Kramp Nasıl Geçer ve Kramp Girmesine Ne İyi Gelir?

Kramp Nedir, Kramp Neden Olur? Nasıl Geçer? 

Kram Girmesi Nedir? Kramp, bir veya birden fazla kasın ani ve istemsiz şekilde daralmasına verilen isimdir. Ani gelişen kramp kas spazmıdır. Kas kasılmaya devam ederse kramp oluşur. Sıkışan bir kasın tedavisi, krampın bulunduğu yere ve süresine bağlı olarak gelişmektedir. Ani kramp geçirmekten yorulduysanız makalemizi okumaya devam edin. Biz bu makalemizde kramp nedir, kramp nasıl geçer ve krampa ne iyi gelir konularını ele aldık. 

Kramp Nasıl Geçer ; 

Egzersiz Yapın ; 

Kramp Neden Olur? Kramp Nasıl Geçer? Kramp Girmesine Ne İyi Gelir?
Kramp Neden Olur? Kramp Nasıl Geçer? Kramp Girmesine Ne İyi Gelir?

Düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Keskin veya bıçaklama hissi veren kramplarda, gevşemeye çalışın yani kendinizi fazla kasmayın. Kendinizi fazla kasmanız durumunda krampın süresi daha fazla sürecektir. Ayakta dururken, bir ayağını kalçanıza doğru kaldırıp diğer ayağınızı yere doğru bükün. Bu ve benzeri egzersizler krampların oluşmasına izin vermeyecektir. 

Sıcak veya Soğuk Kompres Uygulayın ; 

Sıkışık kasların üzerine sıcak veya soğuk kompres uygulamak ağrının iyileşmesine yardımcı olur. Kesinlikle kaslarınızın üzerine buz koymayın. Soğuk bir havlu yada sıcak bir havlu tedavilerini uygulayın. Bir seferde 20 dakikalık soğuk veya sıcak ısı uygulayın.  

Sıkışık Kaslara Masaj Yapın ; 

Sıkışık kaslarınız, bacaklar gibi elinizin uzanabileceği bir yerdeyse o bölgeye kendiniz masaj yapın. Bacak kasını iki elinizle sıkıca tutun ve hafif bir baskı uygulayın. Bu baskı o bölgedeki kasların rahatlamasına yol açacaktır. Masaj yaparken bir ağrı hissediyorsanız derhal bırakın. Masaj işlemini ertesi gün bir daha denemeye çalışın. Bu yöntem kramp nasıl geçer sorusunun en etkili cevaplarından birisidir. 

Kas Gevşetici İçin ; 

Kas gevşetici ilaçları, isminden de anlaşılacağı üzere sıkışık kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olur. Günde bir adet içmeniz yeterlidir. Bu ilacı içtikten bir saat kadar sonra tekrar masaj yapmaya odaklanabilirsiniz. 

Bol Su İçin ; 

Kasların sıkışmasında ki en büyük etkenlerden birisi dehidrasyondur. Egzersizden önce, egzersiz sırasında ve egzersizden sonra mutlaka su için. Bununla birlikte gün içerisinde bol su içmeniz gerekmektedir. Bol su tüketmemeniz kas kramplarına yol açabilmekte. Bu bakımdan bol bol su tüketmeniz çok önemlidir. Kramp girmesine ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarından birisinin bol su tüketmek olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Kullandığınız İlaçları Kontrol Edin ; 

Kullandığınız mevcut ilaçları kontrol etmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz. Bazı ilaçların yan etkisi kas kramplarına neden olabilmekte. Kramplarınız bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra başladıysa, mevcut ilaçlarınızı değiştirmeniz konusunda doktorunuzla konuşun. 

Hamilelikte Kramp ; 

Hamile kişilerin zaman zaman kramp geçirmeleri normaldir. Kas krampları hamilelik sırasının belli bir zamanında ortaya çıkabilmekte. Bu durumdan şikayetçiyseniz doktorunuzla konuşmanız gerekmekte. 

Topuklu Ayakkabı Giymekten Kaçının ; 

Uygun ayakkabıları tercih ettiğinizden emin olun. Yüksek topuklu ayakkabılar ve sizi sıkan diğer ayakkabılar kas kramplarına yol açabilmekte. Bu bakımdan ayağınızın rahat edebileceği ayakkabıları tercih edin. 

Yürürken Kramp Girmesi ;

Yürürken kramp girmesi durumunda bir doktorla görüşmeniz gerekmekte. Yürürken kas sıkışmasından meydana gelen kramplar dolaşım problemlerinin bir işaretidir. Geçmek bilmeyen kramplar zayıf dolaşımın bir göstergesidir. Zayıf dolaşım, tıbbi rahatsızlıkların belirtileri olabilmekte. Bu krampların sebebini öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!