Mide Gazı Neden Olur? Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide Gazı Nedir, Neden Olur? Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Mide Gazı; Mide gazı, genel olarak yemeklerden sonra kaynaklanan bir durumdur. İnsanları çok rahatsız eden bu durumun bir çok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Evinizde rahatça uygulayabileceğiniz bu yöntemleri öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin. Biz bu makalemizde mide gazına ne iyi gelir, mide gazı nasıl geçer ve mide gazına iyi gelen bitki çayları konularını ele aldık. 

Mide Gazına Ne İyi Gelir ; 

Alışkanlıklarınızdan Vazgeçin ; 

Mide Gazı Nedir, Neden Olur? Mide Gazına Ne İyi Gelir?
Mide Gazı Nedir, Neden Olur? Mide Gazına Ne İyi Gelir?

Aşırı derecede fazla yemek yemek, midenizin şişmesine ve böylelikle gaz oluşumuna izin vermekte. Özellikle sigara içerken içinize çok fazla hava çekmektesiniz. Bu havada midenizin şişmesine ve gaz oluşumunu başlatmakta. Bu bakımdan sofradan tam olarak doymadan kalkmalısınız. Sigara tüketimini de mutlaka azaltmalısınız. 

Yiyeceklerinize Dikkat Edin ; 

Yediğiniz yemeklere mutlaka dikkat etmelisiniz. Örneğin fasulye gibi besinler çok fazla gaz yaratmakta. Yediğiniz yemeklerin gaz yapıp yapmadığını kontrol etmelisiniz.  

İlaç Alın ; 

Eczanelerden mide gazına iyi gelen ilaçlar satın alabilirsiniz. Bu ilaçlar midenizde ki gazı boşaltmanıza çok yardımcı olacaktır. Mide gazına ne iyi gelir diye soruyorsanız ilaç içmenizin çok iyi gelebileceğini söylemek isteriz. 

Egzersiz Yapın ; 

Egzersiz yapmanız mide gazını dışarıya atmanız konusunda çok önemli bir maddedir. Midenizde gaz hissettiğinizde egzersiz yapmaya başlamalısınız. Görselde ki gibi bacak hareketleri gaz çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra her yemekten sonra 10 dakikalık bir yürüyüşte iyi gelebilmekte. 

Gaza Neden Olan Besinleri Tüketmeyin ; 

Gaza sebebiyet veren besinlerden kaçınmalısınız. Hiç değilse bu ürünleri kısıtlamanız gerekmekte. Brokoli, lahana, karnabahar, karbonatlı içecekler, fasulye ve turp gaz yapmaya çok müsait olan besinlerdir. Gün içerisinde tüketmeniz sorun değildir ancak az miktarda tüketilmesi gerekmektedir.  

Yemekleri Yavaş Yiyin ; 

Çok hızlı yemek yemeniz, midenizin şişmesine ve gaza neden olmaktadır. Yavaşça yemeniz rahatlamanıza ve besinleri daha kolay sindirmenize yardımcı olacaktır. Bu nedenle yemekleri yavaşça yemeniz çok önemlidir. 

Bol Su İçin ; 

Gün içerisinde bol bol su içmeniz hem midenizde ki şişkinliği atacaktır hem de olası bir kabızlık durumunu önler. Böylelikle midenizde gaz oluşumuna izin vermemiş olacaksınız. Bu bakımdan bolca su içmeniz mide gazına ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarından birisi olduğunu söyleyebiliriz. 

Mide Gazına İyi Gelen Bitki Çayları ; 

Zencefil Çayı İçin ; 

Zencefil çayı midenizde ki şişkinliği atmak için muhteşem bir bitki çayıdır. Bu bitkisel çayı içmeniz durumunda şişkinliğin azaldığını fark edeceksiniz ve böylelikle gaz çıkarma gibi bir derdiniz kalmayacaktır. Mide gazına ne iyi gelir diyorsanız kesinlikle zencefil çayını önermekteyiz. 

Tarifi ;Taze zencefilleri küçük küçük doğrayın ve küçük bir tencerenin içerisine alın. Ardından tencerenin içerisine 2 fincanlık su koyup kaynamaya alın. Kaynadıktan sonra hemen altını kapatın çünkü acı bir tat verebilir. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin. 

Nane Çayı ; 

Nane çayı, gaz çıkarmanız konusunda size çok faydalı gelecek bir bitki çayıdır. Mide rahatsızlığı geçiren bir çok kişi nane çayını tüketmekte. Ne iyi gelir ekibi olarak bizlerde kesinlikle nane çayını içmenizi önermekteyiz. 

Tarifi ;Küçük bir kabın içerisine 2 kaşık kuru naneyi atın ve üzerine kaynar su çekin. Ardından hemen karışımın üzerini kapatın çünkü etkisini kaybedebilir. 5 dakika kadar böyle kalmasını sağlayın. Ardından süzgeç yardımıyla bardağınıza servis edin. İsteğe göre içerisine limon dilimi de koyabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!