Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması Sebepleri

Mide Yanması Neden Olur? Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması Sebepleri Nelerdir?

Mide Yanması Sebepleri;

Mide yanması, mide asidinin yemek borusuna doğru sızıntı yapması sonucunda gırtlakta oluşan yanma hissidir. Sizin midenizde oluştuğunu sandığınız yanma, aslında gırtlakta oluşan bir yanmadır. Yediğiniz yemek ağır bir yemekse yada çok yediyseniz bu durumu yaşamanız mümkündür. Ancak sadece yediğiniz ağır yemeklerden olmayabilir. Midesi hassas olan insanlara, yediği bir bisküvi bile dokunabilir. Mide yanmasına çözüm olarak çoğunluğumuz soda tüketmektedir. Tabi ki sade soda içmeniz zararlı değildir ancak fazlası zarardır. Mide yanmasına iyi gelen bitki çayları da vardır. Mide yanması geçirdiğiniz sırada alınabilecek önlemlerde bu sorunu ortadan kaldırabilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Doğal Yollar;

 • Kemerinizi Gevşetin ;
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması Sebepleri
Mide Yanmasına Ne İyi Gelir? Mide Yanması Sebepleri

Yemeğinizi yedikten sonra yada yemeden önce kemeriniz sıkı şekilde bağlıysa gevşetmeniz gerekecek. Kemerinizi gevşetmek midenin daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Rahat giysiler özellikle ağır yemeklerden sonra, mide yanmasını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

 • Hemen Uyumayın ;

Yemekten sonra hemen uyumayın. Geceleri çoğu kişi yemek yemez mesela işte bu durumun nedenleri arasında yemek yedikten sonra en az 3 saat beklemektir. Normal bir tekli koltukta televizyon seyredebilirsiniz. Ama uzanmaktan hiç değilse 1 saat kaçınmaya gayret gösterin. Böylece yediğiniz yemekler yemek borunuza daha kolay akacaktır.

 • Başınızı Yüksekte Bırakın;

Yemekten sonra çok uykunuz gelmiş olabilir yada uzanıp televizyon seyretmek istiyor olabilirsiniz. Ama mideniz yanıyorsa tam uzanmamaya çalışın. Görselde ki gibi uzanmak doğru yoldur. Bu şekilde uzanmanız yediğiniz yemekleri kolayca sindirmeye yardımcı olacaktır. 

 • Yemekten Sonra Yürüyüşe Çıkmak ;

Yemekten sonra yürüyüşe çıkmak veya evde egzersiz yapmak, mide yanması riskini ortadan kaldırabilmekte. Sakin bir bisiklet yolculuğu da yapabilirsiniz. Günlük yapacağınız fiziksel aktiviteler mide yanması mücadelesi bakımından mükemmel bir yoldur. 

 • Mide Yanmasını Tetikleyen Gıdalardan Kaçınma ;

Mide yanmasını tetikleyen gıdalardan kaçının. Bir çok kişide mide yanması olayı aşağıda sıraladığımız ürünleri fazla tüketmesinden kaynaklı bir olaydır. 

 • Baharatlı Gıdalar
 • Soğan
 • Ketçap
 • Çikolata
 •  Alkol
 • Nane
 • Yağlı gıdalar
 • Kahve, soda ve asit içeren diğer içecekler

Mide Yanmasına İyi Gelen Bitki Çayları;

 • Kekik Çayı ;

Kekik çayı, mide yanmasına iyi geldiği gibi bir çok hastalığa iyi gelen bir bitki çayıdır. Yıllardır bilinen ve uygulanan bu çayı tüketmeniz, midenizi rahatlatacaktır. Yapılışı oldukça basit olan kekik çayı, evinizde uygulayabileceğiniz en etkili bitkisel çaydır. 

Tarifi ;Taze kekik dallarını ve yapraklarını ince ince doğrayın. Ardından bir bardak kaynamış olan suya 1 tutam kadar atın. 10 dakika demlendikten sonra içebilirsiniz.

 • Zencefil Çayı ;

Zencefil çayı, özellikle mide rahatsızlığı geçiren insanlar için kullanılan bitkisel çaydır. Taze zencefil ve toz zencefil olarak iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Zencefil çayı, mide yanmasına ne iyi gelir veya mide yanmasına iyi gelen bitki çayları sorunuza karşılık olarak etkili bir çözüm yolu diyebiliriz. 

Taze Zencefil Tarifi ;Kaynamış olan 1 bardaklık suyun içerisine önceden dilimlenmiş olduğumuz taze zencefili atıyoruz ve ocağın altını kapatıp 10 dakika demlenmesini bekliyoruz. Demlendikten sonra süzgeç yardımıyla bardağınıza boşaltıp isteğe göre bardağın içine 1 dilim limon koyabilirsiniz. 

Mide Yanmasına İyi Gelen Diğer Besinler;

 • Bal Yemek ;

Mide yanması durumunu çok sık yaşıyorsanız, her gün 1 kaşık bal yemeniz gerekir. Bal midenizi sakinleştirmeye yardımcı olmakta. Mide yanmasını sık yaşayan çoğu kişi bu çözüm yöntemini zaten bilmekte. 

 • Muz Yemek ;

 Bal kadar etkili olmasa da muz tüketmek de mide yanması nasıl geçer sorusunun etkili cevaplarından birisidir. Mide yanması geçirdiğiniz sırada 1 adet muz yiyerek yanmanın geçip geçmediğini anlamaya çalışabilirsiniz. 

Uyarılar; Bu yöntemlerle mide yanması durumunu bir süreliğine yatıştırabilirsiniz ancak bu çözüm yolları sadece geçici bir çözüm yolu olarak kullanılmalıdır. Bu durumu sık yaşamanız artık tedavi olmanızı tetikleyen bir durumdur. Doktorunuza tedavi olmanız şarttır. Sağlığın her şeyden önemli olduğunu siz takipçilerimize hatırlatmak isteriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.