Morluk Neden Olur? Morluklara Ne İyi Gelir?

Morluklar Neden Olur? Morlukların Nedenleri;

Tüm insanların başına gelebilecek türden olan çarpışma yada darbelere dayalı olarak vücudumuzda morluklar oluşabilmekte. Darbe esnasında kılcal damarların kopmasından dolayı deri altında kan birikintisi meydana gelir. Bu durumda yapılacak olan büyük bir kısmımızın da bildiği soğuk etki uygulamaktır. Soğuk buz tedavisi ağrıyı kesmekle beraberinde şişmeyi de büyük ölçüde azaltır. Bu makale morluklara ne iyi gelir? konusunu içermektedir. 

Morluklara Ne İyi Gelir;

Buz Tedavisi;

Morluk Neden Olur? Morluklara Ne İyi Gelir?
Morluk Neden Olur? Morluklara Ne İyi Gelir?

Morluğa buz tedavisi uygulamak şişmeyi azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Buz tedavisinin erken yanıt vermesi için morluklar yeni yeni oluşmaya başladığında uygulamak gerekir. Vücudunuzda ki morluk neredeyse buz torbasını oraya koyun ve havlu yardımıyla bu alanı sarın ve her bir saat diliminde sadece 15 dakika uygulayın. Bu dakikadan fazla uygularsanız cildiniz donabilir. Buz yöntemi morluklara ne iyi gelir sorusunun çok etkili cevaplarından birisidir. 

Bacakları Havaya Kaldırmak;

Mor olan bölge ayak kısmıysa görselde ki gibi yapmak kan akışını hızlandırıp morarmış bölgedeki toplanmış kanı vücuda dağıtacaktır. Ayaklarını 10 dakika kadar görselde ki gibi uzatmanız veya dik bir şekilde havaya kaldırmanız kan akışını oldukça hızlandıracağından moraran bölgelerin etkisi azalacaktır. 

İlaç Almayın;

Mümkün olduğunca aspirin kullanmayın. Kan inceltici olan ve morluğu daha da kötüleştiren aspirini kullanmaktan olabildiğince kaçınmanız en doğru yoldur. Morarma çok acı vericiyse eczaneye danışarak uygun bir ilaç almanız daha doğru olacaktır. 

Dinlenmek;

Uyumak, kaslarınızın çalışması için en etkili yöntemdir. Morluklara ne iyi gelir sorusunun cevabını arıyorsanız dinlenmenin en etkili yöntem olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sırada ise buz kalıbınızı tekrar soğutmaya alın ve uyanınca hala acı hissi varsa ilk adımı tekrar uygulayın. İsterseniz bir film açıp izleyin yada oyun oynayın. Film izlemenin veya oyun oynamanın amacı ağrılarınızı unutmanız içindir. Yine de uyanık kalmak yerine yatağınızda bir kaç saat dinlenmelisiniz. Vücudunuzun kendisini onarması için en ihtiyaç duyduğu şey uyumaktır.  

Doktora Görünmek ; 

Doktorunuza ne zaman görünmesi gerektiğini bilmeniz çok önemlidir. Morluklar ciddi bir tıbbi durumun göstergesi gibi düşünmeyip evde tedavi uygulamalarına geçebilirsiniz ancak çok önemli bir şeyin olabileceğini de unutmamak gerek. Morlukların etrafında şiddetli bir ağrı hissederseniz hiç düşünmeden doğru hastaneye!  

Morluklara Masaj Tedavisi;

Morlukların çevresine masaj yapmak kan akışını hızlandırıp morluğun geçmesini sağlayacaktır. Ancak bu masaj uygulaması acı hissi veriyorsa derhal bırakmalısınız. Acı hissi vermiyorsa bir kaç gün boyunca günde 10 dakika uygulamanız yeterli olacaktır. Masaj tedavisi de morluklara ne iyi gelir sorusunun temel cevaplarından biridir. 

Morluğa Sirke Uygulamak;

Mor bölgenin çevresini 10 dakika boyunca masaj yaptınız öyle değil mi? Güzel, o zaman şimdi morarmış olan kısıma sirke döküp hafifçe ovalayın. Sirke cildin kan akışını hızlandırmakta. Bu nedenle morarmış bölgedeki kanı dağıtmaya yardımcı olacaktır. Çoğu hastalığa iyi gelen sirke yöntemi morluklara ne iyi gelir sorusunun da en güzel yöntemlerindendir. 

Morluğa Maydanoz Uygulamak ; 

Morarmış bölgeye maydanoz uygulamak morluk nasıl geçer sorusunun etkili çözüm yollarından bir diğeridir. Bir avuç maydanoz yaprağını ezin ve morlukların her tarafına yayın. Alanı bir bandaj yardımıyla sarın ancak çok sıkmayın. Bazı uzmanlar maydanozun iltihaplanmayı azalttığını ve aynı zamanda ağrıyı azalttığını iddia etmektedir. Deneyenler ise faydasını gördüklerini her platformda belirtmişlerdir.  

Yüzdeki Morluğa Ne İyi Gelir ; 

Yüzde oluşan bu morluklar hiç dokunulmadığı takdir de 10 gün içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır. Hayır, ben o kadar bekleyemem diyorsanız sizin için bir tarifimiz var.  

Gerekli Malzemeler ; Biberiye Yağı

Tarifi ;Biberiye yağını yüzünüzdeki morluklara sürüp 3 saat yüzünüzde kalmasını sağlamalısınız. 3 Saatin sonunda ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. 

Bir diğer yöntem ise çiğ eti dövüp yüzünüzdeki morluklara gezdirmek. Çoğu insanın bu yöntem hiç hoşuna gitmese de çok etkili bir çözüm yoludur. Ayrıca çiğ et sadece morarmalara değil şişliklere de iyi gelmekte. 

Bir başka yöntem daha var. Bu tarif için 

Gerekli Malzemeler ;Zeytinyağı, un ve bal 

Tarifi ;Bu 3 malzemeyi macun haline getirip morlukların üzerine sürüyoruz. En az 10 dakika kalmasını öneriyoruz. 

UYARILAR;

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi eğer morluklardan oluşan şiddetli ağrısı olanların mutlaka ve mutlaka doktor tedavisi görmesini önermekteyiz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!