Reflü Nedir, Neden Olur? Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflü Nasıl Geçer? Reflü Kimlerde Görülür?

Reflü Nedir; Yemek borusundan aşağıya kadar uzanmakta olan mide asidine reflü denilir. Reflü, insanlarda karın ağrısına yol açar ve bu ağrı oldukça rahatsızlık vericidir. Endişe etmenize gerek yok, aşağıdaki yöntemleri uygulayarak bu ağrıları en az seviyeye indirmeniz mümkün. Biz bu makalemizde reflü nedir, reflü nasıl geçer ve reflüye ne iyi gelir konularını ele aldık. 

Yememeniz Gereken Gıdalar ; 

Reflü Nedir, Neden Olur? Reflüye Ne İyi Gelir?
Reflü Nedir, Neden Olur? Reflüye Ne İyi Gelir?

Reflüye sebebiyet veren gıdalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Gün içerisinde yediğiniz herhangi bir yiyecekten sonra ağrılarınızın başladığını hissediyorsanız, bir daha yediğiniz gıdayı tüketmemeye özen göstermelisiniz. Aşağıda madde madde sıralamış olduğumuz besinler doğrudan reflüye sebebiyet verebilecek türdendir;

  • Çikolata
  • Baharatlı yemekler
  • Nane
  • Sarımsak ve soğan
  • Yağlı ve kızarmış gıdalar
  • Domates 

Alkol Ve Kafeinli İçecekler Tüketmeyin ; 

Alkol ve kafeinli içecekler bu rahatsızlığınızın başlıca sebepleri arasında yer almakta. Alkolü ve kola gibi kafein içeren içecekleri kesinlikle tüketmemelisiniz. 

Sigarayı Azaltmalısınız ; 

Sigara içmeyi mümkünse bırakmalısınız ancak bırakamıyorsanız gün içerisinde mutlaka azaltmalısınız. Sigara, direkt olarak reflü rahatsızlıklarına yol açabilmekte. 

Reflüye Ne İyi Gelir ; 

Yemekten Sonra Hemen Uykuya Geçmeyin;

Yemek ve uyku arasında en az 2 saat olmalıdır. Yemek yedikten hemen sonra uykuya geçiş yapmanız durumunda sindirim sisteminiz daha yavaş çalışacaktır ve bu durumda uyandığınızda reflüyle karşılaşma ihtimaliniz oldukça fazladır. Bu bakımdan yemek yedikten sonra en az 2 saat kadar uyumamalısınız. 

Fazla Kilolardan Kurtulun ; 

Fazla kilolarınızı vermek çok önemli bir maddedir. Obezitereflünün en başlıca sebeplerinden birisidir. Fazla kilolar, özofagusunuza baskı uygulamakta ve bu da asit yükselmesine sebep olur. Bu bakımdan eğer varsa fazla kilolarınızı vermek, çok iyi gelecektir. Reflüye ne iyi gelir sorusuna cevap olarak fazla kilosu olan kişilerin mutlaka kilo vermelerini söylemeliyiz. 

Süzme Yoğurt Tüketin;

Süzme yoğurt, mide yanmasına çok iyi gelebilmekte. Gün içerisinde 3 öğün süzme yoğurt yemek, reflü rahatsızlığınızı giderebilmekte. Reflüye ne iyi gelir sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan birisinin yoğurt yemek olduğunu söylemeliyiz. 

Su ve Kabartma Tozu İçin;

Su ve kabartma tozundan olan karışımı gün içerisinde 1 kez tüketmeniz yararlı olacaktır. Bu karışım yanmayı ve ağrıları azaltabilmekte. Reflüye ne iyi gelir sorusuna doğal yöntem olarak su ve kabartma tozunu önermekteyiz. Bir bardak suyun içerisine yarım çorba kaşığı kabartma tozunu döküp iyice karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz. 

Papatya Çayı İçin;

Papatya çayının fayları saymakla bitmeyecek türdendir. Reflü rahatsızlığında da derdinize derman olacak papatya çayını içmenizi kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Reflüye ne iyi gelir sorusuna karşılık olarak bu bitkisel çayı gün içerisinde 2 kez içmenizi tavsiye etmekteyiz. 

Aloe Vera Suyunu Tüketin;

Aloe vera suyu son derece şifalıdır. Mide yanması ve ağrıması durumlarında çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan aloe vera suyunu tüketmenizi tavsiye etmekteyiz. Rahatsızlığınıza iyi gelebilecek olan aloe vera bitkisini aktarlardan temin edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!