Samsung Ne Kadar Garantim Kaldı?

Bu yazımızda sizlere Samsung Telefonum Ne kadar garanti süresi kaldı bunu sorgulamayı anlatacağız fakat bundan önce gelin birlikte Samsung firmasını tanıyalım.

Samsung Nedir ?

Samsung Lee Byung-Chul tarafından, 1938 yılında kurulmuş olan Güney Kore merkezli bir şirkettir. Yönetim Kurulu Başkanı Lee Kun-Hee’dir. Samsung çeşitli şirketlerden oluşan bir grup olup, bunlardan en önemlisi, Samsung Electronics’tir. Samsung firması dünyada çok tanınmış ve popüler bir markadır. Bir çok elektronik eşya üretime öncelik eder. Üretmiş olduğu bazı elektronik cihazlar Tv, ssd, tablet, giyilebilir ürünler ve akıllı saat gibi ürünleri vardır. Sizlerinde bildiği gibi markası ne olursa olsun sıfır alınan her ürünün belli bir yıl için garanti süresi vardır.  Örneğin cep telefonlarının garanti süresi genelde 2 yıl , buzdolaplarının 5 yıl gibi. Bir çoğumuz aldığı tarihi unutur ve kalan garanti süresini bilemez. Peki bu durumda ne yapmalıyız? Samsung cihazlar için garanti süresinin kalan yılını görebileceğimiz bazı yollar var. Gelin bunu yeni bir başlık altında inceyelim.

Samsung kalan garanti süresi sorgulama nasıl yapılır? Samsung Ne Kadar Garantim Kaldı?

Samsung Ne Kadar Garantim Kaldı
Samsung Ne Kadar Garantim Kaldı

Samsung cihazlarınızın kalan garanti süresini öğrenmeniz için IMEI numarasını bilmeniz gerekiyor. Elektronik her cihazın IMEI numarası şeklinde bir sresi numarası vardır. Garanti sorgulama işlemleri örneğin cep telefonları için genpa, kvk gibi garanti firmalarının sitelerinden sorgulanabildiği gibi , samsung’un kendi web sitesindenden de sorgulanabilmektedir. Biz her zaman ürünün kendi sitesinden sorgulanması taraftarıyız ve siz değerleri okuyucularımıza da bunu öneriyoruz. Şimdi gelelim IMEI numarasını öğrenmeye.

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?

 

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?
IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir ?

Samsung cep telefonlarımıza ait kalan garanti süresini öğrenmek için önce IMEI numarasını öğrenmemiz gerekiyor. IMEI numarasını öğrenmek için cep telefonumuzun arama ekranına geliyoruz. Arama ekranındayken *#06# ( Yıldız – Kare – Sıfır – Altı – Kare ) yaparak arama tuşuna basıyoruz. Önümüze yeni bir pencere numaralar çıkacak. IMEI kodu, 14 haneli bir sayıdır. Daha sonradan 2 haneli SV kodları ile 16 haneye çıktığı görülmüştür. Bu ek haneler ise sadece yeni çıkmış olan cihazlarda bulunmaktadır .  Çıkan numaraları isterseniz bir kağıda not edin, ister kopyalayıp not kısmına yapıştırın, isterseniz ekran görüntüsü alın. Mutlaka bu üç yöntemden biriyle bir kenara kaydedelim. Çünkü garanti süresi sorgulaması sırasında IMEI numarası bize lazım olacak.

Samsung Cihazımın Garantisini Nereden  Yapabilirim ? 

Yazımın içerisinde de belirttiğim gibi üreticinin kendi web sitesini önermekteyiz. Türkçe diline de uygun olması açısından , google’a Samsung TR yazdığınız zaman aramalarda ilk sırada çıkacaktır. Samsung’un sitelerin ürün garanti bilgileri ekranında IMEI numarasıyla sorgulama yaptırabilir ve cihazınızın ne kadar garantisi kaldığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca genel bilgi olarak ; cep Telefonu , Tablet ve Giyilebilir Ürün ( Akıllı Saat,  Akıllı Bileklik,  Akıllı Kulaklık,  VR Gözlüğü,  360 Kamera) ürünleri için garanti süresi 24 aydır. Ayrıca Samsung web sitesinde canlı destek ve mail gönderme şeklinde farklı iletişim yolları da mevcuttur. Bu yöntemlerle de garanti süreniz veya ihtiyaç duyduğunu farklı bir talebiniz varsa o konuda yardım alabilirsiniz. Canlı chat bölümü her gün 09 : 00 – 20 : 00 saatlari arasında hizmet vermektedir.

Samsung web sitesi dışında diğer bir yöntemde ilgili üreticinin yani Samsung’un müşteri hizmetlerini arayıp öğrenmektedir. Samsung Müşteri Hizmetlerinin numarası 444 77 11 ‘ dir. Samsung Müşteri Hizmetleri  her gün 08 : 00 – 20 : 00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Samsung Cihazımın Garantisi Ne Zaman Başlar ?

Samsung cihazınızın garantisi cihazı aldığınız anda başlar. Cihazınızı alırken adınıza düzenlenen faturadaki tarih esas alınır. Ayrıca garanti süresi bu faturadaki tarihe göre baz alınacağı için, eğer olurya ki cihazınızdaki bir problem nedeniyle cihazını bir servise gönderme durumuyla karşı karşıya kalırsanız bu faturayla birlikte göndereceğiniz için, Samsung cihanızı alım sırasında tarafınıza verilen bu faturayı çok iyi muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.

Eğer cihazınıza ait alımı gösteren ve garanti sürenizin başlangıcını oluşturan bu faturayı kaybetmişseniz. Alım yaptığınız teknoloji firması ya da samsung bayisiyle irtibata geçmeniz gerekiyor. Size ilgili aldığınız ürüne ait aslı yerine geçecek olan ve garantiye cihazınızı göndermenize yarayacak olan , aslı gibidir kaşeli aynı faturadan verecekler. Bu faturayla birlikte arızalanan Samsung cihazını isterseniz samsung bayisi üzerinden isterseniz samsung müşteri hizmetlerini arayarak alacağanız samsung ana servis yerine kendiniz kargolayarak gönderim sağlayabilirsiniz.

Yazımızın içerisinde belirttiğimiz üzere samsung cihazınıza ait kalan garanti sürenizi sorgulatmadan, cihazını bir samsung bayisine götürmemenizi ve ya direkt samsung ana servis adresine kargolamamanız sizler için iyi olacaktır. Hem zaman kaybı olmaması açısından hem de cihazınıza daha hızlı müdahale edilebilmesi için mutlaka garanti sürenizi sorgulamanızı tavsiye ediyoruz.

Samsung cihazınızın onarım süresi 20 gün ila 30 gün arasındadır. Yapılan kontroller sonucu eğer cihazınızda kullanıcı hatası olmayan yani cihaz ile ilgili bir problem varsa sizden herhangi bir ücret talep edilmeden tamiri sağlanır. Fakat kullanıcı hatası bir durum varsa, cihazınızın ilgili parçasına ait parça ve işçilik bedelleri eklenerek tarafınıza ücret bilgisi aktarılır. Genelde arama şeklinde dönüş sağlanır ve onay verirseniz eğer ödeme yapmanız sonrası cihazınızın tamirine başlanır. Örneğin cep telefonunuzu düşürdünüz ve ekranı kırıldı. Bu kullanıcı hatasına girer. Servise gönderdiğiniz zaman bu durumun kullanıcı hatasından kaynaklı olduğu tespit edilir ve tarafınıza ekran donanımına ait ücret ve işçilik – onarım ücreti altında bir tamir ücretiyle birlikte telefon ile dönüş sağlanır. Ödeme yapacağınızı beyan ederseniz tarafınıza ilgili ücrete ait ödeme yapabilmeniz için e – mail yoluyla parça ve işçlilik – onarım bilgilerinin kalem kalem yazdığı bir mail gönderirler. Mailin içerisinde banka bilgileri ya da kredi kartlı ödeme menüsü olur. Genelde havale kısmı olmayıp, kredi kartıyla ödeme kısmının olduğu görülmüştür. İlgili maildeki kredi kartlı ödeme menüsüne tıklayıp, kredi kartınızla ödeme yaptığınız zaman, ödendi bilgisinin servise düşmesiyle birlikte cep telefonunuzun tamirine başlanır ve tamir işlemi bittikten sonra cihazın tamir olmuş bir şekilde tarafınıza kargolanır.

Umarız elektronik cihazlarınızın bozulması gibi bir durum ile karşılaşmazsınız fakat teknolojik aletler biraz şans işidir. Aynı üründen aynı yerden alan iki arkadaşın bile birinin ürünü sağlam çıkarken , diğerinin bozuk çıkabliyor veya kısa bir süre sonra bozulabiliyor. Bu yüzden bu tarz durumları çok kafanıza takmamanızı ve elektronik cihazlarınızı dikkatli kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Sonuçta kullanıcı hatası olmayan durumlar için Samsung elektronik cihazlarının arkasında her zaman duruyor.

Siz de bu ve diğer tüm yazılarımız için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere istek, öneri , taleplerinizi iletebilirsiniz, bizleri okuduğunuz için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!