Menopoz Nedir? Menopoza Ne İyi Gelir?

Menopoz Nedir? Neden Olur? Menopoza Ne İyi Gelir?

Menopoz Nedir: Menopoz, yumurtalıkların hormon üretmeyi bıraktıklarında gerçekleşen bir durumdur. Yumurtalıklarda ki hormon düzeyleri düşüşe geçtiği esnada menopoza girersiniz. Bu ne demek oluyor diye sorarsanız adet kanamaları tam olarak kesildiğinde menopoza giriş serüveni başlar diyebiliriz. Menopoz belirtilerini aşağıda madde madde sıraladık. Bu rahatsızlıklar vücutta ki östrojen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Endişe edilecek bir durum değildir. Evinizde doğal yollarla menopozdan kurtulmanın bir çok yolu bulunmakta. Bizler bu makalemizde menopoza ne iyi gelir, menopoz neden olur, menopoza iyi gelen bitki çayları ve menopozdan nasıl kurtulunur? konularını anlatacağız. 

Menopoz Belirtileri;

  • Ateşlenme
  • Kalp çarpıntısı
  • Aşırı terleme
  • Psikolojik bozukluklar
  • Her şeye sinirlenme
  • Baş ağrısı

Menopoz Sürecinde Bunlara Dikkat Edin ; 

Vajinal Kanama ; 

Menopoz Nedir? Menopoza Ne İyi Gelir?
Menopoz Nedir? Menopoza Ne İyi Gelir?

Menopoz sırasında vajinal kanama normal bir durum değildir. Eğer vajinal kanama geçiriyorsanız, en kısa süreçte mutlaka doktorunuzu aramalı veya muayeneye gitmelisiniz. Bu durum ciddi bir problemin habercisi olabilir ve dikkate alınmaz ise ciddi problemlere yol açabilir.  

Mide Bulantısı ; 

Midenizde şişkinlik veya mide bulantısı gibi bir rahatsızlığınız varsa derhal doktorunuzla iletişime geçmelisiniz. Bu durum menopozun belirtilerinden birisi değildir. Mide bulantısı veya şişkinlik hissi yaşıyorsanız en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçmenizi öneriyoruz. 

Göğüslerde Anormal Durum ; 

Göğüslerinizde anormal bir durum tespit ettiyseniz, hızlı bir şekilde doktorunuzla randevu ayarlamalısınız. Göğüslerinizde ki anormal durumlar, ciddi bir durumun habercisi olabilir. 

Menopoz Sürecinde Kaçınmanız Gereken Maddeler;

Sigara İçmeyin ; 

Eğer sigara içiyorsanız, bırakmayı denemelisiniz. Sigara bu rahatsızlığı tetikleyen başlıca unsurlardan birisidir. Sigara kemiklerinizi zayıflatabilmekte. Sigara içenler, içmeyenlere göre 2-3 yıl önce menopoza girebilirler. Bu bakımdan sigarayı kesinlikle bırakmanızı tavsiye etmekteyiz. 

Alkol ve Kafeinli Maddelerden Uzak Durun ; 

Alkol ve kafeinli maddelerden kesinlikle uzaklaşmalısınız. Bu maddeler iyileşme sürecini zayıflatmaktadır. İçmeden yapamam diyorsanız en azından mutlaka bu maddeleri kısıtlamanız gerektiğini söylemek isteriz. 

Menopoza Ne İyi Gelir ; 

Östrojen Takviyesi Alın ; 

Östrojen takviyesi almak menopoza ne iyi gelir sorusun temel cevaplarından birisidir. Adet bozulmalarının sebebi östrojen hormonlarının azalmasından kaynaklanır. Östrojen takviyeleri kalp sağlığını korumanın yanı sıra kemiklere ve cildinize oldukça fayda sağlamakta. Bu bakımdan östrojen takviyesi almanızı önermekteyiz. Bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza sormanızı şiddetle önermekteyiz. 

Menopoza İyi Gelen Bitki Çayları ; 

Papatya Çayı ; 

Papatya çayı, muhteşem bir östrojen hormonu kaynağıdır. Bir çok hastalığa derman olan bu bitkisel çayı içmenizi kesinlikle önermekteyiz. Menopoz sürecinde olan kadınların düzenli olarak her gün 2 veya 3 fincan içmesi önerilmektedir. Menopoza iyi gelen bitki çayı ne diye soracak olursanız papatya çayını tavsiye etmekteyiz. 

Uyarı ;Bazı insanların papatyaya karşı alerjisi olabilmekte. İçmeden önce bu duruma dikkat etmelisiniz. 

Tarifi ;Küçük bir tencerenin içerisine 1 fincanlık su koyun ve içerisine aktardan temin ettiğiniz 7-8 adet papatya çiçeklerini atın. Kaynamaya başladıktan sonra süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin. 

Adaçayı ; 

Adaçayı, menopoz belirtileri arasında yer alan terleme gibi sorunları ortadan kaldırmaya yarayan bir bitki çayıdır. En az papatya çayı kadar da etkilidir. Menopoza ne iyi gelir derseniz adaçayını da tavsiye etmekteyiz. Günde 2 fincan önerilir. 

Tarifi ;Küçük tencereye 2 fincanlık su koyun ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine 2-3 adet adaçayı yaprağını atın ve 5 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından bardağınıza servis edin. 

Nergis Çayı ; 

Nergis çayı, sinirlerinizi yatıştırarak rahatlamanızı sağlayacak bir bitki çayıdır. Menopoz süresince içilmesi tavsiye edilmektedir. Günde 2 bardak yeterli olacaktır. 

Tarifi ;1 fincanlık kaynattığımız suyun içerisine 3 baş nergis çiçeğini atın. Ardından 6-7 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!