Mide Balonu Nedir? Mide Balonu İle Ne Kadar Zayıflanır?

Mide Balonu Ne İşe Yarar?

Mide balonu, endoskopik intragastrik balon da denen mide balonu tüm dünyada uygulanmaya başlanan ameliyatsız olan bir obezite tedavi yöntemlerinden biridir. Obeziteyi kontrol altına alabilme fikri de ilk kez 1982 yılında geliştirilmiştir. Sadece diyet ve egzersizle, sporla zayıflama yöntemi belirlenmesinin yanında bir de mide balonu eklenmiştir. Son senelerde ameliyat gerektirmeyen sınırlı kilolarda fazla kilolu ve obezlerde sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır. Obezler için mide balonu ile hızlı kilo verilmesi amaçlanmaktadır.   

Şu an günümüze akıldığına mide balonu çeşitleri çok fazladır. En önemlileri ise havayla ya da serumla doldurulanlarıdır. Mide balonu mide asidine 6 ay kadar dayanacak şekilde üretilmiştir. Tüm balonlar doldurulup mide de bırakılacak şekilde tasarlanmış ve bazıları daha sonradan ayarlanabilir özelliğe sahiptir. Mide balonu ne işe yarar? Diye soracak olursanız eğer mide de kitle etkisi oluşturup hastanın tokluk hissini uyandırır diyebiliriz. 

Mide Balonu Nedir? Mide Balonu İle Ne Kadar Zayıflanır?
Mide Balonu Nedir? Mide Balonu İle Ne Kadar Zayıflanır?

Mide balonu yeni bir tedavi yöntemi ve yeni bir fikir olmamasına rağmen en çok 1982 yılında geliştirilmiştir. O zamandan beri pek çok farklı mide balonu çeşidi vardır. Kanıtlı olarak da mide balonu ile zayıflama çoğu kişi de mümkün olmuştur. 1987 yılında ise Florida’daki bilimsel bir kongrede mide balonu için temel kriterler belirlenmiş ve tüm Avrupa’da kabul edilmiştir. Mide balonu sayesinde 10 – 25 kiloya kadar zayıflanabilmektedir.  

Mide balonu mideye nasıl takılır? En merak edilen ve cevaplanması beklenen sorulardan biri de bu hiç şüphesiz. Endoskop denilen cihaz yardımıyla yerleştirilmektedir. Hasta bu süreçte 10- 15 dakikalık bir zaman diliminde uyutulur. Bu işlem süresinde hiçbir şey hissetmez ve hatırlayamazsınız. Midede en ufak şekilde ülser, reflü, gastrit şikayetleri olmadığı takdirde bu işlem hastalara yapılabilmektedir. Ardından endoskopla belirlendikten sonra balon aşamalı şekilde doldurulmaktadır. Balon şişirildikten sonra da endoskop çıkarılarak işlem tamamlanmış olur. İşlemin tamamı 15 – 20 dakika sürmektedir. Hasta 1 – 2 saat dinlendikten sonra gidebilir ve mide bulantısı, kusma ve mide krampları şeklinde belirtilerle karşılaşabilir.  

Yan etkiler 3 – 4 gün sürebilmekte, bu da ilaçla hafifletilmektedir. Bu tarz şikayetler bir haftanın sonunda tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Tüm tedavilere ve önlemlere rağmen balonun yan etkileri ortadan kalkmıyorsa balon erken çıkarılabilir.  

Günümüzde çok farklı balon çeşitleri olduğu için mide balonu fiyatları da değişiklik göstermektedir. Tüp mide ameliyatlarına nazaran mide balonu fiyatları daha düşüktür. Tabi fiyata etki eden birçok unsur bulunmaktadır. Uygulamayı yapacak olan cerrahın yetkinliği, hastane, kullanılan malzemeler gibi özellikler fiyatı etkileyebilmektedir. Belirtmek gerekir ki mide balonu tedavisini özel sigortalar karşılamaktadır.  

Mide Balonu Herkes İçin Uygun Mudur? 

  • Mide balonu uygulanması için şartlar mevcuttur ve bu şartları sıralayacak olursak: 

18 60 yaş arasındaki kişiler 

Vücut kitle indeksi 30 – 39 arsında ameliyata uygun olmayan kişiler 

Vücut kitle indeksi 35 üzerinde olup tedavi öncesi zayıflatılması gereken kişiler 

Daha önceden diğer yöntemi deneyip başarısız olanlar 

Mide fıtığı, ülser gibi rahatsızlığı olmayanlar 

Hamilelik riski 12 ay boyunca olmayan kişiler bu tedavi için uygundur ve mide balonu taktırabilirler. 

  • Uygun olmayan durumlar ise: 

Vücut kitle indeksi 30’un altında olanlar 

Mide ülseri, bağırsak ülseri, Crohn hastalığı gibi sindirim sisteminde şikayetleri olan kişiler 

Alkol ya da madde bağımlısı olanlar 

Anestezi alamayacak kadar hassas olan hastalar 

Büyük mide fıtığı rahatsızlığı olan kişiler 

Daha önceden açık karın ameliyatı olmuş kişiler mide balonu tedavisi için uygun değildir ve bu yüzden mide balonu taktıramazlar.  

Mide Balonu Uygulaması Sonucu Nasıldır? 

Mide balonu takıldıktan sonra doyma hissi ve gıda alımında kısıtlama olması beklenmektedir. Ancak burada hastanın profili de oldukça önemli olup herkeste kilo kaybı olacağı net değildir. Buna rağmen düzenli beslenmek ve yaşam tarzındaki değişiklikler ile kilo kaybı sağlanabilmektedir. Mide balonu en etkili süreci ise il 3 – 4 aydır. Bu süreçte iştahsızlık ve fazla yemek tüketildiği zamanlarda hazımsızlık belirgin etkilerdendir. Beslenme programına sadık kalarak ortalama 15 – 20 kilo kaybı yaşamak mümkündür. Hollanda gibi farklı ülkelerde yapılmış araştırmalarda büyük ölçüde olumlu sonuçlar alınmıştır. Mide balonu varken hasta beslenme konusuna nasıl dikkat ediyorsa asıl mesele balon çıkarıldıktan sonra da aynı titizliği koruyabilmesindedir.  

Kilo kaybı sağlanması için başlanan bu süreç balondan sonra da etkisini kaybetmemelidir çünkü mide balonu çıkarıldıktan sonra kilo almak mümkündür. Programa uyum sağlamak ve kilo vermeye devam etmek hastanın elindedir. Ne kadar çok uyum sağlanırsa kilo kaybı da aynı doğrultuda gerçekleşir. Mide balonu sonrasında beslenmenize ve yiyecekleri yavaş yavaş çiğneyerek, küçük paçalara bölerek tüketmenize ve de öğün atlamamaya dikkat ederseniz olumsuz sonuç almanız pek mümkün değil. 

Mide balonu ile toplam 6 ay içinde verebileceğiniz 15 – 20 kiloyu mide balonu çıkarıldıktan sonra da muhafaza edebilmek hastanın elinde olan bir durumdur.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!