Sağlıklı Ve Zinde Olmanızı Sağlayacak Hobiler

Koronavirüs nedeniyle pandemi yaşadığımız bu zor günlerde sağlığımız ve vücut direncimiz bizim için çok önemli.  Bu yüzden sadece yediklerimiz, içtiklerimiz ve aldığımız tedbirler dışında, sağlıklı ve zinde kalmamızı sağlayacak hobiler edinmemizde de fayda var.

Hobi Nedir ?

Hobi , insanın kendi işi dışında boş vakitlerinde yapması zorunlu olmayan fakat insanın güzel vakit geçirmesine ve bu geçirdiği vakit sonucunda da ortaya bir şeyler çıkararak kendisini mutlu etmesine yarayan uğraşlardır.

Herkesin işi sektörü farklı olduğu gibi hobileri de farklı olabilir. Herkes aynı şeyde haz duymayabilir. Bu yüzden insanoğlu şimdiye kadar bir çok hobi edinmiştir. Kadınlar için özellikle örgü ve yemek sanatları ön plandayken, erkekler için biraz daha bahçe işleri ve binicilik gibi sporlar ön planda olabiliyor. Bu yazdıklarımız yanlış anlaşılmasın tabii ki kadınlarımızda bahçe işleri ve binicilik ile uğraşabildikleri gibi, erkeklerimizden de yemek sanatları konusunda oldukça başarılı olanları biliyoruz. Bu yüzden sadece genel anlamda ön plana çıkan popüler bir kaç hobiyi eşleştirdik sadece.

Çünkü yazımızın içeriğinde de belirttiğimi gibi yaş ve cinsiyet farketmeksizin her insanın haz aldığı hobileri farklı olabilir. Hobi için özellikle günün belirli saatleri boş vakit yaratılmaya çalışılıp, buna göre plan program yapılmaz. Hobi boş vakitlerin değerlendirilmesidir, bu yüzden boş vakit bulursak hayal dünyamıza ve zevklerimize göre hobi saatlerimizde bir şeyler oluşturmak daha doğru olacaktır.

Sağlıklı Ve Zinde Olmanızı Sağlayacak Hobiler

Yazımızda bir çok hobi olduğundan bahsettik fakat bizleri sağlıklı ve zinde tutmaya yarayacak bazı öne çıkan hobilerden bahsetmek istiyoruz sizlere. İşte sağlıklı ve zinde olmanızı sağlayacak bazı popüler hobiler :

Okumak

Okumak, hayatımızın ilk evresinden , kelimeleri öğrenip cümleleri kurduğumuz dönemlerde, okul dönemlerimize kadar sürekli yanımızda olan bir aktivete aslında.Okumak denilince akla yazılı olan her şey gelebilir. Bu bir kitap, dergi, gazete olabilir. Okuduğunuz zaman kelime dağarcığınız gelişir, konulara ve olaylara bilgi hakimiyetinizi artar. Zihniniz temizlenir, kültürünüz artar. Ayrıca araştırmalar neticesinde günde 6 dakika okumak, kalp riskini ve inme riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Bahçe İşleri

Hobinin her yaştan her insana göre değişebileceğini söylemiştik. Fakat genelleme yapacak olursak bahçe işleriyle daha çok belirli bir yaşın üstündeki insanlar uğraşıyor. Bahçe işleriyle uğraşırken hem bahçeyi nasıl planlı programlı güzel bir görüntüye kavuştururuz diye düşünürken zihnimizi, hem de bahçe içerisindeki yapacağımız düzenlemeler sırasında fiziksel güç sarfederek kaslarımızı çalıştırmış oluruz. Her ne kadar bu işleri yaparken yoruluyor gibi görünsekte, aslında zihnen ve fiziksel olarak dinlendirici bir etki yaptığını bilmeliyiz. Bahçe işleriyle uğraşmak adeta bir meditasyon gibidir.

Sağlıklı Ve Zinde Olmanızı Sağlayacak Hobiler
Sağlıklı Ve Zinde Olmanızı Sağlayacak Hobiler

Örgü Örmek

Dediğimiz gibi her işi her hobiyi herkesin yapabileceğine inanıyoruz fakat bazı işlerde ister istemez bazı kesimler akla gelmiyor değil. Bu hobilerden bir tanesi örgü örmek. Örgü örme sırasında ritmik hareketler sürekli tekrar ettiği için fiziksel anlamda beyin sağlığına iyi geldiği, ruhsal olarak da yoga ile meditasyon yönteminde olduğu gibi ruha iyi geldiği yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Beyin Jimnastiği İçin Oyunlar

Beyin jimnastiği için oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunlar tek kişilik olarak düşünüldüğünde sudoku, kelime bulmaca , sayı avı gibi gazetelerden de edinebileceğimiz oyunlar olabileceği gibi, iki kişilik oyunlardan tavla, satranç ve dama gibi sürekli hesaplama gerektiren, zihin çalıştıran oyunlar da olabilir. Bu tarz oyunlar beyin hücreler arasında bağ kurma yöntemiyle iletişimi güçlendirir. Ayrıca sağlık açısından yapılan araştırmalara göre alzheimer hastalığına iyi geldiğin kanıtlamıştır.

Binicilik

Binicilik, atalarımızdan gelen bir spordur. Herkes yapamayabilir veya tercih etmeyebilir fakat binicilik saatte 300 kalori yaktırdığını bilmenizde fayda var. Yaşadığınız yerlere yakın at çiftlikleri ya da binicilik kursları varsa, hayvanlarla vakit geçirmelisiniz. Çünkü hayvanlarla vakit geçirmenin bilinen en önemli olumlut etkileri stres azaltması ve ruh halinizi dengelemesidir. Bu hobi bana göre değil diye düşünmeyin. Belki de bu hobi tam da sizin hobinizdir. Denemekte fayda var.

Yazmak

Yazmak, okumak gibi temelden gelen bir aktivite. Herkes profesyonel anlamda yazamayabilir. Zaten bu başlık altında bahsedeceğimiz yazmakta profesyonel bir yazmak değil. Tamamen zihnimizi boşaltmak amacıyla bir arkadaşımız ile dertleştir gibi bir yazmaktan bahsediyoruz. Yazma işlemini isterseniz günlük tutmak olarak düşünüp kağıda tamamen içinizi dökün. Herhangi bir imla kuralı vb. gibi kalıplara girmeden ruhunuzu dinlendirin, zihninizi boşaltın. İsterseniz önce böyle yazıp kendinizi bir süre rahatlattıktan sonra profesyonel anlamda nasıl yazılır , ne yapılmalıdır bunlara yönebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi yazmakta da okumak gibi temel bir aktivitedir.  Yazdıkçta rahatladığınızı hissedeceksiniz, ayrıca kimbilir belki de dediğimiz gibi bu işi ileride profesyonelliğe döküp hobinizden para kazanacaksınız.

En temel ve popüler hobilerden bazılarınızı sizler için sıraladık ve açıkladık. Tabii ki sizlerde bu hobiler dışında başka hobiler araştırabilir ve edinebilirsiniz. Amaç burada hobi edinerek , hoş vakit geçirmek, sağlıklı ve zinde kalmak, bu yüzden hobilerin faydalarını göz önünde bulundurarak kendinize uygun bir hobi seçmenizde fayda var.

Ayrıca sizlere hobilerinizi , yazımızın altında yer alan yorum bölümünden yazabilirseniz, sizinle ortak hobiye sahip kişilerle fikir alış verişinde bulunabilir ya da yeni hobi arayışı içerisinde olanlara da fikir verebilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyoruz, sağlıklı günler diliyoruz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!