Makyajla Uyumak ve Zararları

Cilt, kendini geceleri yeniler. Uzun süre makyajla uyumak cildin kendini yenilemesine engel olmakta ve cildin yağ dengesini bozmaktadır.

Makyajla Uyumak ve Zararları
Makyajla Uyumak ve Zararları

Makyaj Malzemeleri Cilde Zarar Verir Mi? 

Makyaj malzemeleri, içerisindeki kimyasallardan dolayı cilde zarar vermesi mümkündür. Tabii bunun azlığı veya çokluğu o makyaj malzemesinin kalitesine ve markasına göre değişebilmektedir. Her ne kadar doğal içerikli makyaj malzemeleri üretseler de “cilde zararı yoktur” demek mümkün değildir. Makyaj malzemelerinin zararları şunlardır; öncelikle makyaj malzemelerini cildin hava almasını engeller bu da sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olur. Her kişinin cilt yapısı aynı olmayabilir bu da bazı kişilerde alerjiye sebep olabilmektedir. Cilde sürülen ürünler, cildin nemini emer ve cildin kurumasına yol açabilir.  

Makyaj Malzemelerinin Doğaya Zararları 

Makyaj malzemeleri doğaya ve hayvanlara da zarar verebilmektedir; bazı doğada zor çözünen sülfat vb. maddeler akarsuların veya denizlerin kirlenmesine neden olmakta ve dolayısıyla hayvanlara zarar vermektedir. Çoğu makyaj malzemeleri, üretim sırasında hayvan haklarını yok sayacak şekilde hayvanlar üzerinde denenmektedir; bu ürünlere dikkat etmek ve kullanmamak doğanın ve canlıların iyiliği için gereklidir.  

Makyajın Zararlarını En Aza Nasıl İndirebiliriz? 

Makyajın zararlarını en aza indirmek için öncelikle yapmamız gerek şey içeriği kaliteli ürünler kullanmaktır. Makyaj malzemesi alırken içindekiler kısmına bakıp zararlı ürün bulunanları almamamız gereklidir. Alacağımız ürünlerin içeriği ne kadar doğal olursa cildimize zararı da o kadar az olmaktadır. Makyaj yapmadan önce cildimizi nemlendirmek de zararı en aza indirir çünkü; nemlendirici, cildimizde katman oluşturarak makyajın direkt temasına engel olur. Makyaj yaparken ellerin temiz olmasına özen gösterilmeli ve başkalarının makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Makyaj malzemelerinin nasıl muhafaza edildiği de oldukça önemlidir; ürünler sıcak ortamda tutulmamalı, son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Makyajın zararını aza indirecek en önemli önlemlerden biri de makyajın iyi bir şekilde temizlenmesidir; eğer kimyasal maddelerin vücuda girip zarar vermesini istemiyorsanız; makyajı iyi bir şekilde temizleyip sonrasında tonik sürüp uyumanız gerekir çünkü; cilt kendini geceleri yeniler ve ona iyi bakmak gerekir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!