Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi, insanların hayatlarında 1 kere de olsa yaşadıkları basit hastalıklardan biridir. Ancak genellikle kendiliğinden iyileşir. Kıl dönmesi, kılın deriyi delerek dışarı çıkamaması ve deri altında büyümeye devam etmesi olarak açıklanabilir. Genellikle kendiliğinden iyileşen kıl dönmeleri oldukça nadir olarak büyüyebilir ve kişide inanılmaz acı ve ağrılara neden olabilir. Kıl dönmesinin göründüğü yerler genellikle koltuk altı, bacak, çene ve bikini bölgesi gibi yerlerdir. Peki kıl dönmesi nasıl tedavi edilir? 

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle kıl dönmesi tedavisi için başvurabileceğiniz en sağlıklı ve kesin yöntem bir uzmana göstermektir. Ancak evde yapabileceğiniz birtakım uygulamalarla da kıl dönmesi tedavisi şansınız bulunabilir. Bu makalemizde sizler için kıl dönmesi nasıl tedavi edilir, kıl dönmesi ne iyi gelir, kıl dönmesi nedir nasıl geçer ve kıl dönmesi tedavi gibi konulara tüm detaylarıyla birlikte değindik… 

Sıcak Kompres 

Sıcak kompres kıl tedavisine oldukça iyi gelmektedir. Kıl dönmesi oluşmaya başladığı zaman bu alana sıcak kompres uygulamak bölgenin iltihaplanmasının önüne geçer ve kıl dönmesinin büyümesini de engeller. Siz de kıl dönmesi bulunan bir bölgeye sıcak su torbası koyabilir veya sıcak bir havlu koyarak en az 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ancak bu işlemin faydasını görmek için en az 1 hafta boyunca uygulamanız gerekmektedir. 

Elma Sirkesi 

Elma sirkesi mucizevi bir besin olarak bilinir ve nerede iyi gelmediği hastalık bulunmamaktadır. Siz de kıl dönmesi tedavisinde elma sirkesini gönül rahatlığıyla bulunmaktadır. Kıl dönmesi bulunan bölgeyi öncelikle su ve sabun yardımıyla nazikçe temizlemeniz, ardından da kurulamanız gerekmektedir. Bu işlemden sonra bir pamuğa bir miktar elma sirkesi damlatılmalı ve kıl dönmesinin bulunduğu bölgeye bu pamuk uygulanmalıdır. Ardından kıl dönmesinin üzerine isteğe bağlı olarak sıcak su torbası uygulanabilir. 

Aloe Vera 

Aloe vera da mucizevi bitkiler arasındadır ve yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Özellikle canınızın acıdığı dönemlerde kıl dönmesinin üzerine biraz aloe vera sürerek yatışmasını sağlayabilirsiniz. Uygulamak için öncelikle bir aloe vera yaprağını dikey olarak kesmelisiniz ardından da içerisinde ki jelini çıkartmalısınız. Bu jel genellikle katı kıvamda olacaktır. Bu şekilde de uygulanabilir ancak jeli bir rondo içerisinde çekerek krem kıvamına getirebilir ve ağzı kapalı bir kapta uzun süre saklayabilirsiniz. 

Poşet Çay 

Poşet çay da kıl dönmesi tedavisinde kullanılan maddelerden biridir. Çay, yüksek derecede antiseptik özellikleri ile kıl dönmesi içinde bulunan iltihabı alır. Uygulamak için öncelikle demlenmiş bir poşet çay soğutulmalıdır. Ardından bu poşet çay kıl dönmesinin üzerinde en az 15 dakika boyunca bekletilmelidir. En iyi sonuç için bu işlemin haftada en az 3 kere uygulanması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. 

Aspirin 

Aspirin zaten hali hazırda birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kıl dönmesi de bu hastalıklardan biridir. Ancak kıl dönmesi tedavisinde aspirin oral yolla alınmamaktadır. Bu işlemi uygularken öncelikle kıl dönmesinin bulunduğu yer sıcak su ve sabun yardımıyla iyice temizlenmelidir. Ardından bir adet aspirin ve 2 çay kaşığı su bir kapta karıştırılarak macun kıvamına getirilmelidir. Bu karışımın içerisine de yarın çay kaşığı kadar bal eklenmelidir. Karışım iyice macun kıvamına gelince kıl dönmesi bulunan yere bu karışım kalın bir tabaka halinde sürülmelidir. Karışım kuruyuncaya kadar (yaklaşık 10 ila 15 dakika) beklenmelidir. Ardından ılık su yardımıyla karışım ciltten durulanmalıdır. Bu karışımın haftada en çok 2 kez uygulanması tavsiye edilebilir. Hassas cilde sahip olan kişiler bu kürü uygulamadan önce mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.