Reflü Nedir? Reflü Nedenleri ve Belirtileri

Günümüzde yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biri olan reflü nedir? Reflü nedenleri ve belirtileri nelerdir? Gibi reflü hakkında farklı soruların cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yani kısaca reflü hakkında sıkça sorulan ve araştırılan; reflü neden olur, reflüye ne iyi gelir, reflü oluş nedenleri, reflünün çaresi var mıdır, reflünün kesin tedavisi var mıdır, reflü tedavisi hakkında, reflü belirtileri nedir, reflü nasıl anlaşılır, reflü nasıl geçer, reflü belirtileri, reflü ilacı, reflü tedavisi, reflü diyeti, reflü ameliyatı, reflü ağrısı, reflü ağrısına ne iyi gelir konularına açıklık getireceğiz.

Halkın %20’den fazlasında görülen rahatsızlıklardan biri olan reflü genellikle çok ciddi bir sorun olmasa da, ilerlemiş seyirlerinde ciddi tehlikelere neden olabilmektedir. 

Reflü Nedir? 

Reflü nedir? Sorusuna anlaşılır bir cevap verecek olursak; Yemek borusunun mideye ulaştığı kısımda bulunan kapakçığın sızdırmazlık özelliğini kısmen kaybederek, mide asidinin yemek borusuna kaçması sorudur diyebiliriz. 

Reflü Nedir? Reflü Nedenleri ve BelirtileriBu kapakçığın temel görevi, mide içeriğinin tekrardan yemek borusuna kaçmasını engellemektir. Ancak kısmen sızdırmazlık sorunu olan bir kapakçığa sahip olan insanlarda, kapakçığın gevşekliğine göre mide asidi ve hatta mide içeriği yemek borusuna kaçarak sorun teşkil edebilmektedir. 

Genellikle ağıza acımsı bir suyun gelmesi ve göğüs bölgesinde yanma ile kendini belli eden reflü, daha çok yemeklerin ardından görülür. Özellikle çok yemek yenilmesi sonrasında, daha yaygın görülmektedir. 

Reflü Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? 

Reflü nedenleri arasında en temel unsur, yukarıda da bahsedildiği gibi mide kapakçığının sızdırmazlık özelliğini kaybetmiş olması gösterilir. Ancak bu kapakçığın sızdırmazlık özelliğini kaybetmesine neden olan, bazı etkenler vardır. 

  • Süreli aşırı yemek yenilmesi halinde midenin dolu olmasına bağlı olarak kapakçığa uygulayacağı baskı, kapakçığın ve dolayısıyla da yemek borusunun sürekli mide asidine maruz kalmasına neden olur. Dolayısıyla da kapakçık belirli bir süre sonra, işlevini tam olarak yerine getiremez hale gelir. 
  • Sağlıksız gıdalar tüketmekte, mide dolu olmasa bile aside baskı yaparak yemek borusuna ulaşmasına ve kapakçığın sızdırmazlık özelliğinin kaybolmasına neden olabilir. 
  • Diğer yandan kola gibi aşırı asitli içeriklerin tüketilmesi de, reflü nedenleri arasında gösterilmektedir. 

Reflü Belirtileri Nelerdir? 

En yaygın görülen reflü belirtileri, rahatsızlığın genel durumuna göre şunlardır. 

  • Daha çok asitli içecekler ve fazla yemek yeme sonrasında, ağza acımsı suyun gelmesi en önemli belirtidir. 
  • Sıklıkla göğüsün orta kısmında yanma hissedilmesi 
  • Yutkunmada güçlük çekmek 
  • Ağrılı yutkunma 
  • Acımsı suyun ağza gelmesinin yanı sıra mide içeriğinin ağza gelmesi 

Gibi belirtilerin, yaygın reflü belirtileri arasında olduğu bilinmektedir. 

Reflü Tedavisi 

Hastanın şikâyetlerine bakarak dahi tanısı konulabilecek bir rahatsızlık olan reflü tedavisi, genellikle ilaçlarla yapılabilmektedir. Ancak bazı hastalarda bu ilaçların kullanımı, neredeyse yaşam boyu sürebilir. 

Rahatsızlığın çok ilerlemiş olduğu durumlarda ise, cerrahi müdahale söz konusu olabilmektedir. Hastanın yaşam biçiminde bazı değişikliklere gitmesi de, tedaviyi desteklemek adına önemlidir. Sağlıklı yeme içme, bu değişikliklerin başında gelmektedir. 

Reflü tedavi edilmediği durumlarda, yemek borusunda ve mide çevresinde farklı birtakım komplikasyonların ortaya çıkması söz konusudur. Örneğin yemek borusunun daralması veya kanamaların görülmesi, en yaygın komplikasyonlar arasında yer alır.

Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!