Sabahları oluşan böbrek ağrısı, nedenleri ve tedavi yolları

19 yorum
362 okuma

Sizlere, sabahları oluşan böbrek ağrısıyla alakalı, sabahları oluşan böbrek ağrısı, sabah uyanınca böbrek ağrısı neden olur, sabah kalkınca böbreklerde ağrı, sabahları böbreklerim ağrıyor neden, sabahları böbrek ağrısı ile uyanmak, sabahları böbrek ağrısı neden olur, sabahları böbrek ağrısı nedenleri, sabahları böbrek ağrısı uzman tv sorularına müteakiben, böbrek ağrısı neden olur, böbrek taşı ağrısı nerelere vurur, böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir, böbrek ağrısına sıcak su torbası iyi gelir mi, böbrek ağrısı üşütme nasıl geçer, böbrek ağrısı üşütme belirtileri, böbrek ağrısı belirtileri, gece uyurken böbrek ağrısı gibi soruların cevabı hakkında bilgiler aktaracağız.

Sabahları oluşan böbrek ağrısı, nedenleri ve tedavi yollarıSabah uyandınız, hem sağ hem de sol kısımda yani her iki böbreklerde de sizi rahatsız edecek derece de ağrı hissettiniz ve tuvalete çıkıp ilk idrarınızı yaptığınızdan belli bir süre sonra bu ağrılar geçti. Peki bu durum nedir ya da herhangi bir böbrek hastalığının bir habercisi midir? Cevabı yazımızın devamında…

Sabahları oluşan ilk uyandığımızda hissettiğimiz ve genellikle de tuvalete çıkıp idrarımızı yaptığımızdan belli bir süre sonra ortadan kaybolan böbrek ağrıları sıradan bir durum olarak görünse de çoğu zaman başka bir hastalığın ya da ileri ki zamanlarda böbreklerde oluşabilecek hastalıkların ilk habercisi deyim yerindeyse artçı böbrek ağrıları olabilir.


Özellikle de sabahları oluşan ve uyandığımızda hissedilen böbrek ağrılarının çeşitli nedenleri, sebepleri olabilirken, oluşan hastalığın çeşidine ve boyutuna göre gün içerisinde belli zamanlarda belli boyutlarda böbrek ağrıları görülebilir. Böbrek ağrılarının sebepleri ve tedavi yollarına geçmeden önce dilerseniz böbreğin görevlerinden ve faydalarından kısaca bahsedelim.

Böbreklerin Vücudumuzdaki Görevleri: Bildiğimiz üzere vücudumuzun arka bel kısmında, kaburgaların hemen alt kısmında bulunan ve iki adet fasulyeye benzeyen böbrekler insan vücudundaki en önemli görevlerden biri olan filtreleme görevini üstlenirler. Böbrekler  sağlığımıza zarar verebilecek vücudumuzun üretmiş olduğu zararlı maddelerle birlikte, kanda oluşan zararlı maddelerin vücuttan dışarıya atılmasında kısaca vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan atılmasında önemli rol üstlenirler.  Malum gün içerisinde gerçekleştirilen yoğun iş temposuyla böbrekler yorgun düşer ve çoğu zaman bazı fonksiyonlarını kaybedebilirler. Kendini yenileme aşamasında da zaman zaman sabahları uyandığımızda hissedilen böbrek ağrıları oluşur. Bu ve benzeri böbrek ağrısı durumlarında fazla zaman kaybetmeden daha ileri derece bir böbrek hastalığına sebebiyet vermemek adına bir sağlık uzmanına başvurmak ve tedavi olmak yapılması gereken en uygun davranış olacaktır.

Sabahları oluşan böbrek ağrılarının başlıca sebepleri

Çoğu zaman kişiyi uykudan uyandıracak derecelerde olan ve gün içerisinde de farklı zamanlarda aniden hissedilebilen böbrek ağrılarının başlıca sebepleri şunlardır. Böbrek ağrıları böbreklerde oluşan kum ve taşlardan, böbreklerde oluşan iltihaplanmadan ve idrar yollarında oluşan iltihaplanmalardan dolayı meydana gelmektedir. Böbrek ağrılarının meydana gelmesinin en önemli sebebi böbreklerin görevini düzenli olarak yerine getiremeyecek hale gelmesidir. Böbrek ağrıları oluşumu sadece bir nedene bağlı olarak gerçekleşmez. Bunların dışında sabahları oluşan böbrek ağrılarının meydana gelmesinde birçok neden söz konusu olmaktadır.

  • Böbrek taşları: Böbrek taşlarının meydana gelmesi idrarda oluşan bazı maddelerin idrar yollarında çöküntü oluşturması sebebiyle böbrek taşları oluşmaktadır. Böbrek taşları böbrekte ağrı ve idrarda kan oluşmasıyla belirmektedir. Böbrek taşlarından dolayı meydana gelen sabahları böbrek ağrısı oluşumu kişilerde bulantı, kusma ve yüksek ateşlenmeler şeklinde görülmektedir.
  • Piyelonefrit oluşumundan dolayı meydana gelen böbrek ağrıları: Yüksek ateş oluşumu, böbrek ağrısı oluşması ve idrarda iltihaplanma bu türden oluşan böbrek ağrılarının belirtilerinden olmaktadır. 2 Böbreklerde oluşan idrar akışının bozulması, idrar yollarında tıkanmalar, idrar kanallarına giden yollarda taş oluşması, ur oluşması yada kan pıhtılaşması sabahları böbrek ağrısı oluşturacaktır.
  • Böbreklerde apse oluşmasına bağlı olarak meydana gelen böbrek ağrısı: Böbrek iltihaplanması yani böbrek apsesi akut olarak ve kronik olarak meydana gelmektedir. Bu tür böbrek rahatsızlığında ateş yükselmesi meydana gelir, kusma gerçekleşir, kişilerde sabahları bel ağrıları oluşturur. Bu oluşumlar da kişilerde sabahları böbrek ağrılarına sebebiyet verecektir.
Sabahları böbrek ağrısı oluşumlarının engellenmesi için kişilerin bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Genel olarak vücudun ihtiyaç duyduğu su günlük olarak 8-10 bardak yani 2 buçuk litre tüketilmesi gerekmektedir. Böbreklerin rahatsızlıklarının giderilmesi için taze olan limonun suyundan elde edilen limonata tüketilmesi önerilir. Bu sayede böbreklerde ağrı oluşumları giderilmiş olacaktır. Kişilerde sabahları böbrek ağrısı meydana geldiğinde böbreğini ağrıyan bölgelerine sıcak su torbasıyla masaj yapmak oldukça iyi gelecektir. 74 Kişilerde oluşan böbrek ağrılarının ilerleme göstererek vücudun diğer organlarında problem oluşturması için böbrek ağrısı oluştuğu vakit hemen uzman bir doktora başvuru yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde oluşan böbrek ağrıları farklı sağlık problemlerine yol açacaktır.
Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle…

Sosyal Medyada Paylaş Paylaş Tweetle

Etiketler: , , , , , , ,

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sabahları oluşan böbrek ağrısı, nedenleri ve tedavi yolları (19 Yorum)

  1. Bu ağrı dogum sancısına eş deger. Nisanlımda var. Ameliyattan sonra duzelme %100 degil maalesef. Bünye yapıyor.

  2. Maalesef ki benimde bünyem sürekli olarak böbrek taşı yapıyor ve bundan dolayı şiddetli böbrek ağrısı yaşıyorum. Çözümü yok 🙁