hastalığı, iç organlarda görülen çeşitli kanser türleri, böbreklerde enfeksiyon, yumurtalıkta görülen çeşitli çikolata kistleri ve apandisit rahatsızlıkları olabilir. 

Karnın Sol Üst Bölgesi Ağrıyorsa; 

Tüm ağrı karnın sol üst bölgesinde toplanıyorsa bunun nedeni dalak büyümesi, sertleşmiş ve atılamayan dışkı, böbreklerde enfeksiyon, düşük ihtimalle kalp krizi ve düşük ihtimalle iç organlarda görülen kanser olabilir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!