Sivilce Nedir, Neden Olur? Sivilceye Ne İyi Gelir?

Sivilce Nedenleri, Sivilce Nasıl geçer?

Sivilceler çoğunlukla gençlerden oluşan bir kitlede oluşmakta. Ancak her ne kadar biz buna ergenlik çağı diyor olsakta günümüzde çoğu insanda çıkmakta. Yüzümüzde çıkan sivilceler psikolojik olarak bizleri çok rahatsız etmekle beraber hayat kalitemizi de düşürmekte. Örnek vermek gerekirse beyaz tenli kişilerde sivilce oluşumu daha fazladır. Hormon bozuklukları ve karaciğer hastalıkları durumunda ise sivilcelerin artması büyük bir ihtimaldir. Peki biz bu sivilcelerden kurtulamayacak mıyız? Dediğinizi duyar gibiyim. Tabi ki de bunun bir çok yöntemi vardır. Biz bu makalemizde iltihaplı sivilceye ne iyi gelir, sivilce maskesi, sivilceye iyi gelen uygulamalar, sivilceye ne iyi gelir konularını ele aldık. Sizleri daha fazla bekletmeden sivilceden nasıl kurtuluruz sorusuna cevaplar arayalım.

Sivilceye Ne İyi Gelir ;

 • Zerdeçal Maskesi ;

Zerdeçal, dış güzelliğimiz açısından inanılmaz faydalı ve yıllardır bilinen en etkili besindir. Zerdeçalın güzelliğe olan faydası saymakla bitmez. Cilt bakımı konusunda bayanlarımızın sıklıkla kullandığı zerdeçal maskesi Hindistan’ da hem yemeklerin içine konulmakta hemde cilt için sıklıkla kullanılmakta. Yüzünüzde ki sivilceleri atmak için zerdeçal maskesi yöntemini uygulamanızı tavsiye etmekteyiz. Bu yöntem sivilceye ne iyi gelir sorunun en etkili cevaplarından birisidir. 

Zerdeçalın Faydaları;

 • Kuru ciltlerin nemlendirilmesinde çok etkilidir.
 • Yüzünüzdeki kaşınmayı en aza indirir.
 • Pürüzsüz, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.
 • Doğacak olan sivilceleri önlemekle beraberinde iyileştirici etki gösterir.

Zerdeçalın Zararları : 

Zerdeçal, her ne kadar sıklıkla kullanılsa da bu baharat bazı kişilerde yan etki gösterebilir. Eğer çok hassas bir cildiniz varsa doktorunuza sormadan asla yüzünüzde uygulamayın. Zerdeçal maskesini önce yüzünüzde ufak bir yere sürün 5 dakika bekleyin eğer yanma hissi olmazsa yavaşça yüzünüzün eksik kalan yanlarına da uygulayabilirsiniz. Tabi ki bunlar sizler için hazırlanmış önerilerdir kesinlikle bir hastalık tedavisi olmadığını hatırlatmak isteriz. 

Zerdeçal maskesi için gerekli malzemeler ;

 • Elma sirkesi
 • Yarım çay kaşığı zerdeçal 
 • 1 çorba kaşığı bal
 • Su

Zerdeçal Maskesi Tarifi ; 

Öncelikle cildimizi ılık bir suyla iyice yıkıyoruz ve ardından kuruluyoruz. Ardından 1 çay bardağından daha az olan suyumuza 1 çay kaşığı elma sirkesi ekliyoruz. Pamuk yardımıyla bu karışıma batırıp yüzümüzün gözlerimiz haricindeki tüm kısımlarına uyguluyoruz ve 20 dakika bekliyoruz. 20 dakikanın sonunda artık yüzümüzü ılık bir suyla yıkayıp temizleyebiliriz. Aynaya baktığınızda yüzünüzde bir sarılık görebilirsiniz ancak bu çok normaldir. Bir kaç kez yıkamayla bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu uygulamayı haftada 2 kez öneriyoruz. 

Salatalık Maskesi ; 

Özellikle yaz aylarında bol sulu ve ferahlatıcı yönüyle bildiğimiz salatalığın tek faydası mideye değil. Cilt bakımı için oldukça önemli olan salatalık maskesi cildi buruşukluktan kurtarır ve aynı zamanda sivilceler için oldukça basit bir yöntemdir. Salatalı maskesi, sivilceye ne iyi gelir sorusuna kesinlikle etkili bir yöntemdir. 

Salatalık Maskesinin Faydaları ;

 • Salatalık içeriğindeki A vitamini cilt hücrelerinin yenilenmesine çok faydalı olduğu gibi yeni             doğacak sivilce oluşumunun önüne geçmiş olur.
 • Kan dolaşımını hızlandırır, cildin yaşlanmasına karşı olur.
 • Biotinmantar enfeksiyonu, egzama gibi deri hastalıklarına karşı cildi korur.
 • Cildi yumuşatır, nemlendirir ve kırışıklığı önler.

Salatalık Maskesi İçin Gerekli Malzemeler ve Tarifi;

 • 1 adet salatalık
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Salatalığın kabuğunu soyduktan sonra mutfak robotundan geçirin ardından yoğurtla karıştırıp yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla yıkayın. Haftada 2 kez uygulanması yeterlidir. 

Sarımsak Maskesi ; 

Sarımsak maskesinin sivilce oluşumunu başlamadan bitirdiğini ya da var olan sivilceleri yok ettiği bilimsel araştırmalar sonucu bulunduğunu hatırlatmak istiyoruz. Pek çok toplumda alışılmış bir yöntem olan sarımsak maskesi yıllardır kullanılmaktadır. Sarımsak cildi bakterilerden arındırmak adına doğal bir maske olarak kullanılabilir. 

Hatırlatmadan geçmeyelim ; Cildiniz çok hassassa sarımsak cildinizi yakmakla beraberinde kızarıklıklara yol açabilir. 

Sarımsak Maskesi Tarifi ; 

2-3 diş sarımsağı suyu çıkana kadar ezdikten sonra 1 yemek kaşığı sirkeyle karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımıyla sivilcelerin olduğu bölgeye sürün ve 5 dakika kadar kurumasını bekleyin. Ardından bol ılık su ile temizleyebilirsiniz. 

Önlemler ; 

Sarımsağın çok ağır bir kokusu olduğunu hepimiz zaten bilmekteyiz. Yinede sarımsağı yüzünüze uyguladığınızda kokusunun hemen çıkmayacağını hatırlatmak da fayda olduğunu düşünüyoruz. Bu maskeyi uygularken evden çıkmayacağınız saat dilimlerinde uygulamanız çok daha iyi olacaktır. 

Bal Maskesi ; 

Bal, bakteri öldürmek ve yüzünüzdeki kirlerden arınmak için çok etkili bir yöntemdir. Bal maskesi harika bir doğal cilt bakım ürünüdür. Balı sadece yüzünüzde ki sivilcelere uygulayabilirsiniz ancak tüm yüzünüze eklemekte bir sakınca olduğunu düşünmüyoruz. Eğer acele bir işiniz yoksa balın yüzünüzde kalabildiği kadar kalmasını öneriyoruz. 

Bal Maskesi Tarifi ;

Yüzünüzü kaplayacak şekildeki süzme balı her tara iyice gezdirdikten sonra kalabildiği kadar yüzünüzde kalmasını sağlayabilirsiniz. Artık çıkarmaya hazır olduğunuzda sıcak su yardımıyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz. 

Aspirin Maskesi;

Aspirin maskesinin amacı iltihabı ve şişmeyi azaltmaktır. Sivilce önleyici ve mevcut sivilcelerin daha kolay iyileşmesini sağlayan son derece yaygın cilt maskelerinden birisidir. Sivilceye ne iyi gelir ve sivilceden nasıl kurtulurum diyorsanız belkide sizin cildiniz için en etkili yöntem aspirin maskesidir. Yapılışı oldukça basit olan bu maske hem yüzünüzdeki sivilcelerden oluşan tahrişi önleyip hemde cildi yumuşatarak daha güzel görünmesini sağlamakta. 

Aspirin Maskesi İçin Gerekli Malzemeler ve Tarifi;

 • 3 adet aspirin
 • 1 yemek kaşığı ılık su
 • İsteğinize bağlı olarak bal veya yoğurt

Aspirinleri toz haline getirmeliyiz. Getirdikten sonra yavaşça 1 yemek kaşığı ılık suyu ekliyip karıştırmalısınız. Yumuşak bir hâl aldıktan sonra ister sivilcelerin üstüne ister tüm yüzümüze sürebiliriz. 15 dakika kadar kaldıktan sonra ılık suyla yıkamanız yeterli olacaktır. 

Önlemler ;

Bazı insanların aspirine karşı alerjisi olabilir. Bu kişilerin doktoruna danışmadan bu maskeyi uygulaması sakıncalıdır. Bu kişiler bu maskeyi uygularsa ciltleri kızarabilir ve kaşıntı yapabilir. Alerjinizin olup olmadığını anlamak için önce ufak ufak yüzünüzün bir kısmına sürebilirsiniz. 

Hatırlatmalar ;

Bu maske tarifleri sizlerin sivilcelerden kurtulmak için eskilere dayanan bilgilerdir. Tabiki bu durumlarda öncelikle sağlık hekiminize başvurmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz. Doktorunuz bir sakınca görmüyorsa bu çözüm yollarını evinizde basit bir şekilde deneyebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Bu içerik korunmaktadır !!