Köpek Balıkları Hakkında Az Bilinen 17 Bilgi

Denizlerin en ilginç varlıkları arasında yer alan köpek balıkları, sıra dışı özellikleri ile de diğer balık türlerinden ayrılıyor. Köpek balıkları hakkında ilginç bilgiler verdiğimiz bu yazımızda, muhtemelen daha önce köpek balıkları hakkında fazla duymadığınız özellikleri sizlerle paylaştık.

Köpek Balıkları Hakkında Az Bilinen 17 Bilgi Köpek Balıkları Hakkında İlginç Bilgiler 

 1. Dünyanın en büyük yumurtalarından birine sahiptirler.  
 2. Asya ülkeleri ve Çin gibi yerlerde, köpek balıkları çorbası yapılmak için öldürülmektedirler.  
 3. Bugüne kadar boyutları ölçülen en büyük köpek balığının, 12 metre uzunluğu ve 21 ton ağırlığı olduğu tespit edilmiştir.  
 4. Köpek balıklarının dişlerinde doğal bir florür kaynağının olması sebebiyle, dişleri yaşam boyunca hiçbir zaman çürümez.  
 5. Balıklar arasında köpek balıkları, en büyük beyne sahip hayvanlardır.  
 6. Balıklar arasında tek seferde en fazla yavrulayan balık türü, balina köpek balıklarıdır.  
 7. Bu balıklar bir batında, 100 yavru dünyaya getirebilmektedir.  
 8. Yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki avının sesini duyabilme kabiliyetine sahip olan köpek balıkları, muhteşem bir frekans algılama kabiliyetine sahiptir. 
 9. Bugüne kadar bulunan fosiller üzerinde yapılan araştırmalarda, köpekbalıklarının milyonlarca yıl öncesinden varlığı tespit edilmiştir. 
 10. Denizlerin tehlikeli hayvanları olarak bilinseler de, köpek balıkları normal şartlarda insanlara kolay kolay saldırmazlar. Ancak kendilerini tehlikede hissetmeleri ya da doğum zamanlarının yaklaşmaları, onları çok daha tehlikeli hale getirmektedir.  
 11. 20 santim boyunda, cüce köpekbalığı olarak anılan cinsleri mevcuttur.  
 12. Tüm dünya genelinde bilinen vakaların ortalamasına bakıldığında, her yıl 5 kişinin köpek balığı saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğini ortaya koymaktadır. 
 13. Deniz içerisinde adeta bir pusula özelliğine sahip olan bu ilginç hayvanlar, dünyanın manyetik etkisine göre hareket edebilirler.  
 14. Vücutlarında biriktirmiş oldukları yağlar sayesinde uzun süre yemek ihtiyacı duymayacak olmaları, köpek balıklarının en ilginç özellikleri arasındadır. 
 15. Kaplan köpek balıkları adıyla bilinen tür çöp, insan, kaplumbağa, kuş ve balık gibi şeylerle beslenirler.  
 16. Çöp yemeleri sebebiyle kaplan köpek balıkları, atık yiyiciler olarak bilinirler. 
 17. Ortalama yaşam süreleri 25 yıl olsa da, en fazla 100 yıla kadar yaşayabilen balıklar olmaları da, köpek balıkları hakkındaki ilginç bilgiler arasında yer almaktadır.  

Köpek balıklarının ilginç özellikleri bunlar olup, bu balıklar ve özellikleri hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!