Koronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeliyim?

Koronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli? Hangi Tür Besinler Tüketilmeli?

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler: Evde kalalım, sosyal mesafeye uyalım, mutlaka maske takalım lakin yediğimize içtiğimize de mutlaka uyalım efendim. Pandemi döneminde özellikle bağışıklık sistemini güçlendirecek ve vücudumuzu virüse karşı dirençli kılacak besinler hakkında yararlı bilgiler aktaracağız.

Dengeli beslenmek ve sağlığımızı korumak özellikle dünyamızı saran salgın bir hastalığın (koronavirüs) bu günlerde çok daha önemli bir hale geldi. Özellikle bu hastalığa yakalanmaktan korkan kişiler için sıklıkla koronavirüsten korunmak için nasıl beslenmeliyim sorusu sıklıkla sorulur oldu. Koronavirüsten korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekiyor. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için en önemli unsur, kimse fark etmese de uykudur. Sağlıklı bir uyku düzeni olmayan kişiler ne yerlerse yesinler bağışıklık sistemleri yeteri kadar güçlenmez. Yetişkinlerin günlük ihtiyaç duyduğu uyku 7 ila 8 saat, çocukların ise 9 ila 10 saat arasındadır.

Koronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli? Hangi Tür Besinler Tüketilmeli?
Koronavirüsten Korunmak İçin Nasıl Beslenmeli? Hangi Tür Besinler Tüketilmeli?

 

Koronavirüsten korunmak için nasıl beslenmeliyim, covid 19 a karşı bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir sorusunun bir cevabı ise vitaminlerdir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için B12 vitamini gibi ek takviyeleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Ayrıca günde 3 öğün düzenli yemek yemelisiniz. Kahvaltıyı atlamamak olukça önemlidir. Bağışıklık sistemi için protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağları içeren zengin bir kahvaltı edilmesi gerekir. 

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler 

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için öncelikle sigara, alkol gibi sağlıksız alışkanlıklarınız varsa bunları bırakmanız gerekiyor. Araştırmalar koronavirüsün sigara ve alkol kullanan kişilerde 3 kat daha öldürücü olduğunu ortaya koymuştur. Koronovirüsten korunmak için zerdeçal, zencefil ve sarımsak gibi yiyecekler yemeklere doğrudan eklenebilir veya çay şeklinde tüketilebilir. Güçlü antioksidanlar olan bu yiyecekler vücutta ki zararlı maddelerin atılmasında yardımcı olur ve koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasındadır.  

Her sabah yiyeceğiniz bir kaşık bal güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanızı sağlayacaktır. Balın koronavirüsün giriş yollarını etkilediği gözlemlenmiştir. Siz de bal tüketerek hastalık riskinizi düşürebilirsiniz. C vitamini de oldukça önemlidir. Özellikle kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ve gribin koronavirüs ile birleştiğinde öldürücü etkiler göz önüne serdiğini düşünürsek, bol bol C vitamini tüketilerek bu hastalıkların önüne geçilmesi gerekmektedirHavuç, portakal, limon, mandalina gibi bitkiler diyete eklenmeli. Sağlıklı bir kahvaltıda bulunması gereken yumurta, peynir, zeytin, yeşil yapraklı bitkiler bu salgın hastalık sürecinde de tüketilmeye devam edilmelidir.  

Balık tüketmek bu süreçte büyük önem teşkil etmektedir. Bol miktarda omega-3 içeren balık, haftada en az kere tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren omega-3, ayrıca zihinsel fonksiyonlara da iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir yolu da bol su tüketmektir. Yetişkinlerin günlük su ihtiyacı 7 ila 8 barda arasındayken çocuklarda bu oran 5 ila 6 bardak arasındadır. 

Koronavirüsten korunmak için nasıl beslenmeliyim sorusunun bir cevabı da yeteri kadar protein tüketmektir. Kırmızı et, tavuk, hindi, süt gibi ürünler bolca tüketilmeli ve mümkün olduğu kadar her öğüne eklenmelidir. Etlerin kızartılarak tüketilmesi tavsiye edilmez. Et tüketirken iyi pişmiş seçeneğini tercih etmeniz ayrıca tavsiye edilir. Kanlı bir et yemeniz koronavirüs salgınında önerilmez. Koronavirüs yüksek sıcaklıkta öleceğinden etinizin içinin ve dışının iyi pişmiş olması gerekmektedir. Haşlanmalı, buharda pişirilmeli veya fırınlanmalıdır. Sağlıklı probiyotikler için kefiri de diyetinize eklemelisiniz. Her sabah 1 bardak içeceğiniz kefir hem bağışıklık sisteminize iyi gelecek hem de dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Böylesine zor süreçte yediğimize içtiğimize dikkat etmeli, sosyal mesafe kuralı mutlaka dikkate alınmalı diyor ve herkese sağlıklı günler diliyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!