Öksürük Nedir, Neden Olur? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe İyi Gelen Besinler, Yiyecekler?

Öksürük Nedir;

Öksürük, kısa süreli veya kronik olabilen yaygın ve tahriş edici bir semptomdur. Eğer soğuk algınlığı gibi bir rahatsızlığınız varsa öksürmeniz gayet normaldir. Ancak 1 aydan fazla süren öksürük astım ve alerji gibi hastalıkları tetikleyen bir etken olabilir. Bu gibi durumlarda öncelikle başvurulması gereken yer mutlaka doktorlarımızdır. Bizler bu makalemizde öksürüğe ne iyi gelir, öksürükten nasıl kurtulurum, balgam nasıl atılır ve öksürük nasıl geçer gibi konuları ele aldık. Henüz öksürüğünüz yeni başladıysa makalemizi okumanızda fayda olduğunu düşünüyoruz. Makalemizi okudunuz ve uyguladınız ancak bir sonuca ulaşamadınız, işte bu gibi durumlarda artık bir tedavi olmanız gerekmektedir. Gerekli uyarıları yaptığımıza göre konulara göz atalım. 

Doğal Yollarla Öksürük Nasıl Geçer ; 

Öksürük Nedir, Neden Olur? Öksürüğe Ne İyi Gelir?
Öksürük Nedir, Neden Olur? Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürüğe sahip olmak, solunum hızınızı arttırır ve öksürükten dolayı olan sıvılarınızı kaybettirir. Bir çok rahatsızlığın başında ilaçlar ve şuruplar yer almaktadır. Ancak biz size doğal yollarla öksürükten nasıl kurtulur ve öksürüğe ne iyi gelir konularını anlatmaya çalışacağız.

 • Sıvı Besinler Tüketin ;

Hastalıklarda sıvı besinler denilince ilk akla gelen şüphesiz annelerimizin çorbalarıdır 🙂 Kesinlikle çorbanın faydaları saymakla bitmez. Ancak tabi ki de sadece çorbayı kast etmiyoruz bol bol ılık su tüketimi de çok önemlidir. Su içmenin yanı sıra et suyundan oluşan çorbaları tüketmelisiniz. Boğazınızın sürekli sıvı hissetmesi tahrişi önler ve sizin genel olarak daha sağlıklı hissetmenize yardımcı olur.

 • Gün içerisinde Yapılacaklar ;
 • 2 kez çorba içilmesi (et suyundan oluşan çorbalar tavsiye edilir)
 • Sürekli ılık su içilmesi
 • Gazlı içeceklerden kaçınılması
 • Ara ara çay, kahve tüketilmesi
 • Limon suyu ve Bal karışımı tüketilmesi (sıcak limon suyunu 1 tatlı kaşığı balla karıştırılarak içilmesi)
 • Daha Fazla Meyve Tüketin ;

Araştırmalar sonucu meyve yemek kronik öksürüklerin ve diğer solunum yolu semptomlarının azaltılmasında yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tüm meyve çeşitleri öksürükleri azaltmada oldukça etkilidir. Günde aşırıya kaçmadan 2 öğün meyve yenilmesi öksürüğünüze iyi gelecektir.

 • Sıcak Duş Alın ;

Sıcak bir duşun buharı hava yollarınızın nemlenmesine ve tıkanıklığı açmasına yardımcı olacaktır. Tabi ki bu öksürüğünüzü atmaya yardımcı olacaktır. Duşa girdiğinizde kapının arasına bir havlu koymanız odadaki buharı artıracaktır. Bu havayı 15 dakika teneffüs etmeniz çok yararlıdır. Diğer bir yöntem ise bir kovanın içine sıcak bir su koyup yüzünüzü kovanın içine bakarak koyabilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken o alanı havlu yardımıyla kapatmalısınız. Bu yöntemlerden birini uygulamanız göğüs tıkanıklığının önüne geçecektir. Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna belirtmiş olduğumuz bu iki yöntemi uygulamanızı kesinlikle önermekteyiz. 

Öksürüğe İyi Gelen Şeyler;

 • Dut Pekmezi ve Karabiber ;

Bu karışım öksürük için bire bir olmakla birlikte, sabahları bir kaşık alınması durumunda insanı zinde tutan harika bir karışımdır. Bu karışımı yaşlı, çocuk, kadın, erkek herkes kullanabilir. Dut pekmezi ve karabiber, öksürüğe ne iyi gelir sorusunun mükemmel cevaplardan birisidir. 

 • Tarifi ; 2 tatlı kaşığı dut pekmezi ile az karabiberi karıştırın elde ettiğiniz karışımı kaşık yardımıyla yiyebilirsiniz.
 • Ayva Yaprağı ve Ihlamur Tüketin ;

Ayva yaprağı ve ıhlamuru demleyip içmeniz durumunda öksürüğünüzün kısa bir sürede geçtiğini görebilirsiniz. Çok faydalı bir bitki çayı olan bu bitkileri aktarlardan temin edebilirsiniz.

 • Önlemler ;Bebeklere ve çocuklara verilmesi kesinlikle önerilmez.
 • Tarif ; Ayva yapraklarını ve ıhlamuru kısık ateşli ocağın üstüne atıp demliyoruz. Süzgeç yardımıyla bardağımıza servis ediyoruz.
 • C vitaminli Meyve Suyu Tüketmek ;
Öksürüğe iyi gelen besinler
Öksürüğe iyi gelen besinler

Hepimizin bildiği üzere C vitaminli meyve suları çok faydalıdır. Taze sıkılmış portakal suyu veya nar suyu gibi içecekler boğazlara çok iyi gelebilmekte. Taze sıkılmış meyve suları balgamı atmanızda size yardımcı olacaktır. Çocuklarınıza gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. 

 • Elma Çekirdeği Karışımı ;

Elma çekirdeklerinin faydasını bu hastalıkta da görmekteyiz. Bu karışım sayesinde çocuklar ya da yetişkinler olarak bu hastalığı kolayca atabilirsiniz.

 • Tarifi ;1 adet elmayı soyun ve bir kaç dilime ayırın. Ardından çekirdeklerini bir yerde toplayın. Kabukları ve çekirdekleri ufak bir tencereye atıp üstüne su çektikten sonra ocağın üstüne atın. Kaynadıktan sonra biraz ıhlamur, 1 çay kaşığı tarçın,bir –iki adet karanfil ve bir kaç damla limon ekleyin. Biraz demini aldıktan sonra süzgeç yardımıyla bardağınıza boşaltıp isteğe bağlı olarak balla tatlandırıp tüketebilirsiniz. 

ÖNLEMLER;

ÖNEMLİ: Bu yöntemleri uygulamaya geçmeden önce doktorunuzdan tavsiye almanız önerilir. Her ne kadar basit işlemler gibi görünse de sağlık şakaya alınacak bir konu değildir. Ancak bu uygulamalar yıllardır bilinen ve sürekli uygulanan eski yöntemler olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!