Maske Takarak Spor Yapmak Tehlikeli mi?

Maske Covid-19 hastalığının biz insanlara bir getirisidir. Virüsten korunmak amacıyla dışarıda maske takmak, virüsün yayılmasını önler, ancak maske takarak spor yapmak sağlıklı mı? Bu konuyu araştıran bilim insanları, maske takarak spor yapmanın tehlikeli olduğunu ortaya çıkardılar. Buna dayanak olarak da havadaki yüzde 21 konsantrasyona sahip oksijen oranının, maske takarken yüzde 17 oranına düştüğünü gösteriyorlar. Kapalı bir spor salonunda maske takarak ağır spor yapan insanların, yüksek irtifa hastalığına yakalanma riski var.

Maske Takarken Spor Yapmak Tehlikelidir

 

Maske taktığınızda spor yapmanız, daha fazla oksijene ihtiyaç duyarken öte taraftan daha az oksijen almanıza yol açacağı için tehlikelidir. Geçtiğimiz günlerde, Çin’de hava kirliliği ve maske takma nedeni ile havasız kalan 2 çocuk öldü.  Bu nedenle Covid-19 hastalığının yayılmaması için maske takmaya dikkat edelim, ancak maske takmışken ağır spor yapmayalım. Çünkü soluduğumuz oksijen oranı düşmektedir ve vücut, egzersiz sırasında daha çok oksijen istemektedir.

Siyah Maske mi Beyaz Maske mi Takalım?

 

Siyah renk tozu dumanı ve ışığı daha çok emer. Bu yüzden beyaz maske takılması ve kullanım sonrası o maskenin imha edilmesi yararlı olabilir. Evden adımınızı atar atmaz maskeli olarak sokağa çıkmak, insanlarla tokalaşmamak, toplu yerlerde sosyal mesafe kurallarına uymak çok önemlidir.

Covid 19 Sürecinde Sağlıklı Spor Yapmak

 

Spor yapmak için illa ki sokakta koşmak gerekli değildir. Evde de pekala spor yapılabilir. Evde yapılacak sporla hem kilo alma riskini azaltırsınız hem de kardiyovasküler sağlığınızı korursunuz.

 

Yüksek İrtifa hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Yüksel irtifa hastalığı belirtileri arasında baş dönmesi,  kan dolaşımının azalması, kalbin çok hızlı çarpması, toksin birikmesi, beynin elektriksel aktivitelerinin bozulması gibi belirtiler gösterilebilir. Maske takarak dışarıda koşan bir insan, yüksek bir dağa çıkıp az oksijenle tırmanmaya çalışan insana benzer. Sağlık sorunu olanlar için bu risk daha da yükselebilir

 

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!